Homo Sapiens, neandertalczyk i denisowianin – trzy gatunki człowieka
Dzięki odkryciu Svante Pääbo stało się jasne, że na ziemi żyły na pewno trzy gatunki ludzi Homo Sapiens, Neandertalczyk i Denisowianin. Piotr RZYMSKI w rozmowie z Mikołajem A. CZYŻEM wyjaśnia, dlaczego odkrycie zasługiwało na Nagrodę Nobla.
.Pääbo badał kawałek kości palca znaleziony w jaskini Denisov. Doprowadziło go to do odkrycia nowego gatunku nieznanego wcześniej hominida, który od nazwy jaskini został nazwany Denisowianinem. Dalsze badania pozwoliły wykazać, że trzy gatunki człowieka w przeszłości krzyżowały się ze sobą. „Homo Sapiens krzyżował się zarówno z neandertalczykami, jak i denisowianami” – mówi.
Wcześniej Svante Pääbo opracował technikę izolacji i analizy DNA ze szczątków liczących dziesiątki tysięcy lat, co zawsze stanowiło wyzwanie, ponieważ DNA z czasem ulega modyfikacjom chemicznym i ulega defragmentacji. Początkowo za pomocą tej techniki udało się wyizolować najpierw mitochondrialne DNA, a następnie jądrowe DNA z kawałka kości neandertalczyka – datowanego na 40 000 lat. Pozwoliło to na sekwencjonowanie całego genomu tego gatunku – tłumaczy Piotr RZYMSKI, wyjaśniając, że technika ta umożliwiła później odkrycie Denisoviana.
W uzasadnieniu do przyznanej Svante Pääbo Nagrody, napisano, że następująco: “W swojej pracy Svante dokonał czegoś pozornie niemożliwego: sekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Czyniąc to, ustanowił zupełnie nową dyscyplinę naukową zwaną paleogenomiką. Ujawniając różnice genetyczne, które odróżniają wszystkich żyjących ludzi od wymarłych homininów, jego odkrycia stanowią podstawę do zbadania, co czyni nas wyjątkowo ludzkimi.”.
Rozmawia: Mikołaj CZYŻ
„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o najważniejszych odkryciach naukowych, stosunkach międzynarodowych i wyzwaniach współczesności.