

Papież FRANCISZEK
Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny
Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si’, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.

Annick de VRIES
Prof. Suzanne HULSCHER
Victor TOOM
Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych
Według badań obywatele często uważają, że sprawiedliwy podział kosztów klimatycznych jest ważniejszy niż szybka redukcja emisji CO2. Najwyższy czas stworzyć mechanizmy mające na celu wczesne i systematyczne rozwiązywanie tej kwestii.

Prof. Steven E. KOONIN
Zieloni doświadczają efektu kojota. Rozmowa o zmianach klimatycznych
Spójrzcie, co Niemcy sobie zrobiły – zbytnie poleganie na niestabilnych lub zawodnych wietrze i słońcu, opór przed budową terminali LNG oraz oczywiste uzależnienie od zawodnego dostawcy poprzez rurociąg Nord Stream. Wielu wiedziało, że Niemcy wpadną w kłopoty; mówiono im to nawet dziesięć lat wcześniej. Naukowcy i technolodzy rozumieli to już dawno temu.

Prof. Julian CRIBB
Bomba populacyjna. Ziemię zamieszkuje już osiem miliardów ludzi
W tym tygodniu na świat przyszła istota ludzka numer 8 000 000 000. Ale jaki to będzie świat?

Alessio TERZI
W jaki sposób historia może pomóc nam uniknąć katastrofy klimatycznej
Niektóre cywilizacje przetrwały, inne upadły. Jednak żadna z nich nie rozwiązała swoich problemów mrzonkami o postępie moralnym, dobrowolnym niedostatku i wzniesieniu się ponad materializm ekonomiczny. Nie widzę powodu, dla którego tym razem miałoby być inaczej.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety

George MONBIOT
Bogate kraje są winne biednym reparacje klimatyczne
Bogate kraje są winne biednym nie pomoc ani pożyczki na rzecz klimatu, lecz reparacje klimatyczne.

Popołudniowe Espresso
Zatruta woda w Odrze
Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia, a także w niższym biegu Odry, w Niemczech. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Mateusz M. KRAWCZYK
Jedno nieporozumienie dzieli nas od zagłady
Transportem zboża z Ukrainy oraz wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie mają potencjał, aby zmienić krajobraz świata w najbliższych tygodniach.

Popołudniowe Espresso
Pożary w Kalifornii
Pożar u podnóża Sierra Nevada zmusił tysiące mieszkańców do opuszczenia domów. Pożar rozpoczął się w piątek w pobliżu miasta Midpines w Kalifornii i rozwinął się w ciągu weekendu.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 435 "Wszystko co Najważniejsze". Nowe opisanie świata
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Wszystko co Najważniejsze” zatytułowanym „Nowe opisanie świata”.

Prof. Piotr SZUKALSKI
Gdyby nie imigranci, Europę czekałoby wyludnienie
o ile kiedyś posiadanie dzieci było warunkiem udanego życia, o tyle dziś staje się jedną z przeszkód na drodze do niego.

Mateusz M. KRAWCZYK
Apokalipsa ciepła
W całej Europie Zachodniej rosnące temperatury doprowadziły do tego, co francuskie władze nazwały „apokalipsą ciepła”.

Popołudniowe Espresso
Rekord temperatur w Wielkiej Brytanii
Wstępne dane The Met Office pokazują, że na londyńskim Heathrow temperatura osiągnęła 40,2C. Tp pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii, kiedy odnotowano temperaturę powyżej 40 stopni.

Alessio TERZI
Uwolnienie Europy od Rosji. Kryzys energetyczny może być także szansą
Kryzys energetyczny jest szansą. Przyszłość, niezależnie czy dotknięta wojną, czy trwająca w pokoju, z pewnością będzie zielona.

Popołudniowe Espresso
Pożary w Europie, susza w Polsce
Jest środa, 13. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Mateusz M. KRAWCZYK
Monokultury i plantocen
Zachowanie różnorodność przyrody to jedne z naszych najlepszych narzędzi w walce ze zmianami klimatu. Tymczasem wybieramy monokultury.

Mateusz M. KRAWCZYK
Dzieci jako prekariat klimatyczny
Arita Holmberg i Aida Alvinus w artykule Children as a new climate precariat, argumentują, że dzieci stanowią nowy prekariat klimatyczny.

Mateusz M. KRAWCZYK
Czy państwa wyspiarskie przetrwają zmiany klimatu? Lekcje z Islandii
Czy państwa wyspiarskie przetrwają zmiany klimatu? Badania „przewidują, że te nisko położone wyspy zostaną zatopione do końca stulecia”.

Mateusz M. KRAWCZYK
#WspólnyŚwiat. Islandia wobec zmian klimatu | Mateusz M. KRAWCZYK
Ponad 26% energii na Islandii pochodzi ze źródeł geotermalnych. Mateusz M. KRAWCZYK odpowiada jak wyspa walczy ze zmianami klimatu.