Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Dwie książki Wydawnictwa „Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS „Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI „Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.

To kolejne książki Wydawnictwa „Wszystko co Najważniejsze” po wydanej przed wyborami prezydenckimi we Francji bestsellerowej książce Erica Zemmoura „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”. Prenumerata Wszystko co Najważniejsze została tym razem wzbogacona o dwie kolejne książki, także autorów z Francji.

Pierwsza z wydanych przez Wydawnictwo „Wszystko co Najważniejsze” książek oferowanych w promocji „Prenumerata Wszystko co Najważniejsze” to „Co z tą Francją, Panie Macron?” autorstwa wybitnego francuskiego socjologa, prof. Michela WIEVIORKI.

Pisze prof. Wiewiorka:

Książkę tę adresuję do prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Analizuję w niej jego dotychczasowe działania w polityce wewnętrznej (2017–2022), jednocześnie próbując dociec, czy rozpoczynająca się druga kadencja (2022–2027) przyniesie jakąkolwiek odmianę w jego stylu rządzenia. Na pierwszy rzut oka nie są to sprawy, które powinny pasjonować polskiego Czytelnika, nie licząc znawców tematyki francuskiej, miłośników Francji, ewentualnie także jej krytyków.

Zapewne publikacja poświęcona zagadnieniom międzynarodowym, geostrategicznym, europejskim znalazłaby szersze grono odbiorców w Polsce, lecz decydując się na przekład tej właśnie książki, mój polski wydawca postąpił mądrze i z pożytkiem dla tutejszej opinii publicznej. W ostatnim czterdziestoleciu Francja – podobnie zresztą jak Polska, na swój sposób – doświadczyła ogromnych zmian. I choć mój esej jest bardzo francuskocentryczny, wskazuję w nim na dwa fundamentalne wyzwania, przed którymi staje również Wasz wielki kraj.

(…) Historyczne związki Francji z Polską bywały często naznaczone przez wielkie prądy wzajemnego zrozumienia i sympatii, nawet jeśli było w tym coś na kształt „asymetrii uczuć”, jak nazywał to Bronisław Geremek. Ja sam zresztą wiele nauczyłem się o demokracji, gdy jako socjolog wraz z francusko-polską grupą badaczy odkrywałem fenomen Solidarności – ruchu społecznego „totalnego”, to znaczy społecznego sensu stricto, lecz także demokratycznego i optującego za koncepcją narodu otwartego. Po 13 grudnia 1981 roku zdelegalizowana przez Jaruzelskiego Solidarność mogła liczyć na wsparcie mojego kraju: duchownych, artystów, intelektualistów, związków zawodowych, rozlicznych stowarzyszeń itd. Mobilizacja była ogromna.

Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę nasze kraje znalazły się w jednym obozie geopolitycznym, choć oczywiście nie we wszystkich kwestiach nasze stanowiska są zbieżne (na przykład nie podobała mi się wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z 4 kwietnia 2022 roku, w której krytykował francuskiego prezydenta za jego rozmowy z Putinem, mówiąc, że „z Hitlerem nikt nie negocjował”; podobnie krytycznie oceniam reakcję prezydenta Emmanuela Macrona z 8 kwietnia 2022 roku, gdy zagalopował się i nazwał polskiego premiera „skrajnie prawicowym antysemitą”). Ale najważniejsze jest coś innego: stając murem za Ukrainą, Francja i Polska pokazały, że są częścią tego samego obozu, a mianowicie obozu praworządności i demokracji.

Drugą książką oferowaną w promocji „Prenumerata Wszystko co Najważniejsze” jest „Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” prof. Stéphane COURTOIS, najwybitniejszego francuskiego historyka zajmującego się Europą Centralną, współautorem „Czarnej księgi komunizmu”.

Pisze prof. Courtois:

28 września 1939 roku nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki zawarły w Moskwie traktat o „granicach i przyjaźni”. Owa przyjaźń była bezpośrednią konsekwencją paktu o „nieagresji”, podpisanego 23 sierpnia tego samego roku między obiema totalitarnymi potęgami, który ipso facto pociągnął za sobą napaść na Polskę 1 września przez Hitlera, a następnie 17 września przez Stalina. Tak wybuchła ii wojna światowa. Nawet jeśli bolszewicka Rosja od dawna utrzymywała uprzywilejowane stosunki z Niemcami, sojusz ten zdumiał większość obserwatorów, tak bardzo bowiem ideologiczne różnice między ultranacjonalistycznym i rasistowskim nazizmem a marksistowskim i internacjonalistycznym komunizmem sowieckim wydawały się nie do pogodzenia. Sprzymierzenie się dwóch wielkich totalitarnych dyktatorów przeciwko demokracjom miało przynieść najbardziej katastrofalne skutki, które do dziś naznaczają ciało na nowo zjednoczonej Europy.

Prenumerata Wszystko co Najważniejsza to najlepszy sposób, aby nie ominąć żadnego z wydań miesięcznika. Ale też promocyjny, oszczędny zakup!

LINK DO PRENUMERATY PÓŁROCZNEJ (6 najbliższych wydań miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”) Z KSIĄŻKĄ STÉPHANE COURTOIS: 69 zł [LINK].

LINK DO PRENUMERATY ROCZNEJ (12 najbliższych wydań miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”) Z KSIĄŻKAMI MICHELA WIEVIORKI I STÉPHANE COURTOIS: 129 zł [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 września 2022