Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami

Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 10. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Jacek Siewiera nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Jacek Siewiera powołany przez Prezydenta Andrzeja Dudę został nowym szefem BBN. Zastąpi Pawła Solocha, który według komunikatu Kancelarii Prezydenta, odszedł ze „względów osobistych”. Kancelaria dodała, że wszystko było wcześniej uzgodnione z Prezydentem. Odwołany z funkcji szefa BBN Paweł Soloch, został powołany na społecznego doradcę Prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślał, że przez ostatnie siedem lat, gdy szefem BBN był Paweł Soloch „wydarzyło się dużo dobrych rzeczy dla Polski”.

Prezydent Andrzej Duda powołując Siewierę mówił „jestem przekonany, że to jest dobry wybór, że pan będzie dalej prowadził sprawy BBN, kontynuował to wielkie i bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha”. – Po to tutaj jesteśmy, takie jest nasze zadanie, po to ja zostałem wybrany, po to powierzyłem panom obowiązki, żeby Polska i jej otoczenie, i to wszystko, co jej dotyczy było przez nas i naszą pracę zmieniane na lepsze. Wierzę w to głęboko, że tak się stało w warstwie tych wydarzeń, które dotyczyły budowania sfery bezpieczeństwa Polski – mówił Andrzej Duda.

Rosjanie ostrzelali rakietami Kijów, Charków, Odessę, Lwów, Dniepr i inne miasta Ukrainy

Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, w Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, poinformowały o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej. Ostatnie rakiety spadły na Kijów i Lwów kilka miesięcy temu. „Alarm powietrzny nie ustaje w całej Ukrainie. Spadły pociski”, napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „229. dzień toczonej na pełną skalę wojny. 229. dzień próbuje się nas unicestwić i wymazać z powierzchni ziemi. Całkowicie. Zamordować naszych ludzi, którzy śpią w domach w Zaporożu, zabić ludzi, idących do pracy w Dnieprze i Kijowie” – napisał na Facebooku prezydent Ukrainy.

– Apelujemy o uznanie Rosji za kraj terrorystyczny. Dzisiejszy atak na cywilów i obiekty cywilne w Ukrainie to kolejny raz potwierdza. Potrzebne są także: niezwłoczne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, całkowita izolacja rosyjskiego agresora. Razem zwyciężymy! – napisał na swoim Twitterze ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz.

Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami

Amerykańscy ekonomiści  Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvigow zostali w tym roku laureatami nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Bank Szwecji, przyznający to wyróżnienie, docenił ich za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi”. – Badania prezentowane przez tegorocznych laureatów Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych zmniejszają ryzyko przekształcenia się kryzysów finansowych w długotrwałe depresje z poważnymi konsekwencjami dla społeczeństwa, co jest dla nas wszystkich największą korzyścią – czytamy w uzasadnieniu.  W dalszej szczegółowej analizie prac tegorocznych Noblistów Bank Szwecji pisze, że Douglas Diamond i Philip Dybvig opracowali modele teoretyczne, które wyjaśniają, dlaczego banki istnieją, na czym polega ich rola w społeczeństwie, co czyni je podatnymi na pogłoski o zbliżającym się upadku oraz jak społeczeństwo może tę podatność zmniejszyć. „Zaprezentowali oni rozwiązanie w postaci rządowego ubezpieczenia depozytów. Kiedy deponenci wiedzą, że państwo zagwarantowało im pieniądze, nie muszą już spieszyć się do banku, gdy tylko pojawią się plotki o tzw. panice bankowej (bank run)”.

Z kolei były szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke został uhonorowany za swoje badania nad naturą wielkiego kryzysu lat 30. XX w., które pomogły ustalić rolę banków centralnych w hamowaniu kryzysów finansowych w latach nam współczesnych. Ben Bernanke ukazał, że „kiedy banki upadły, cenne informacje o kredytobiorcach zostały utracone i nie dało się ich szybko odtworzyć. Zdolność społeczeństwa do kierowania oszczędności na inwestycje produkcyjne została w ten sposób poważnie zmniejszona” – czytamy w uzasadnieniu. Właśnie Bernanke kierował FED-em w trakcie ostatniego poważnego kryzysu finansowego lat 2008-09.

Pieniądz osią Unii Europejskiej
Ks. Prof. Piotr MAZURKIEWICZ: 
Pieniądz jest osią Unii Europejskiej.
To on stanowi o jej sile i kruchości

🎧#Miesięcznik
„Literatura jest najważniejsza” | 45. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 października 2022