Podcast #WspólnyŚwiat. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?

Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?

Photo of Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Latynoamerykanistka, ekonomistka. Ekspertka do spraw Ameryki Łacińskiej w Ośrodku Analiz Politologicznych (OAP) Uniwersytetu Warszawskiego. Promotorka współpracy akademickiej uczelni polskich i latynoamerykańskich. Uwielbia wędrówki po zatłoczonym São Paulo i po kolumbijskich lasach deszczowych. Miłośniczka prozy Gabriela Garcíi Márqueza i poezji Maria Benedettiego.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autorki

O Wenezueli nie słyszymy już na co dzień. Nie ma tam już krwawych protestów, które miały miejsce w poprzednich latach. Z politycznego punktu widzenia zza oceanu jest więc już nieco mniej spektakularnie. Nie zmienia to jednak faktu, że Wenezuelczycy wciąż uciekają z kraju – mówi Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK, latynoamerykanistka i ekspertka ds. Ameryki Łacińskiej w Ośrodku Analiz Politycznych (OAP) Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM.

– „Wenezuelski kryzys jest podobny do ukraińskiego w skali, ale nie w pomocy”, pisze Washington Post. Na ile to porównanie jest zasadne? – na to pytanie w podcaście #WspólnyŚwiat o Wenezueli odpowiada Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK.

– Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do masowych przesiedleń ludności, które dziś często porównuje się rozmiarami do tego, co spotkało Wenezuelę w skali, sytuacja tego kraju była porównywalna z sytuacją Syrii. Co prawda, tam sytuacja jest wynikiem działań wojennych. Wenezuela jest więc jedynym przypadkiem kraju, w którym bez działań wojennych skala migracji i uchodźców jest tak ogromna. Warto przypomnieć, że wiele z tych osób szukało schronienia w USA, gdzie niekoniecznie byli mile widziani i nie są od czasu, gdy Donald Trump wprowadził bardzo restrykcyjną politykę graniczną. Ci ludzie, aby dotrzeć do USA, podróżowali często piechotą, głównie pieszo przez bardzo niebezpieczny przesmyk Darién Gap. Wielu z nich nie przeżyło tej wędrówki.” – słyszymy w podcaście #WspólnyŚwiat.

Prowadzi: Mateusz M. KRAWCZYK

Wszystko co Najważniejsze | Wspólny Świat  www.wszystkoconajwazniejsze.pl/wspolny-swiat

Anchor: [LINK]

Spotify: [LINK]

Apple Podcasts: [LINK]

Google Podcasts: [LINK]

.Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2022