Popołudniowe Espresso: Pokojowa Nagroda Nobla dla Nagres MOHAMMADI

Pokojowa Nagroda Nobla dla Nagres MOHAMMADI

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 6. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska przekazała pomoc humanitarną dla uchodźców z Górskiego Karabachu

Polska – jako trzeci kraj, po Francji i Iranie – przekazała pomoc humanitarną dla uchodźców z Górskiego Karabachu. Przekazano w trybie natychmiastowym 10 ton żywności, 200 łóżek polowych i pościeli. Dodatkowo resort dyplomacji zrealizuje wpłatę w wysokości 200 tys. dolarów na rzecz uchodźców ormiańskich z Górskiego Karabachu.

Do Republiki Armenii udał się także podsekretarz stanu MSZ Wojciech GERWEL, w celu dostarczenia pomocy rzeczowej uchodźcom oraz przekazania wsparcia dla Armenii w sytuacji kryzysu humanitarnego.

Ukraina zawiesza skargę w WTO przeciwko Polsce

Jak poinformował wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, Taras KACZKA, Ukraina wstrzymała skargę na Polskę, Węgry i Słowację do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. Taras Kaczka wskazał, że trwają prace nad „całościowym rozwiązaniem” sporu. Robert TELUS szef polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że Polska nie ma jeszcze potwierdzenia z WTO, że zawieszenie skargi ze strony Ukrainy zostało już złożone. Minister podkreślił, że Polska domaga się całkowitego wycofania skargi, a nie jej zawieszenia. 

Przypomnijmy, że Komisja Europejska na początku maja bieżącego roku wprowadziła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Embargo zniesiono z dniem 15 września. Polska, Węgry i Słowacja przedłużyły embargo, dlatego też 18 września, władze Kijowa złożyły skargę do WTO.

Pokojowa Nagroda Nobla w 2023 dla Nagres MOHAMMADI

6 października Norweski Komitet Noblowski ogłosił, że Pokojowa Nagroda Nobla w roku 2023 zostaje przyznana irańskiej działaczce Nagres MOHAMMADI „za jej walkę z opresją wobec kobiet w Iranie oraz walkę o prawa człowieka i wolność każdej jednostki”. Jak przekazano w uzasadnieniu, „tegoroczna Nagroda Pokojowa jest także wyrazem uznania dla setek tysięcy ludzi, którzy w poprzednim roku demonstrowali przeciwko polityce reżimu teokratycznego wymierzonej w kobiety, polegającej na dyskryminacji i ucisku”. 

Narges Mohammadi jest obrończynią praw człowieka i bojowniczką o wolność. „Jej odważna walka o wolność słowa i prawo do niezależności wiązała się z ogromnymi kosztami osobistymi. Irański reżim aresztował ją łącznie 13 razy, pięć razy skazał i przyznał karę łącznie 31 lat więzienia oraz 154 batów. Narges Mohammadi nadal przebywa w więzieniu” – napisano na oficjalnym portalu poświęconym Nagrodzie Nobla.

Dariusz Lipiński
Rewolucjonista Altiero Spinelli promowany na nowego ojca-założyciela Unii Europejskiej

Podcasty🎧 #NajważniejszeDnia

Michał KŁOSOWSKI: Rozpoczął się Synod o synodalności

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 października 2023