Popołudniowe Espresso
Izrael rozszerza ofensywę na południe Strefy Gazy
Izraelskie media podały, że wojsko rozpoczęło działania na południu Strefy Gazy, wkraczając na obszar na wschód od Chan Junis. W rejonie miast Chan Junis i Rafah doszło do ciężkiego ostrzału, a wojsko nakazało ludności cywilnej opuszczenie kolejnych pięciu obszarów. „Akcja militarna na południu Strefy Gazy będzie równie intensywna jak na północy” – oświadczył w niedzielę 3 grudnia szef sztabu, generał Herzi Halevi.
Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?
O Wenezueli nie słyszymy już na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że Wenezuelczycy wciąż uciekają z kraju – mówi Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska. W poszukiwaniu optymizmu
Po raz pierwszy w niedawnej historii regionu udało się odwrócić trend wzrostu nierówności. Ponad 50 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyszło z biedy i powiększyło klasę średnią.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa
W Brazylii coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że biedni mieszkańcy ulegają oparzeniom chemicznym z powodu źle przygotowanych środków dezynfekujących ręce. W wielu miejscach przychodnie i szpitale często nie mają nawet bieżącej wody. Apele o częste i dokładne mycie rąk mydłem są tu nie do wypełnienia. I brzmią złowrogo – bo jeśli nie będziemy myć rąk tak często, jak apelują Europejczycy, ba, jeśli nie będziemy mogli myć rąk mydłem nawet raz dziennie, to czy jesteśmy skazani na zakażenie?
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jakie będzie dla Ameryki Łacińskiej dwudziestolecie XXI wieku?
Ameryka Łacińska jest dziś świadoma własnych ułomności i coraz bardziej zdecydowana, aby te odwieczne problemy – korupcję, nierówności, przemoc – wreszcie zwalczyć. Poszukuje swoich skutecznych sposobów na powrót do wzrostu w dzisiejszym świecie – różnym od świata z początku stulecia. Przegrają politycy, którzy – tak jak Sebastián Piñera – zuchwale lekceważyli głos społeczeństwa.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Pięć scenariuszy
Świat wstrzymuje oddech i przygląda się wydarzeniom w Wenezueli. Najważniejsze gazety na świecie każdego dnia poświęcają sporo miejsca analizie sytuacji. Na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK przewiduje, co może wydarzyć się w najbliższych dniach.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Upadek rewolucji boliwariańskiej
Wydarzenia w Wenezueli to symbol upadku nie tylko koncepcji „socjalizmu XXI wieku”, ale też odwrotu od słynnego „skrętu w lewo” w Ameryce Łacińskiej.
Anna POLACZEK
Wenezuela. Zmiana rządu z ominięciem dotychczasowej opozycji?
Scenariusz na najbliższe tygodnie w Wenezueli jest nieprzewidywalny. Podczas manifestacji w tym tygodniu zginęło już co najmniej 30 osób. Niestety, marzenia o demokracji i lepszej Wenezueli mogą oznaczać krwawe starcia i zaogniony konflikt, który najbardziej odbije się na zmęczonych już kryzysem obywatelach.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Dwóch prezydentów Wenezueli. Rosja i Ameryka w zwarciu.
Juan Guaidó to młody, jeszcze miesiąc temu niemal nieznany prawnik i inżynier, zasiadający w parlamencie od 10 lat. Jego wiek – 35 lat – i brak doświadczenia politycznego może być jego głównym atutem. Jest postrzegany jako polityk niezaangażowany we wcześniejsze układy korupcyjne, niekojarzony z żadnymi skandalami, a jednocześnie ambitny i zdeterminowany w walce o wolną Wenezuelę. Cieszy się przychylnością opozycji, która dostrzegła w nim swojego nowego lidera, zdolnego poprowadzić ją do zwycięstwa.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.