Michel ONFRAY: Państwo totalne, cywilizacja totalna
Michel ONFRAY

Michel ONFRAY

Państwo totalne, cywilizacja totalna

Biowładza zachodzi wtedy, gdy biologia staje się narzędziem władzy na usługach polityki. Czyż transhumanizm, w tym ten nasz transhumanizm u swych niemrawych początków, z prokreacją in vitro, surogacją i przerywaniem ciąży, nie jest pochodną tej biowładzy, która charakteryzuje nowe totalitaryzmy?

Popołudniowe Espresso: Bakteria legionelli w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Bakteria legionelli w Polsce

Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce. 

Prof. Ewa J. GODZIŃSKA: Czego możemy nauczyć się od zwierząt?
Prof. Ewa J. GODZIŃSKA

Prof. Ewa J. GODZIŃSKA

Czego możemy nauczyć się od zwierząt?

Czynniki decydujące o tym, czy inne osobniki będą traktowane w sposób przyjazny, czy też agresywny, wykazują duże podobieństwo u zwierząt i u człowieka – pisze prof. Ewa J. GODZIŃSKA

Prof. Zdzisława PIĄTEK: Ekologiczne nawrócenie. Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody
Prof. Zdzisława PIĄTEK

Prof. Zdzisława PIĄTEK

Ekologiczne nawrócenie.
Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody

Sądzę, że era ekologiczna to osiągnięcie przez ludzki rozum stanu dojrzałości. Sądzę tak dlatego, że działania człowieka zjednoczonego ze światem przyrody są działaniami w interesie dobra wszystkich gatunków istniejących obok nas we wspólnocie biosfery, a nie tylko działaniami w interesie gatunku ludzkiego kosztem interesów innych gatunków.

Podcasty Najważniejsze. Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Peter SWIRSKI

Peter SWIRSKI

Miłego końca świata!
Czytając Stanisława Lema

Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw.

Prof. Michael BEHE: Pułapki darwinizmu
Prof. Michael BEHE

Prof. Michael BEHE

Pułapki darwinizmu

Darwin był pierwszą osobą, która uznała, że ​​ewolucja poprzez dobór naturalny może odpowiadać za powstanie i rozwój całego życia na Ziemi ze wszystkimi jego zawiłymi mechanizmami, bez planowania, a więc bez udziału inteligencji.

John WARREN: Życie seksualne roślin uprawnych
John WARREN

John WARREN

Życie seksualne roślin uprawnych

Znakomita większość spośród 400 tysięcy roślin na naszej planecie zawiera toksyny, mające je chronić przed całkowitym wytrzebieniem przez roślinożerne zwierzęta. Pomidory, ziemniaki i wiele roślin okopowych, takich jak maniok zawierają cyjanek. Wiele upraw, jak chili, gorczyca, chrzan czy wasabi, zawdzięcza popularność właśnie potencjalnie szkodliwym substancjom, w które obfitują.

Sylwia BORSKA: "Przełomowy rok dla bioinżynierii"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Przełomowy rok dla bioinżynierii"

Rok 2015 był dla nauki czasem niesłychanie burzliwym i zajmującym. Szczególną uwagę warto zwrócić na bioinżynierię, zwłaszcza genetyczną i tkankową, które przeżywają złoty wiek rozwoju. Ogromny postęp zawdzięczamy przede wszystkim nowym, rewolucyjnym technologiom. Ich powstanie było możliwe dzięki współpracy pomiędzy zespołami reprezentującymi różne dziedziny nauki – przede wszystkim biologiczne, fizyczne, chemiczne, farmaceutyczne oraz nauki o zdrowiu.

Tomoko OHTA: "Ewolucja - nowe horyzonty"
Tomoko OHTA

Tomoko OHTA

"Ewolucja - nowe horyzonty"

Najnowsze odkrycia, które przyniosły lepsze zrozumienie mechanizmów molekularnych, zrewolucjonizowały wiele dziedzin biologii, w tym biologię komórki i biologię rozwoju. Nic zatem dziwnego, że postępy te pozwalają spojrzeć na nowo na wiele aspektów ewolucjonizmu; dostarczają też dowodów wspierających opracowaną przeze mnie w 1973 roku „prawie neutralistyczną teorię ewolucji molekularnej”.

Sylwia BORSKA: "Druk 3D w medycynie regeneracyjnej"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Druk 3D w medycynie regeneracyjnej"

Niedługo implanty zębów będą mogły być tworzone bezpośrednio w gabinetach dentystycznych, odpowiednio zaprojektowane dla indywidualnego pacjenta. Drukowane implanty są o wiele tańsze i mają lepsze właściwości niż produkowane za pomocą starszych technologii. Niektóre protezy łączy się już ze specjalnym chipem w korze mózgu, dzięki czemu pacjent może nimi wykonywać precyzyjne ruchy za pomocą własnej woli.

Bartosz KABAŁA: "Czeka nas niesamowicie ciekawy rok. Rok odkryć i udoskonaleń. Rok w laboratoriach"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Czeka nas niesamowicie ciekawy rok. Rok odkryć i udoskonaleń. Rok w laboratoriach"

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że żyjemy już w tej odległej przyszłości, o której marzyliśmy dwa czy trzy lata temu. My, ludzkość, stworzyliśmy interfejs mózg-mózg, dzięki któremu człowiek A poruszył ręką człowieka B za pomocą swojego umysłu; daliśmy pacjentowi dwie protezy rąk, które kontroluje on mózgiem — i pomyśleć, że to tylko jeden rok.

Sylwia BORSKA: "Tajemnice płci"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Tajemnice płci"

Zagadnienia związane z płcią wydają się niektórym banalne, a wszelkie nietypowe zjawiska są często odrzucane jako tzw. „temat tabu”. Tymczasem większość z nas ma bardzo mgliste pojęcie o tym, jak skomplikowanym, wielopoziomowym i nieodwracalnym procesem jest determinacja płci u ludzi. Dlatego warto uchylić rąbka fascynującej tajemnicy naszej płciowości.

Sylwia BORSKA: Transhumanizm czyli marzenia o „człowieku” idealnym
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

Transhumanizm czyli marzenia o „człowieku” idealnym

Zdobycze współczesnej medycyny i techniki pozwalają na poprawę kondycji fizycznej człowieka poprzez wszczepianie implantów w postaci sztucznych zębów, stawów biodrowych czy zastawek serca. Obecnie nadchodzi nowa era, która za cel stawia zaprojektowanie urządzeń, które mogłyby usprawnić działanie mózgu. Zwolennicy udoskonalania gatunku ludzkiego postulują, aby dzięki nowoczesnym technologiom wyeliminować po kolei wszelkie biologiczne ograniczenia takie jak choroby czy starzenie się. Ponadto uważają, że w najbliższych dekadach ludzkość będzie coraz szybciej ewoluować w kierunku doskonalenia wszelkich umiejętności, zarówno fizycznych jak i umysłowych. Celem transhumanizmu jest przekształcenie człowieka w istotę doskonałą.