
Nagroda Nobla z fizyki przyznana za eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych

Jest wtorek, 4. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Kraje UE składają propozycje nowych sankcji na Iran
Niemcy, Francja, Dania, Hiszpania, Włochy i Czechy złożyły 16 propozycji nowych sankcji, które Unia Europejska miałaby nałożyć na Iran. Powodem nowych ograniczeń miałoby być tłumienie przez Iran protestów dotyczących praw kobiet. Jak podało w poniedziałek źródło w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych, cytowane przez „Spiegel”, według złożonej do UE propozycji nowe sankcje byłyby skierowane przeciwko osobom i instytucjom, które są odpowiedzialne za tłumienie ogólnokrajowych protestów, które wybuchły dwa tygodnie temu. Sankcjami mają zostać objęci „przede wszystkim przedstawiciele irańskiego aparatu represji, wśród nich także politycy”.
Tłumione w Iranie protesty wybuchły przez śmierć młodej kobiety w areszcie policyjnym. W poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena BAERBOCK powiedziała, że tłumienie protestów przez Iran jest „wyrazem czystego strachu przed edukacją i potęgą wolności”. Minister zapowiedziała też sankcje. O nowych sankcjach ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają zdecydować na spotkaniu 17 października. „Nie oczekuje się oporu w tej sprawie ze strony państw członkowskich UE – dodaje „Spiegel”. Wszystkie decyzje będą podejmowane w ramach unijnego systemu sankcji, dotyczącego praw człowieka w Iranie.
Unia Europejska i Izrael prowadzą rozmowy pierwszy raz od dekady
W poniedziałek w Brukseli miała miejsce Rada Stowarzyszenia UE-Izrael. To pierwsze spotkanie na wysokim szczeblu od 24 lipca 2012 r. W czasie rozmów UE reprezentował przedstawiciel do spraw zagranicznych Josep Borrell. Delegacji izraelskiej przewodniczył minister wywiadu, Elazar Stern.
Borrell wskazał, że Unia Europejska jest zaniepokojona „utrzymującymi się napięciami i przemocą w terenie oraz kontynuacją jednostronnych środków, takich jak rozszerzenie osiedli i kwestiami bezpieczeństwa”. Jednak jak wskazał Unia „chce wznowienia procesu politycznego, który może doprowadzić do rozwiązania dwupaństwowego i wszechstronnego pokoju w regionie”. Dodał, że dyplomacja musi zbadać, jak wznowienie rozmów UE-Izrael można zastosować w praktyce. „Lepiej siedzieć i szczerze dyskutować, niż unikać jakiegokolwiek kontaktu. Na pewno się nie zgadzamy, […] ale myślę, że lepiej jest siedzieć i dyskutować” – przekazał Borrell
Nagroda Nobla z fizyki przyznana za eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych
We wtorek komitet noblowski przyznał Nagrodę Nobla z fizyki. Nagrodzeni zostali trzej naukowcy: Alain Aspect z Université Paris-Saclay and École Polytechnique, John F. Clauser z Walnut Creek oraz Anton Zeilinger z University of Vienna.
Jak czytamy w komunikacie Komitetu Noblowskiego naukowcy zostali uhonorowani za “za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską naukę o informacji kwantowej“. Badacze przeprowadzili przełomowe eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych, w których dwie cząstki zachowują się jak jedna całość, nawet gdy są rozdzielone. Ich wyniki otworzyły drogę dla nowej technologii opartej na informacji kwantowej. Sprawia to, że efekty mechaniki kwantowej zaczynają znajdować zastosowanie. Obecnie istnieje duży obszar badań obejmujący komputery kwantowe, sieci kwantowe i bezpieczną kwantową komunikację szyfrowaną. Jednym z kluczowych czynników w rozwoju jest fakt, że mechanika kwantowa pozwala dwóm lub więcej cząstkom istnieć w tak zwanym stanie uwikłanym.
Co ważne, badania w dziedzinie informacji kwantowej, prowadzi również Polak, prof. Artur Ekert. Twórca metody szyfrowania kwantowego był w polskim środowisku naukowym wymieniany, jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do tegorocznej nagrody na świecie.

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA i prof. Maciej J. OGORZAŁEK:
Pamięć zapisana w DNA.
Na styku biotechnologii i informatyki
Z punktu widzenia informatyki DNA jako potencjalne medium przechowywania danych ma kilka wspaniałych właściwości. Ocenia się, że w tej samej objętości w pamięci DNA można zgromadzić 100 000 razy więcej „bitów” niż w innych typach pamięci.
🎧 #Podcast
Eryk MISTEWICZ: My wiemy co będzie dalej

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
