Popołudniowe Espresso: Pokojowy szczyt w Kairze bez porozumienia

Pokojowy szczyt w Kairze bez porozumienia

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 23. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Pokojowy szczyt w Kairze

Podczas szczytu pokojowego w Kairze przywódcy i szefowie dyplomacji ponad 20 krajów świata oraz ONZ i UE dyskutowali o eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. Podczas szczytu w Kairze arabscy przywódcy potępili izraelskie bombardowania Strefy Gazy. Z kolei przedstawiciele państw Europy apelowali o ochronę cywilów.

W pokojowym szczycie nie wzięli udziału wysokiej rangi przedstawiciele Izraela i Stanów Zjednoczonych. Organizatorzy szczytu jeszcze przed rozpoczęciem obrad wyrażali nadzieję, że wszyscy jego uczestnicy wystąpią ze wspólnym apelem o pokój i wznowienie negocjacji między Izraelem a Palestyną. Porozumienie nie zostało jednak osiągnięte. Jak przekazało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia od 7 października w Strefie Gazy zginęło 5087 Palestyńczyków, a ponad 15 tysięcy zostało rannych.

Przywódcy państw Ameryki Łacińskiej apelują o zmianę polityki migracyjnej w „krajach docelowych”

Przywódcy państw Ameryki Łacińskiej – w tym prezydenci Meksyku, Kuby i Wenezueli – spotkali się w niedzielę podczas szczytu w Meksyku, skąd wezwali „kraje docelowe” migracji do zmiany sposobu zarządzania migracjami na granicach i zaprzestania „niespójnej i selektywnej polityki”, takiej jak zezwalanie na wjazd niektórym narodowościom i odsyłanie innych. Przywódcy wezwali również „kraje docelowe” do poszerzenia legalnych i bezpiecznych ścieżek, którymi migranci mogą podróżować do bogatszych krajów. Miałby to pomóc zwiększyć mobilność migrantów poszukujących lepszego życia, uciekających z krajów, w których panuje przemoc, korupcja i ubóstwo. Oświadczenie po spotkaniu, które odbyło się w mieście Palenque, zostało odczytane przez meksykańską minister spraw zagranicznych Alicię Barcenę.

Państwa Ameryki Łacińskiej nie wskazały bezpośrednio, jaki kraje docelowe migracji mają na myśli. Jak jednak wskazała agencja AFP, wskazując na dynamikę migracji w Ameryce, przywódcy państw Ameryki Łacińskiej odnosili się do polityki migracyjnej USA. Jak wskazała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, granica USA z Meksykiem jest jednym z najniebezpieczniejszych szlaków migracyjnych na świecie. Według niej w zeszłym roku podczas jego przemierzania 686 osób zginęło lub zaginęło.

Wybory w Szwajcarii wygrywa prawica.
W Argentynie Sergio MESSA wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich

Wstępne wyniki exit poll w Szwajcarii wskazują, że wybory parlamentarne wygrała prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP). Zdobywając 29 proc. głosów wyprzedziła Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SP) oraz Zielonych. Rządząca partia SVP zwyciężyła również w poprzednich wyborach (2019) do dwuizbowego parlamentu: Rady Narodu (izby niższej) i Rady Kantonów. Według sondażowych wyników exit poll konserwatyści zyskali obecnie 3,5 pkt. proc. w porównaniu z wynikami sprzed czterech lat. Socjaldemokraci otrzymali około 18 proc. głosów, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc., natomiast Zielona Partia Szwajcarii straciła ponad 4 pkt. proc. poparcia i prawdopodobnie zanotuje rezultat nie przekraczający 10 proc. – donosi agencja Associated Press.

Jak podkreślano w przedwyborczych analizach obywatele Szwajcarii kładą szczególny nacisk na trzy główne zagadnienia: rosnące opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych, zmiany klimatyczne, które spowodowały topnienie lodowców w Szwajcarii oraz obawy dotyczące migrantów i imigracji. Wstępne wyniki głosowania świadczą o tym, że kwestie finansowe, zdrowotne i obawy związane z napływem migrantów okazały się dla Szwajcarów ważniejsze, niż zagadnienia związane ze zmianami klimatu.

Z kolei w wyborach prezydenckich, które odbyły się 22 października w Argentynie kandydat rządzącej w kraju lewicy, peronista Sergio MESSA zwyciężył w pierwszej turze, pokonując skrajnego liberała Javiera MILEIA. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 19 listopada.

Stary Kontynent
Prof. Chantal DELSOL:
Jak inni mają kochać Zachód, skoro on sam siebie już nie kocha?

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2023