Popołudniowe Espresso: Niemieckie Patrioty w drodze do Polski

Niemieckie Patrioty w drodze do Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 23. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Niemieckie Patrioty w drodze do Polski

W poniedziałek z niemieckiej bazy pod Rostockiem w Meklemburgii (Bundeswehra) do Polski wyruszył transport pierwszych dwóch z trzech obiecanych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Celem rozmieszczenia Patriotów jest zwiększenie ochrony polskiej przestrzeni powietrznej oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Baterie zostaną rozmieszone w południowej części województwa lubelskiego (w okolicach Zamościa), około 60 kilometrów od granicy z Ukrainą. Decyzja dotycząca systemów Patriot w Polsce zapadła po tym, jak w listopadzie na terytorium Polski spadł pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Jedna bateria systemu Patriot to kilka pojazdów. Sam nośnik pocisków przechwytujących to tylko jeden z elementów. Oprócz tego w skład systemu wchodzi radar, pojazd kierowania ogniem, a także agregaty prądotwórcze. Jak podaje agencja DPA, żołnierze Bundeswehry stacjonują w Polsce od 16 stycznia, by pomóc w montażu wszystkich elementów uzbrojenia.

Ambasador Estonii wydalony z Rosji

W poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu z kraju ambasadora Estonii. Margus LAIDRE do 7 lutego musi opuścić kraj. „Przywódcy Estonii w ciągu ostatnich kilku lat świadomie niszczą cały wachlarz stosunków z Rosją. Totalna rusofobia i kultywowanie wrogości wobec naszego kraju zostały podniesione przez Tallin do poziomu polityki państwowej” — podała placówka dyplomatyczna Rosji. Minister spraw zagranicznych Estonii, Urmas REINSALU w odpowiedzi na decyzję przekazał, że  odpowiedział, że

W odpowiedzi na decyzję Rosji estońskie MSZ wydali rosyjskiego ambasadora. „Tallin podjął tę decyzję zgodnie z zasadą parytetu” – powiedział szef MSZ Estonii Urmas REINSALU. Również Łotwa zdecydowała się obniżyć rangę relacji dyplomatycznych z Rosją. „Ambasador Łotwy w Moskwie Maris RIEKSTINS opuści misję dyplomatyczną. Decyzja wejdzie w życie 24 lutego, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę” – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

UE uzgodniła nowe sankcje na Iran

Unia Europejska ma nałożyć na Iran kolejny pakiet sankcji – poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE. Nowe sankcje mają wyrażać potępienie przez UE brutalnego i nieproporcjonalnego użycia siły przez władze Iranu, wobec pokojowych demonstrantów. „Ministrowie przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Iranu, wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji. UE zdecydowanie potępia brutalne i nieproporcjonalne użycie siły przez władze Iranu wobec pokojowych demonstrantów” – napisała szwedzka prezydencja na Twitterze, nie podając jednak szczegółów.

Od 16 września Iran brutalnie tłumi antyrządowe protesty, które rozpoczęły się po śmierci 22-letniej Mahsy Amin, która zmarła na posterunku policji. Jak podają organizacje praw człowieka w Iranie, od września w demonstracjach zginęło co najmniej 519 osób, a ponad 19 200 innych zostało aresztowanych.

Prof. Françoise THOM
 Jak nie przeoczyć końca putinizmu

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 stycznia 2023