

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Krucha demokracja. Rzecz (nie tylko) o Brazylii
Brazylijska demokracja przetrwała. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że demokracja wyszła z ostatniej bitwy osłabiona i nadwerężona. Ale w regionie Ameryki Łacińskiej nie tylko Brazylia będzie musiała znaleźć dobry sposób, aby przezwyciężyć kryzys polityczny, który uderza w podstawy systemów demokratycznych

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy zapomnieliśmy o Wenezueli?
O Wenezueli nie słyszymy już na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że Wenezuelczycy wciąż uciekają z kraju – mówi Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Gra wstępna czy płatna miłość? Chiny w Ameryce Łacińskiej
Chiny do swoich wielkich inwestycji i budowania rynków zbytu umiejętnie dodają narzędzia z obszaru soft power. Podjęły wiele inicjatyw, aby zwiększyć – z powodzeniem – wpływ na lokalne media, nawiązać współpracę z uniwersytetami, politykami i decydentami w regionie Ameryki Łacińskiej.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Zawsze wiatr w oczy. Zapomniane Haiti
Francja uznała niepodległość swojej byłej kolonii niechętnie, domagając się w zamian bardzo wysokiego odszkodowania finansowego, które Haiti musiało spłacać przez wiele dziesięcioleci i które stanowiło ogromne obciążenie dla gospodarki kraju.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Rosyjski Sputnik krąży nad Ameryką Łacińską
Rosja jako uważny i aktywny obserwator stosunków międzynarodowych uważa, że Ameryka Łacińska znajduje się w punkcie zwrotnym, a stawka wzrostu wpływów w regionie jest olbrzymia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska. W poszukiwaniu optymizmu
Po raz pierwszy w niedawnej historii regionu udało się odwrócić trend wzrostu nierówności. Ponad 50 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyszło z biedy i powiększyło klasę średnią.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska nowym światowym centrum pandemii
W obliczu nowych zagrożeń i wręcz przerażającej niewydolności państwa w wielu dzielnicach biedy rolę służb policyjnych przejęły gangi narkotykowe. W slumsach Rio czy São Paulo gangi wprowadziły godzinę policyjną, pilnują przestrzegania kwarantanny i dystrybucji żywności. W meksykańskich dzielnicach biedy gangi rozdają potrzebującym paczki żywnościowe i środki higieniczne i dezynfekujące.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Radosław POWĘSKA
Głód to nie tylko brak jedzenia
Dla najbiedniejszych obowiązkowa kwarantanna to pułapka bez wyjścia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wszystkie grzechy Ekwadoru
Ekwador trafił na nagłówki mediów na całym świecie za sprawą dramatycznych doniesień o zwłokach zalegających na ulicach Guayaquil, które nie nadąża z pogrzebami osób zmarłych.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa
W Brazylii coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że biedni mieszkańcy ulegają oparzeniom chemicznym z powodu źle przygotowanych środków dezynfekujących ręce. W wielu miejscach przychodnie i szpitale często nie mają nawet bieżącej wody. Apele o częste i dokładne mycie rąk mydłem są tu nie do wypełnienia. I brzmią złowrogo – bo jeśli nie będziemy myć rąk tak często, jak apelują Europejczycy, ba, jeśli nie będziemy mogli myć rąk mydłem nawet raz dziennie, to czy jesteśmy skazani na zakażenie?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Sekrety peruwiańskiej dyplomacji kulinarnej
Sztukę dyplomacji kulinarnej do perfekcji opanowały kraje takie jak Korea Południowa, Tajlandia, Malezja oraz Peru.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jeśli nie pomożemy słabiej przygotowanym, biednym państwom w opanowaniu zagrożenia, pandemii nie pokonamy
Jeśli problemy mają kraje o wysoko rozwiniętym systemie opieki zdrowotnej, jak Stany Zjednoczone czy Włochy, to czego mogą oczekiwać kraje takie jak Uganda, Ekwador czy Boliwia?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jakie będzie dla Ameryki Łacińskiej dwudziestolecie XXI wieku?
Ameryka Łacińska jest dziś świadoma własnych ułomności i coraz bardziej zdecydowana, aby te odwieczne problemy – korupcję, nierówności, przemoc – wreszcie zwalczyć. Poszukuje swoich skutecznych sposobów na powrót do wzrostu w dzisiejszym świecie – różnym od świata z początku stulecia. Przegrają politycy, którzy – tak jak Sebastián Piñera – zuchwale lekceważyli głos społeczeństwa.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czytając książkę w Buenos
Mieszkańcy Buenos Aires wyjątkowo upodobali sobie wieczorne wyjścia do teatru i czytanie książek jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Argentyńczycy wciąż są narodem namiętnie czytającym i zawsze wolą papierowe wydanie książki czy gazety od elektronicznego.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska. Dekada zawiedzionych nadziei
Przez trzy tygodnie Chile przeżywało wstrząsy. O skali protestów świadczy fakt, że jednego dnia na ulice Santiago wyszło ponad milion ludzi. „Chile się obudziło” – skandowały tysiące demonstrantów w parku O’Higgins w centrum stolicy.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Pięć scenariuszy
Świat wstrzymuje oddech i przygląda się wydarzeniom w Wenezueli. Najważniejsze gazety na świecie każdego dnia poświęcają sporo miejsca analizie sytuacji. Na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK przewiduje, co może wydarzyć się w najbliższych dniach.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Do kogo należy Amazonia?
Brazylia traci status kluczowego gracza w rozmowach klimatycznych, a środowisko naturalne będzie w znacznie większym stopniu podporządkowane interesom gospodarczym. Nowy minister spraw zagranicznych publicznie neguje naukowe ustalenia w sprawie zagrożeń środowiskowych, a zmiany klimatu określa jako „spisek marksistowski”.

Emir SADER
Kret rewolucji. Jak neoliberalizm osłabił Amerykę Łacińską
Dlaczego Ameryka Łacińska stała się laboratorium polityk neoliberalnych, i dlaczego niedługo potem stała się słabym ogniwem w światowym łańcuchu neoliberalnym?