Przyjęło się uważać, iż Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje się raczej za odkrycia, które mają potencjalnie praktyczne znaczenie. Tymczasem nagroda dla Svante Pääbo idzie pod prąd tej tendencji, bo praktyczne znaczenie jego odkryć jest nieco ograniczone. Z drugiej jednak strony z pewnością międzynarodowe środowisko genetyków, paleontologów i antropologów odczuło wielką radość i satysfakcję. Na pewno dzięki dokonaniom noblisty poznaliśmy lepiej nasze biologiczne i ewolucyjne korzenie. Niewielu współczesnych naukowców może się pochwalić odkryciem nowego gatunku człowieka, opisaniem sekwencji jego genomu na podstawie kilku fragmentów kostnych znalezionych w jaskiniowych osadach oraz wykazaniem u ludzi współczesnych domieszki sekwencji genetycznej wymarłych gatunków człowieka. Literatura nie przyczynia się do rozwoju wiedzy, jeszcze mniej do moralnego postępu ludzkości, natomiast znacząco poprawia ludziom poczucie dobrostanu. I czyni to w sposób, którym nie może się posłużyć żadna inna forma sztuki. Nic dziwnego, że nie wygrał Michel Houellebecq, tak silnie kojarzący się z „romantycznym” modernizmem, tym silniejszym, gdy jest już dostępne na rynkach Unicestwianie.
Literacki Nobel dla Salmana Rushdiego? Przeczytajmy raz jeszcze Szatańskie wersety Literacki Nobel dla Salmana Rushdie? Wówczas wszyscy możemy wyciągnąć wnioski z historii fanatyzmu i złudzeń, które w przypadku tego autora mieszają się ze sobą na kanwie osobistej i literackiej.
Nr 45 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn. Sowieckie ludobójcze działania wobec Polaków można uznać za lustrzane odbicie ludobójstwa niemieckiego – pisze prof. Norman M. NAIMARK. Dla Putina polityczna użyteczność II wojny światowej leży w narracji, zgodnie z którą ZSRR uratował świat przed nazizmem. Ale narracja ta pomija sposób, w jaki wojna się rozpoczęła.
Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze. Zwycięstwo Rosji w wojnie nie byłoby jedynie stratą Ukrainy, jak wynikałoby z dominującego na Zachodzie opisu konfliktu, ale oznaczałoby również upadek tzw. liberalnego porządku międzynarodowego, którego zasady Waszyngton i jego północnoatlantyccy sojusznicy ustanowili po II wojnie światowej. Powrót do normalności, której dokładny kształt nie sposób przewidzieć, będzie wymagał wysiłku pokoleń. Zachodnie Kościoły chrześcijańskie już w większości skapitulowały przed naporem rzeczników postprawdy. I dziś zbyt mała i zbyt zmarginalizowana jest klasycznie myśląca Reszta, by ów powrót do normalności mógł trwać tylko jedno pokolenie. Czy można włoskie doświadczenie uogólnić, odnieść do innych krajów Europy? Przyspieszenie i zradykalizowanie rewolucji kulturowej wywołują w wielu krajach reakcję obronną, zwłaszcza w czasach, kiedy ryzyko utraty życia lub co najmniej ekonomicznych podstaw egzystencji jest realną groźbą. |