Prof. Kerem ALKIN: OECD to NATO światowej gospodarki

OECD to NATO światowej gospodarki

Photo of Prof. Kerem ALKIN

Prof. Kerem ALKIN

Stały Przedstawiciel Turcji przy OECD.

W obliczu dwóch czarnych łabędzi, a mianowicie pandemii COVID-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gospodarka światowa potrzebuje wizjonerskiego mechanizmu rozwiązywania problemów, takiego jak OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – pisze prof. Kerem ALKIN

Pakt NATO jest jedną z najważniejszych organizacji międzynarodowych na świecie. Jako sojusz polityczny i wojskowy skupia 30 państw z Europy i Ameryki Północnej, które konsultują się i współpracują w kwestiach bezpieczeństwa i obrony. Ale NATO to coś więcej – tworzy unikalną więź między dwoma kontynentami na poziomie politycznym i bezpieczeństwa i może być nazywane strategiczną i taktyczną grupą zadaniową.

Znajdujemy się w okresie, w którym dwa czarne łabędzie – termin ten oznacza wydarzenie lub proces, który powoduje nieodwracalne i radykalne zmiany w światowej gospodarce i polityce – pandemia koronawirusa i wojna rosyjsko-ukraińska, mają bezpośredni wpływ na dynamikę świata. Ponadto istnieją inne globalne problemy, którymi należy się zająć, takie jak zmiany klimatu, środowisko naturalne i emisja dwutlenku węgla, cyfryzacja i bezpieczeństwo cybernetyczne, bezpieczeństwo żywnościowe i przyszłość rolnictwa, bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna oraz globalny łańcuch dostaw i logistyka. Wszystkie te kwestie wymagają utworzenia strategicznej, taktycznej grupy zadaniowej, podobnie jak w przypadku NATO, aby gospodarka światowa mogła przeciwdziałać zagrożeniom i zniszczeniom.

Mówiąc dokładniej, potrzebujemy NATO gospodarki. Bez wątpienia tylko Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) może stworzyć rozwiązania dla impasów gospodarczych. OECD, jako kontynuacja planu Marshalla, została utworzona w 1961 roku nie tylko jako think tank dla nowych globalnych sukcesów i inicjatyw, ale także jako „do tank”, wspierający państwa członkowskie i strony zainteresowane danymi statystycznymi i zaleceniami politycznymi, na podstawie których wytycza globalne i sektorowe standardy oraz wyjaśnia ich zasadność. Obecnie w obliczu napięć regionalnych i globalnych, reprezentowanych przez dwa czarne łabędzie, OECD przekształca się w skuteczną, strategiczną i taktyczną grupę zadaniową – nazwijmy ją „force tank” – dla gospodarki światowej i handlu światowego.

Działanie na rzecz mobilizacji

Pakt OECD to oczywiście NATO gospodarki, ponieważ opracowuje strategie i taktyki dla 38 krajów członkowskich, podejmując działania we wszystkich obszarach gospodarki, od bezpieczeństwa energetycznego po bezpieczeństwo żywnościowe, od logistyki i bezpieczeństwa transportu po przyszłość Ziemi i klimatu globalnego. W tym aspekcie OECD pracuje dzień i noc, aby połączyć Europę, Amerykę Północną, Amerykę Łacińską, Bliski Wschód, Afrykę oraz region Azji i Pacyfiku w bardziej integrującą platformę gospodarki światowej dla przyszłości świata i ludzkości. 38 państw członkowskich, w tym Turcja jako członek założyciel, intensywnie współpracuje w celu stworzenia, ochrony i rozwoju globalnego systemu gospodarczego skoncentrowanego na demokracji, prawach człowieka, gospodarce rynkowej i uczciwych zasadach handlu.

Światowy system gospodarczy będzie musiał stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom w swojej historii w dziedzinie klimatu, emisji dwutlenku węgla, bezpieczeństwa cybernetycznego, światowego systemu finansowego i problemu zadłużenia, bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, sprawiedliwych zasad handlu i stabilności światowych cen towarów.

.W ciągu kilku najbliższych, intensywnych lat OECD będzie proponować rozwiązania, polityki, strategie i taktyki w odpowiedzi na wszystkie te wyzwania. Nowa wizja organizacji międzynarodowej z okazji jej 60-lecia oraz nowa strategia globalna wskazują na ważne przedsięwzięcia w tym zakresie. Budując przyszłość światowego systemu gospodarczego, nie zapominajmy o działaniach OECD.

Kerem Alkin

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 kwietnia 2022