Popołudniowe Espresso: Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX

Literacka Nagroda Nobla dla Annie ERNAUX

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 6. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Annie ERNAUX

Literacką Nagrodę Nobla w 2022 r. Akademia Szwedzka przyznała francuskiej pisarce, Annie ERNAUX. „Za odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa przed czytelnikami korzenie, alienację i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. „W twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną” – informuje Akademia Szwedzka.

Annie Ernaux tworzy krótkie, autobiograficzne powieści. Często analizując w nich ludzkie emocje. W jej powieściach nie brakuje motywów feministycznych. Porusza w nich kwestie wykluczenia m.in. ze względu na język, płeć czy klasę społeczną. Odnosi się również do tematów osobistych, tak jak aborcja. Pisarka zadebiutowała w 1974 roku i do tej pory napisała ponad 20 książek. Przełomowy moment w jej karierze zapewniły powieści takie jak „La place” i „Une femme”. Tematem dzieł było życie i śmierć rodziców. Z kolei w 2019 roku powieść „Les Années” trafiła na krótką listę tytułów, które były nominowane do Nagrody The Man Booker International.

Rozpoczyna się pierwsze spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze

Premier Morawiecki reprezentuje Polskę w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) w Pradze. Spotkanie odbywa się z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej, a także 17 przywódcami europejskich państw partnerskich. „Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią, klimatem i sytuacją gospodarczą” – poinformował w komunikacie rzecznik rządu, Piotr Müller.

Przed rozpoczęciem spotkania premier Mateusz MORAWIECKI zaproponował „nałożenia jakiejś maksymalnej ceny na uprawnienia do emisji CO2″. Propozycja wynika z faktu, że „mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 roku nie zadziałał”. Zdaniem szefa polskiego rządu zaproponowane rozwiązanie, pozwoli znacznie obniżyć ceny prądu w całej Europie.

Następnego dnia, 7 października, premier będzie uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Dyplomaci  skupią się m.in. na pomocy dla Ukrainy, kryzysie energetycznym, a także kwestii ekonomii. Podczas posiedzenia premier Morawiecki zamierza apelować m.in. o konieczność dalszego wspierania sił zbrojnych Ukrainy.

Nowy rosyjski astronauta – razem z Amerykanami i Japończykiem – dołączy do ISS

W środę, po raz pierwszy od 20 lat, rosyjski astronauta dołączy do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Start rakiety jest wspólną misją Rosjan, NASA i japońskich astronautów. Do ISS dołączy czterech członków (dla pierwszej trójki z nich jest to pierwszy lot w kosmos): rosyjska kosmonautka Anna KIKINA, pułkownik Marine Corps Nicole MANN – pierwsza Indianka, która okrążyła świat – kapitan amerykańskiej marynarki Josh CASSADA oraz Koichi WAKATA z Japońskiej Agencji Kosmicznej, który odbywa swój piąty lot w kosmos. – Cieszymy się, że możemy to zrobić razem – powiedziała Anna Kikina,  rosyjska kosmonauta

Rakieta SpaceX Falcon 9 startowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego NASA. Ma przybyć na Międzynarodowa Stację Kosmiczną w czwartek, po 29 godzinnym locie. Astronauci zastąpią amerykańsko-włoską załogę, która przybyła na ISS w kwietniu. Nowa załoga pozostanie w kosmosie do marca. Lot załogi był opóźniony przez huragan Ian, z którym Floryda zmagała się w ubiegłym tygodniu.

Literacki Nobel dla Salmana Rushdiego?
Literacki Nobel dla Salmana Rushdiego?

Michał KŁOSOWSKI:

Literacki Nobel dla Salmana Rushdiego? Przeczytajmy raz jeszcze Szatańskie wersety

Literacki Nobel dla Salmana Rushdie? Wówczas wszyscy możemy wyciągnąć wnioski z historii fanatyzmu i złudzeń, które w przypadku tego autora mieszają się ze sobą na kanwie osobistej i literackiej

#Podcast

🎧#Miesięcznik
„Literatura jest najważniejsza” | 45. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 października 2022