Popołudniowe Espresso: Ponad 4 miliony uchodźców z Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ponad 4 miliony uchodźców z Ukrainy

W czwartek ONZ poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekły 4 miliony osób. Liczba uciekinierów cały czas rośnie.

Max-Erwann GASTINEAU: Socjalkonserwatyzm
Max-Erwann GASTINEAU

Max-Erwann GASTINEAU

Socjalkonserwatyzm

Tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, konserwatyzm odbudowuje się na fundamentach „społecznych”. Chce, by działalność publiczna podlegała wyższym celom moralnym – w poszanowaniu godności ludzi pracy, stabilności społecznej i spójności narodowej.

Dominik HÉJJ: Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało
Dominik HEJJ

Dominik HEJJ

Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało

Do dzisiaj władze Węgier nie sformułowały żadnej deklaracji potępiającej przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi, a także działania białoruskich władz wobec białoruskich władz uczestniczących w demonstracjach czy w sprawie więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.

István KOVÁCS: Polak, który zainspirował Viktora Orbána
István KOVÁCS

István KOVÁCS

Polak, który zainspirował Viktora Orbána

Wacław Felczak został poproszony o wykład na temat Solidarności. Osobą wręczającą zaproszenie w imieniu swoich kolegów był Viktor Orbán. Felczak wygłosił dwa wykłady, a podczas rozmowy ze studentami zaproponował swoim młodym słuchaczom, żeby założyli partię polityczną. Wspomniał też o tym, że za założenie partii będą jej przywódców pewnie zamykać w więzieniu, ale wszystko wskazuje na to, że nie będą długo siedzieć. Zresztą politykowi nie zaszkodzą przeżycia więzienne – dodał. Pięć miesięcy później, 30 marca 1988 roku, powstał Związek Młodych Demokratów – czyli: FIDESZ.