Popołudniowe Espresso: Zatruta woda w Odrze

Zatruta woda w Odrze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 11sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zatruta woda w Odrze przyczynia się do śnięcia ryb

Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia, a także w niższym biegu Odry, w Niemczech. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Sprawę badają eksperci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu (WIOS). W pierwszych badaniach próbek wody w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu (substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne), wykazały jednak wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu latem. – Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen – przekazali w komunikacie inspektorzy WIOS. W kolejnych dniach, po opadach deszczu, nastąpił spadek nasycenia tlenem wód Odry w badanych punktach.

– Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani – komentował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak przekazał premier Ministerstwo Infrastruktury pracuje intensywnie z PGW Wody Polskie nad zabezpieczeniem terenu i mieszkańców przed dalszym wpływem skażenia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi zagrożenie w ukraińskiej elektrowni atomowej

Rosja zażądała spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ 11 sierpnia, aby omówić kwestie dotyczące elektrowni atomowej w Zaporożu, którą jej wojska zajęły na początku inwazji na Ukrainę. Byłoby to następstwem międzynarodowych obaw dotyczących bezpieczeństwa ze strony ukraińskich i ONZ-owskich ekspertów atomowych, które zostały w ostatnim tygodniu spotęgowane przez wzmożony ostrzał wokół Zaporoża. Operator Enerhoatomu i ukraińscy pracownicy, którzy wciąż obsługują obiekt pięć miesięcy po jego przejęciu przez siły rosyjskie, wielokrotnie ostrzegali przed ryzykiem katastrofy nuklearnej. Zaporoże jest największą elektrownią atomową w Europie i mieści sześć z 15 ukraińskich reaktorów. 9 sierpnia Enerhoatom ostrzegł, że okupanci przygotowują się do przekierowania produkcji energii Zaporoża na Krym. Prezes Enerhoatomu Petro Kotin powiedział ukraińskiej telewizji, że plan rosyjskiej agencji energetycznej Rosatom „ma na celu podłączenie zakładu [Zaporoże] do krymskiej sieci elektrycznej.”

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 8 sierpnia nazwał każdy atak na elektrownię atomową „samobójczym” i zażądał, aby inspektorzy ONZ otrzymali dostęp do Zaporoża. Źródło w prezydium Rady Bezpieczeństwa, które obecnie sprawują Chiny, powiedziało AFP w środę, że do spotkania Rady Bezpieczeństwa dojdzie 11 sierpnia o 15:00 (1900 GMT). Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w czwartek do natychmiastowego zakończenia działań wojskowych w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu.

Chiny kończą największe w historii manewry wojskowe

Tajwańskie wojsko przeprowadziło w czwartek kolejne ćwiczenia strzeleckie po tym, jak Pekin zakończył swoje największe w historii manewry wojskowe wokół wyspy i powtórzył groźby podporządkowania sobie samostanowiącej demokracji.   Manewry wojskowe Chin wokół Tajwanu nastąpiły po podróży do Republiki Chińskiej spiker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Jest ona najwyższym rangą urzędnikiem amerykańskim, który odwiedził wyspę od kilkudziesięciu lat.

Tajwan oskarżył Chiny o wykorzystanie wizyty Pelosi jako pretekstu do rozpoczęcia ćwiczeń, które pozwoliłyby na przeprowadzenie testów przed inwazją. Lou Woei-jye, rzecznik tajwańskiego Ósmego Korpusu Armii, powiedział AFP, że jego siły wystrzeliły haubice i flary w ramach ćwiczeń obronnych w czwartek rano. Ćwiczenia odbyły się po tym, jak chińskie wojsko poinformowało w środę, że manewry wokół wyspy dobiegły końca. W tym samym komunikacie Chiny dodały jednak, że będą „nadal prowadzić szkolenia wojskowe i przygotowywać się do wojny”. W opublikowanej w środę osobnej białej księdze chińskie Biuro Spraw Tajwanu powiedziało, że Pekin „nie wyrzeknie się użycia siły” wobec swego sąsiada i zastrzegł sobie „możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków”. „Jesteśmy gotowi stworzyć rozległą przestrzeń dla pokojowego zjednoczenia, ale nie pozostawimy miejsca dla działań separatystycznych w jakiejkolwiek formie” – czytamy w dokumencie. Chiny ostatni raz wydały białą księgę na temat Tajwanu w 2000 roku.

Marta RAKOCZY: Wzmacniające wspólnotę spory o polszczyznę

Jedno jest pewne: współczesne i dawne spory o przyimki i składnię mówią wiele o tym, czym jest dla nas polszczyzna. Dobitnie świadczą o tym, że jest ona traktowana nie tylko jako podstawa tożsamości zbiorowej, ale też świadectwo kondycji polskiego społeczeństwa. [czytaj więcej].

🎧 #Podcasty WcN
“Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 sierpnia 2022