Popołudniowe Espresso: Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Katalin KARIKÓ i Drew WEISSMANA

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Katalin KARIKÓ i Drew WEISSMANA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 2. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej DUDA w Stanach Zjednoczonych wziął udział w 86. paradzie Pułaskiego. To pierwszy w historii udział urzędującego Prezydenta RP w tym wydarzeniu. Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem „Celebrating Poland and America defending freedom” („Celebrując Polskę i Amerykę broniące wolności”). W ramach marszu nowojorską Piątą Aleją w centrum Manhattanu przeszło kilkadziesiąt grup, organizacji, a także zespołów polonijnych.

„Polacy w Stanach Zjednoczonych dzisiaj są bardzo wpływowi, w wielu gremiach i w środowiskach – biznesowych, politycznych. Te wpływy były bardzo wyraźnie widoczne i w czasach, kiedy walczyliśmy jeszcze o wolność, choćby Zbigniew BRZEZIŃSKI i jego obecność przy prezydentach Stanów Zjednoczonych, Jan KARSKI, natomiast jednak tych polityków większego, mniejszego tutaj formatu w Stanach Zjednoczonych, polskie korzenie i kontakty z Polakami, miał cały szereg” – mówił podczas wystąpienia prezydent Andrzej DUDA.

Wyniki wyborów na Słowacji

Po przeliczeniu głosów oddanych w 99 proc. lokali wyborczych przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji z 23,28 proc. głosów wygrała partia Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja byłego premiera Roberta FICO. Jak oświadczył szef MSZ w Kijowie Dmytro KUŁEBA – Ukraina szanuje decyzję wyborców słowackich, wyrażoną podczas wyborów do parlamentu. Wybory na Słowacji wygrała partia Smer-SD byłego premiera Roberta Fico, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. 

Sondaże exit poll wskazywały jednak na zwycięstwo Postępowej Słowacji (PS). Słowacki Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki wyborów w niedzielę nad ranem. Z kolei drugie miejsce, z poparciem 17,07 proc. wyborców, zajęła niereprezentowana dotąd w parlamencie Postępowa Słowacja (PS), którą kieruje europoseł i wiceprzewodniczący PE Michal SZIMECZKA. Partia HLAS (Głos), która może stać się głównym kandydatem w tworzeniu następnego rządu, zajęła trzecie miejsce z 14,95 proc. głosów.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny dla Katalin KARIKÓ i Drew WEISSMAN

Instytut Karolinska ogłosił 2 października, że Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2023 roku trafi do dwójki badaczy Katalin KARIKÓ i Drew WEISSMANA za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.

Według komitetu Noblowskiego odkrycia dokonane przez dwóch laureatów Nagrody Nobla „odegrały kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek mRNA przeciwko Covid-19 podczas pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 r.” „Dzięki swoim przełomowym odkryciom, które zasadniczo zmieniły nasze rozumienie interakcji mRNA z naszym układem odpornościowym, laureaci wnieśli swój wkład z bezprecedensowym tempem rozwoju szczepionek w okresie jednego z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego współczesności” – czytamy w uzasadnieniu.

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Polska potrzebuje paktu społecznego dla rozwoju nauki

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 października 2023