Prof. Jacek KORONACKI
In vitro i hodowla ludzi
Wiek XXI ma być wiekiem eugeniki „pozytywnej”, której celem będzie doprowadzenie do rodzenia się dzieci albo z embrionu (czyli zarodka) wybranego spośród wielu, albo z embrionu w pożądany sposób genetycznie zmodyfikowanego.
Mikołaj A. CZYŻ
Piotr RZYMSKI
Homo Sapiens, neandertalczyk i denisowianin – trzy gatunki człowieka
Dzięki odkryciu Svante Pääbo, okazało się, że na ziemi żyły na pewno trzy gatunki człowieka Homo Sapiens, neandertalczyk i denisowianin. Piotr RZYMSKI w rozmowie z Mikołajem A. CZYŻEM wyjaśnia, dlaczego odkrycie zasługiwało na Nagrodę Nobla.
Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA
Prof. Maciej J. OGORZAŁEK
Pamięć zapisana w DNA. Na styku biotechnologii i informatyki
Z punktu widzenia informatyki DNA jako potencjalne medium przechowywania danych ma wspaniałe właściwości.
Peter SWIRSKI
Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw – twierdzi Peter SWIRSKI
Peter SWIRSKI
Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema
Nasza samotność w kosmosie wydaje się faktycznie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że niełatwo sobie wyobrazić „zaawansowaną” cywilizację, bardziej zbrukaną dziedzictwem wojen, agresji i morderstw.
Prof. Henry T. GREELY
Nauka i etyka a „poprawianie” ludzi
Nowa biotechnologia jest ekscytująca i przerażająca zarazem. Jako taka musi zrobić wszystko, aby wyrządzone szkody zminimalizować. Nie może istnieć poza społeczeństwem.
Daniel M. GERSTEIN
Konwencja o broni biologicznej wymaga pilnego przeglądu
Pandemia koronawirusa pokazała, że żaden kraj nie będzie bezpieczny, dopóki nie otrzyma odpowiedniej liczby szczepionek oraz środków medycznych. Do tego czasu ludzie nadal będą się zarażać wirusem, który w wyniku mutacji wciąż będzie globalnym zagrożeniem.