
Władimir Putin podpisał dokumenty o aneksji okupowanych regionów Ukrainy

Jest środa, 5. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Nobel z chemii za sprzęganie cząsteczek
Trójka naukowców: Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i Karl Barry Sharpless (USA) została dziś laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wiadomość ogłosił tuż przed południem Hans Ellegren, sekretarz generalny Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w Sztokholmie. Wszyscy troje zajmują się tzw. chemią „klik” – rodzajem biokompatybilnych reakcji małych cząsteczek powszechnie stosowanych w biokoniugacji, umożliwiającym łączenie wybranych substratów z określonymi biocząsteczkami. Ta dziedzina jest względnie młoda, za to ma już szerokie zastosowanie w poszukiwaniu nowych leków, szczególnie celowanych leków na nowotwory. Dla Karla Barrego Sharplessa to już druga nagroda Nobla w życiu. Wcześniejszą otrzymał w 2001r. Za badania nad katalizą asymetryczną. Jest jednym z zaledwie pięciu naukowców nagrodzonych Noblem dwukrotnie. W tym wąskim gronie jest też Polka – Maria Skłodowska-Curie, również laureatka tej nagrody w dziedzinie chemii.
Chemiczny Nobel to jedno z pięciu wyróżnień osobiście wymyślonych przez Alfreda Nobla. Dotychczas nagrodzono w tej dziedzinie 119 osób. Oprócz medalu i dyplomu laureaci otrzymują też 10 mln koron szwedzkich.
Władimir Putin podpisał dokumenty o aneksji okupowanych regionów Ukrainy
Władimir Putin podpisał dokumenty o aneksji okupowanych regionów w Ukrainie. Wcześniej dokumenty zostały zatwierdzone przez Dumę Państwową i Radę Federacji Rosji.
5 października Putin podpisał ratyfikowane traktaty o przyjęciu okupowanych przez Rosję części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego w skład Federacji Rosyjskiej. Wszystko to konsekwencje pseudoreferendów, które w dniach 23-27 września zostały przeprowadzone przez Rosjan na okupowanych terenach. Mieszkańcy regionów mieli podjąć decyzję czy chcą, by ich region został przyłączony do Rosji. „Putin zatwierdził traktaty o aneksji tzw. „republik ludowych” Doniecka oraz Ługańska, a także regionów Zaporoża i Chersonia” – poinformowała na Twitterze białoruska NEXTA. Zgodnie z przyjętymi dokumentami, ukraińskie terytoria po włączeniu do Rosji mają zatrzymać status republik lub regionów, a także zachować swoje dotychczasowe nazwy. Językiem urzędowym zostanie język rosyjski. Szefowie Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Zaporoża i Chersonia mają otrzymać status gubernatorów. Oficjalną walutą na nowych terytoriach będzie rosyjski rubel, chociaż do 31 grudnia 2022 roku akceptowane będą także ukraińskie hrywny.
Z kolei od 30 września wszyscy mieszkańcy okupowanych przez Rosję regionów są uznawani na tym obszarze za obywateli rosyjskich. Korea Północna, jako pierwszy kraj na świecie poparła aneksję przez Rosję czterech ukraińskich regionów – wynika z komunikatu północnokoreańskiego resortu spraw zagranicznych.
Ósmy pakiet sankcji na Rosję
Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej biorący udział w negocjacjach osiągnęli porozumienie w sprawie 8. pakietu sankcji na Rosję. Ósmy pakiet sankcji nałożonych na Rosję to wynik pseudoreferendów zorganizowanych w obwodzie Ługańskim, Donieckim, Chersońskim i Zaporoskim przez Władimira Putina.
W środę rano ma zostać uruchomiona tzw. procedura pisemna. Następnym etapem, jeśli nikt nie zgłosi zastrzeżeń, dokument określający listę obostrzeń zostanie opublikowany unijnym Dzienniku Ustaw, a wszystkie sankcje oficjalnie wejdą w życie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła 28 września ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, który będzie ograniczał jeszcze bardziej handel z tym krajem. To m.in. wprowadzenie pułapów cenowych na rosyjską ropę, a konkretnie rozwiązania dotyczące przewożenia tankowcami tej ropy. Jak również ograniczenia w imporcie rosyjskiego drewna oraz stali. Nie udało się wprowadzić embarga na diamenty z Rosji, powodem jest sprzeciw Belgii. Nie udało się również wpisać na personalną listę sankcyjną patriarchy Moskwy Cyryla.

Pamięć zapisana w DNA.
Na styku biotechnologii i informatyki
Z punktu widzenia informatyki DNA jako potencjalne medium przechowywania danych ma kilka wspaniałych właściwości. Ocenia się, że w tej samej objętości w pamięci DNA można zgromadzić 100 000 razy więcej „bitów” niż w innych typach pamięci
🎧 #Miesięcznik
„Literatura jest najważniejsza” | 45. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
