Popołudniowe Espresso: Pożary w Europie, susza w Polsce

Pożary w Europie, susza w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 13. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Pożary w Europie, susza w Polsce

Fala upałów w zachodniej Europie powoduje trudne do opanowania pożary lasów. Najtrudniejsza sytuacja jest na Półwyspie Iberyjskim, we Francji oraz w Niemczech. Tylko w ciągu ostatnich 48 godzin z pożarami w Portugalii walczyło 1500 strażaków. Paliło się w co najmniej 36 miejscach. Sytuację komplikuje silny wiatr oraz trwająca od ponad miesiąca fala upałów przekraczających miejscami 40 stopni Celsjusza. Podobna sytuacja jest na południu Francji, gdzie od wtorkowego popołudnia płonie ponad 800 hektarów lasu sosnowego w rejonie Bordeaux. Ewakuowani są zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości, jak i przebywający tu turyści. Z pożarami zmaga się również Rzym, jednak tu policja podejrzewa podpalenia, które mogą mieć związek z problemem zalegania odpadów miejskich. Kryzys z wywożeniem nieczystości trwa w stolicy Włoch od 2013 r. Dzikie pożary lasów jeszcze 3 tygodnie temu pustoszyły Niemcy, gdzie z okolic Berlina ewakuowano ponad 600 osób. Podobnie było w Grecji, jednak tam niedawno pojawiły się opady deszczu, które zatrzymały żywioł. W związku z prognozami kolejnych upałów rzędu 40 st., które będą utrzymywać się na zachodzie i południu Europy, sytuacja ponownie może stać się poważna.

Z suszą zmaga się także Polska. Szczególnie niska wilgotność gleby utrzymuje się w województwach wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Meteorolodzy zwracają uwagę, że sytuacji nie poprawiają niższe temperatury oraz lokalne deszcze. Niski poziom rzek utrzymuje się szczególnie w południowo-wschodniej i środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Tymczasem do naszego kraju zbliża się już kolejna fala tropikalnych upałów.

Prezydent Joe Biden rozpoczyna wizytę na Bliskim Wschodzie

W środę prezydent USA Joe Biden rozpoczyna podróż na Biski Wschód, która jest pierwszą wizytą prezydenta USA w regionie. Biden spędzi dwa dni w Jerozolimie, rozmawiając z izraelskimi przywódcami, po czym w piątek pojedzie na Zachodni Brzeg, gdzie spotka się z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Następnym punktem wizyty Bidena ma być Arabia Saudyjska. W Dżuddzie prezydent spotka się z saudyjskimi urzędnikami i weźmie udział w szczycie sojuszników z Zatoki Perskiej. Urzędnicy Białego domu twierdzą, że podróż może przynieść efekty dla normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską, którzy są zarazem historycznymi wrogami, jak i dwoma najsilniejszymi sojusznikami USA na Bliskim Wschodzie. – Stopniowo podejmujemy kroki w kierunku normalizacji relacji – powiedział izraelski urzędnik cytowany przez agencję Reuters.

Podróż Bidena ma na celu promowanie stabilności i pogłębienie integracji Izraela w regionie oraz przeciwdziałanie wpływom Iranu i agresji Rosji i Chin. – Ta podróż wzmocni istotną rolę Ameryki w strategicznie ważnym regionie – powiedział w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak zaznacza agencja Reuters oczekuje się, że Biden podczas podróży będzie naciskał na sojuszników z Zatoki Perskiej, aby zwiększyli produkcję ropy naftowej, aby pomóc obniżyć ceny benzyny.

Protesty na Sri Lance. Prezydent Goatabaya Rajapaksa uciekł z kraju

Jak podają lankijskie służby lotnicze prezydent Sri Lanki Goatabaya Rajapaksa opuścił swój kraj 13 lipca w środę rano, czasu lokalnego na pokładzie wojskowego samolotu AN-32. Prezydent odleciał z międzynarodowego lotniska w Kolombo wraz ze swoją żoną i ochroną. W związku z wyjazdem prezydenta Rajapaksy, Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, który przejął obecnie funkcję głowy państwa ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju, a także wprowadził godzinę policyjną w Prowincji Zachodniej. Oba te rozwiązania wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym – przekazał rzecznik Dinouk Colombage agencji Reutera. Prezydent Rajapaksa obiecał zrezygnować z urzędu, a tym samym otworzyć drogę do „pokojowego przekazania władzy”. Jeśli dotrzyma obietnicy i złoży rezygnację, premier Ranil Wickremesinghe, który w sobotę został ewakuowany w bezpieczne miejsce, zostanie automatycznie tymczasowym prezydentem. Będzie on pełnił urząd, aż do momentu wyboru przez parlament następcy, który będzie sprawował funkcję do końca obecnej kadencji, czyli do listopada 2024 roku. 

Wyspa zmaga się z poważnym niedoborem walutowym, który ograniczył import paliw, żywności i leków, co sprawiło, że Sri Lanka pogrążyła się w kryzysie gospodarczym. To największy kryzys finansowy Sri Lanki od siedmiu dekad. Inflacja na wyspie wynosi aktualnie około 55 procent. A sam premier Ranil Wickremesinghe przyznaje, że 22-milionowa wyspa zbankrutowała. Pokojowe demonstracje, które trwały od marca przeciwko Rajapaksie zakończyły się w sobotę 9 lipca, gdy na ulice wyszły tysiące ludzi, obwiniających rząd o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej. Demonstranci przeprowadzili szturm na budynki rządowe, a także banki i pałac prezydencki. W wyniku protestów ponad 100 osób zostało rannych, a dziesiątki aresztowanych. Był to największy antyrządowy protest w historii Sri Lanki.

Emmanuel MACRON: Moja Francja

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lipca 2022