Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami

“Badania prezentowane przez tegorocznych laureatów Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych zmniejszają ryzyko przekształcenia się kryzysów finansowych w długotrwałe depresje z poważnymi konsekwencjami dla społeczeństwa, co jest dla nas wszystkich największą korzyścią

Prof. Piotr CZAUDERNA: Skąd się bierze „człowieczeństwo”? Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Skąd się bierze „człowieczeństwo”?
Svante Pääbo i Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

Przyjęło się uważać, iż Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje się raczej za odkrycia, które mają potencjalnie praktyczne znaczenie. Tymczasem nagroda dla Svante Pääbo idzie pod prąd tej tendencji, bo praktyczne znaczenie jego odkryć jest nieco ograniczone. Z drugiej jednak strony z pewnością międzynarodowe środowisko genetyków, paleontologów i antropologów odczuło wielką radość i satysfakcję. Na pewno dzięki dokonaniom noblisty poznaliśmy lepiej nasze biologiczne i ewolucyjne korzenie.

Karol SAMSEL: Noblowska mantrafobia
Karol SAMSEL

Karol SAMSEL

Noblowska mantrafobia

Nic dziwnego, że nie wygrał Michel Houellebecq, tak silnie kojarzący się z „romantycznym” modernizmem, tym silniejszym, gdy jest już dostępne na rynkach Unicestwianie.

Popołudniowe Espresso: Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX

Literacką Nagrodę Nobla w 2022 r. Akademia Szwedzka przyznała francuskiej pisarce, Annie ERNAUX. „Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Prof. Marek SANAK: Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki
Prof. Marek SANAK

Prof. Marek SANAK

Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki

Niewielu współczesnych naukowców może się pochwalić odkryciem nowego gatunku człowieka, opisaniem sekwencji jego genomu na podstawie kilku fragmentów kostnych znalezionych w jaskiniowych osadach oraz wykazaniem u ludzi współczesnych domieszki sekwencji genetycznej wymarłych gatunków człowieka.

Wydanie 446 Wszystko co Najważniejsze. Noblowski tydzień
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 446 Wszystko co Najważniejsze. Noblowski tydzień

Kończący się właśnie Noblowski Tydzień obfitował w zaskoczenia. Niespodziewane uhonorowanie pracy Svante Pääbo, czy literacki Nobel dla Annie Ernaux wiele jednak mówią o tym, w jaki sposób Szwedzka Królewska Akademia Nauk widzi świat nauki. Jakie wnioski z tej obserwacji możemy wysnuwać? O tym piszemy w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Nagroda Nobla. Wirus nie A i nie B - odkrycia, którym wielu zawdzięcza życie
Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Nagroda Nobla. Wirus nie A i nie B - odkrycia, którym wielu zawdzięcza życie

Faworytów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny było kilku. Wśród nich badacze genomu człowieka neandertalskiego, z biologiem specjalizującym się w genetyce ewolucyjnej – Svante Pääbo – na czele. Rok 2020 musiał należeć jednak do naukowców badających wirusy.

Piotr GERLACH: Widząc niewidoczne. Nagroda Nobla 2017. Chemia
Piotr GERLACH

Piotr GERLACH

Widząc niewidoczne.
Nagroda Nobla 2017. Chemia

Inaczej niż w uporządkowanym krysztale molekuły uwiecznione na pojedynczej, dwuwymiarowej „fotografii” mikroskopowej leżą rozrzucone chaotycznie; choć wszystkie są takie same, mogą być oglądane z różnych stron. 

Prof. Michał KLEIBER: Pokojowa Nagroda Nobla 2017. Ważny sygnał czy polityczna naiwność?
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Pokojowa Nagroda Nobla 2017.
Ważny sygnał czy polityczna naiwność?

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla to głos wprawdzie w niezwykle ważnej sprawie, ale niestety głos naiwny i bez szans na bezpośrednie pozytywne konsekwencje. Nowy traktat, zainicjowany przez nagrodzoną organizację, uważany jest coraz powszechniej za przeszkodę na drodze do rozbrojenia nuklearnego, a nie za realną pomoc w takich działaniach.

Prof. Lucjan PIELA: Maszyny molekularne. Nobel z chemii 2016
Prof. Lucjan PIELA

Prof. Lucjan PIELA

Maszyny molekularne.
Nobel z chemii 2016

Rozpoznanie molekularne pozwoli na budowę maszyn nierównie bardziej złożonych, może mniej spektakularnych dla przypadkowego widza, ale robiących cuda chemiczne, o jakich nam się jeszcze nie śni. Bernard Feringa spoważniał, gdy w Siedlcach wspomniałem mu o przetwarzaniu informacji chemicznej jako o głównej misji chemii przyszłości.

Sylwia BORSKA: Autofagia, czyli samozjadanie. Nagroda Nobla 2016. Medycyna.
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

Autofagia, czyli samozjadanie.
Nagroda Nobla 2016. Medycyna.

Autofagię można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu chorób nowotworowych, dystrofii mięśniowych, choroby Huntingtona, Parkinsona, niepłodności, zespołu metabolicznego czy gruźlicy. Badania nad autofagią nadal trwają i wiążą się z nimi duże nadzieje współczesnej medycyny na lepsze poznanie podstawowych procesów fizjologicznych, w tym rozwoju człowieka.

Marcin JAKUBOWSKI: Topologia, czyli piękno matematyki. Nobel z fizyki 2016
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

Topologia, czyli piękno matematyki.
Nobel z fizyki 2016

Thouless, Haldane i Kosterlitz, stosując niezwykle eleganckie i wyrafinowane prawa matematyczne w fizyce, potrafili zmienić sposób, w jaki myślimy o materiałach, a nawet zapoczątkowali całą dziedzinę badań, które być może dadzą nam superkomputery kwantowe czy materiały o własnościach jeszcze lepszych niż własności grafenu.

Bartosz KABAŁA: "Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2015. Powrót do korzeni"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2015. Powrót do korzeni"

Nagroda Nobla 2015 w dziedzinie medycyny została przyznana za odkrycie dwóch ważnych leków, które uratowały życie setkom milionów ludzi. To zwrócenie się Komitetu Noblowskiego w kierunku rzeczywistych, globalnych problemów medycyny, mającej ratować zdrowie i życie ludzi. To powrót do korzeni tej nagrody, do idei wytyczonej przez Alfreda Nobla, dla którego nadrzędnym celem było dobro całej ludzkości.