Popołudniowe Espresso: Rekord temperatur w Wielkiej Brytanii

Rekord temperatur w Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest wtorek, 19. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Covid-19 ponownie przybiera na sile w Europie. Podwoiła się liczba hospitalizacji

W ciągu zeszłego tygodnia w Europie odnotowano prawie 3 mln nowych przypadków zakażenia Covid-19. Jest to prawie połowa wszystkich nowych zakażeń na świecie. Jak poinformował we wtorek dyrektor regionalny WHO na Europę Hans KLUGE – w tym samym czasie liczba hospitalizacji wzrosła dwukrotnie. Ponadto każdego tygodnia w wyniku choroby umiera prawie 3 tysiące osób. Przedstawiciele WHO ostrzegają, że kraje Europy powinny przyspieszyć przyjmowanie przez obywateli szczepionek przeciwko Covid-19. Zalecają także powrót do wszystkich środków ostrożności, które mogą zapobiec zarażeniu, w tym noszenia maseczek ochronnych i wietrzenia pomieszczeń. 

Hans KLUGE w wypowiedzi dla agencji Reutera podkreślił potrzebę wprowadzenia tzw. stabilizatorów pandemicznych. Chodzi o przyjmowanie drugiej dawki przypominającej, jeszcze przed przyjęciem nowych, nastawionych na konkretne warianty szczepionek. Stabilizatory pandemiczne mają na celu uniknąć ostrych środków zapobiegawczych w przyszłości.

Władimir Putin z wizytą w Iranie

Rozpoczynająca się we wtorek wizyta Władimira PUTINA w Iranie jest pierwszą zagraniczną podróżą prezydenta Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W Teheranie PUTIN spotka się z prezydentem Iranu Ebrahimem RAISIM, najwyższym przywódcą ajatollahem Alim CHAMENEIM oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem ERDOGANEM. „Podróż Putina, która ma miejsce zaledwie kilka dni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Izraelu i Arabii Saudyjskiej, wysyła mocny sygnał na Zachód o planach Moskwy, aby zacieśnić strategiczne więzi z Iranem, Chinami i Indiami w obliczu zachodnich sankcji” komentują dziennikarze agencji Reuters.

Z prezydentem Iranu Ebrahimem RAISIM i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem ERDOGANEM PUTIN ma rozmawiać na temat wyzwań stojących przed regionem, w tym o konflikcie w Syrii i o wznowieniu eksportu ukraińskiego zboża w celu złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Ponadto National Iranian Oil Company (NIOC) i rosyjski producent gazu Gazprom podpisały we wtorek memorandum o porozumieniu wartym około 40 mld dolarów – poinformowała agencja prasowa irańskiego ministerstwa ropy SHANA. Umowa została podpisana podczas ceremonii online przez prezesów obu firm.

Rekord temperatury w Wielkiej Brytanii

Wstępne dane The Met Office pokazują, że na londyńskim Heathrow temperatura osiągnęła 40,2C. Jeśli się to potwierdzi, byłby to pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii, kiedy odnotowano temperaturę powyżej 40 stopni. Wcześniej potwierdzono rekord temperatury w Charlwood, Surrey, na południowy zachód od Londynu, 39,1°C. Według brytyjskiej agencji meteorologicznej Met Office przekroczyło to poprzedni krajowy rekord 38,7°C zarejestrowany w Cambridge we wschodniej Anglii w 2019 roku. „Jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Wielkiej Brytanii” – informuje agencja meteorologiczna Met Office.

Niezwykle gorąca i sucha pogoda, która w zeszłym tygodniu ogarnęła południową Europę, wywołując pożary od Portugalii po Bałkany, przesunęła się na północ. Rekordowe temperatury miały również uderzyć we wtorek we Francję, zwiększając ryzyko wystąpienia pożarów. „Warunki suche jak na tyglu i ekstremalne upały zwiększają ryzyko wystąpienia dzikich pożarów” – czytamy w oświadczeniu służby monitorującej Copernicus. Służba zarządzania kryzysowego organizacji ostrzegła, że duża część Europy Zachodniej znajduje się w „ekstremalnym zagrożeniu pożarowym”, a niektóre obszary w „bardzo ekstremalnym zagrożeniu pożarowym”.

Marcin KYDRYŃSKI: O Wschodzie. Indie

#RozmowyNajważniejsze: Ryszard BUGAJ: Gospodarka światowa – wielki eksperyment post-pandemiczny

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lipca 2022