

Mateusz M. KRAWCZYK
Zbigniew SZALBOT
Czy etyczny handel jest możliwy?
Czy możemy zaprojektować nasze działania z większą troską o to, co moglibyśmy zrobić dla rolników pracujących w tych krajach, od których otrzymujemy większość naszych podstawowych produktów? Na to pytanie odpowiada Zbigniew SZALBOT, członek zarządu Fairtrade Polska w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM.

Velina TCHAKAROVA
Stany Zjednoczone i punkty krytyczne globu
Globalne szlaki morskie są bezpieczne dzięki aktywnemu zaangażowaniu USA i ich sojuszników.

Prof. Michał KLEIBER
Transpacyficzny Pakt Handlowy bez dwóch gospodarczych potęg regionu
Ostatnie wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej administracji położyły kres nadziejom na szybkie zakończenie negocjacji – zapowiedź istotnie zwiększonych opłat celnych na chińskie towary o rocznej wartości 200 miliardów dolarów i zapowiedź dalszych działań w tym kierunku wywołały analogiczną reakcję Chin cofając negocjacje dwu największych gospodarczych potęg świata do zupełnie wstępnej fazy.

Krzysztof SZUBERT
Forum G20 coraz bardziej cyfrowe
Szeroko rozumiana cyfryzacja będzie w najbliższych latach głównym czynnikiem zmian społecznych i gospodarczych. Będzie to dotyczyło także zmian politycznych.

Ewa FABIAN
Rzecz o uczciwości kupieckiej. Albo o dobrych obyczajach wprowadzonych do orzeczeń sądów
Dzięki ogólności terminu takiego jak „dobre obyczaje” można się odwoływać do tzw. norm pozaprawnych, czyli właśnie na przykład do uczciwości kupieckiej. Definicji tego, czym jest uczciwość kupiecka, nie znajdziemy jednak w żadnym akcie prawnym – jest to odwołanie wyłącznie do ogólnego poczucia tego, jak rozumiemy w Polsce uczciwość i przyzwoitość w obrocie handlowym.

Joseph E. STIGLITZ
"O globalnych umowach handlowych, które wciąż nagradzają silnych i karzą słabych"
„Obama uporczywie powtarzał, że TPP przesądzi o tym, kto – Ameryka czy Chiny – napisze reguły handlu dla XXI wieku. Obama dążył do utrwalenia obecnego sposobu działania, w którym amerykańskie korporacje same dla siebie piszą przepisy rządzące globalnym handlem oraz inwestycjami. Nikt, komu drogie są zasady demokracji, nie powinien tego akceptować” – pisze Joseph E.Stiglitz.