Popołudniowe Espresso: Pożary w Kalifornii

Pożary w Kalifornii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 25. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kijów przygotowuje się do wznowienia eksportu zboża po rosyjskich atakach rakietowych

W sobotę 23.07., dzień po podpisaniu porozumienia zobowiązującego do odblokowania ukraińskich portów i wznowienia eksportu zboża, Rosjanie zaatakowali port w Odessie. Jak poinformowała rzeczniczka ukraińskiego MSZ, rosyjskie pociski zniszczyły ukraińską „infrastrukturę wojskową”. Ataki potępił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nazywając je “barbarzyńskimi”. Jak stwierdził podają one w wątpliwość, czy zawarte w piątek porozumienie między Turcją a ONZ o wznowieniu eksportu ukraińskiego zboża będzie przestrzegane. Rosja przyznała się do ataku w niedzielę. Dzień później, w 152. dniu inwazji na Ukrainę siły ukraińskie uszkodziły trzy kontrolowane przez Rosjan mosty prowadzące do okupowanego Chersonia. Ukraińskie wojsko odparło także na kilku kierunkach szturmy armii rosyjskiej, powodując straty w jej szeregach – o czym poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie nadal próbują przejąć kontrolę nad terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w obwodzie donieckim. Ostrzelali także obwód dnietropietrowski.

W poniedziałek 25.07. na Ukrainę dotarły polskie czołgi PT-91 Twardy. Są to głęboko zmodernizowane czołgi sowieckiej konstrukcji T-72. Sprzęt został wzmocniony o zachodnią technologię, m.in. kamery termowizyjne. Czołgi posiadają system kierowania ogniem Drawa, środki łączności, moduł diagnostyczny, a także moduł obronny Obra, współpracujący z wyrzutnią pocisków dymnych WPD-1. PT-91 są zbudowane na bazie istniejących kadłubów, w których umieszczano zmodernizowane elementy układu napędowego i wyposażenia. – Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. 

Pożary w Kalifornii: gubernator Newsom ogłasza stan wyjątkowy

Pożar u podnóża Sierra Nevada zmusił tysiące mieszkańców do opuszczenia domów. Pożar rozpoczął się w piątek w pobliżu miasta Midpines w Kalifornii i rozwinął się w ciągu weekendu. Paląc się wśród gęstej i suchej roślinności na stromych i surowych zboczach regionu, ogień był napędzany przez porywiste wiatry i temperatury, które wahały się w okolicach 38C. Ekstremalny charakter pożaru sprawił, że wysokie drzewa strawiły płomienie, a czarny dym unosił się nad zabytkowym centrum Mariposy. W niedzielę wieczorem pożar nie został opanowany, pomimo intensywnych działań straży pożarnej. Od piątku pożar pochłonął ponad 15 tys. akrów. Ponad 3 tys. osób otrzymało nakaz ewakuacji a 2,000 ratowników z agencji stanowych i federalnych walczyło z żywiołem. Co najmniej 10 domów i innych struktur zostało zniszczonych.

Pożar jest jednym z dziesiątek płonących na całym amerykańskim zachodzie. Region przygotowuje się do miesięcy o najwyższym ryzyku pożarowym. W tym roku w USA spłonęło już ponad 5,5 mln akrów, czyli o 70% więcej niż wynosi średnia z 10 lat. Kalifornia, stan, który w ostatnich latach zmagał się z rosnącym zagrożeniem ze strony pożarów, odnotował mniejszy niż zwykle początek sezonu najwyższego ryzyka. W niedzielę gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, ogłosił stan wyjątkowy dla tego obszaru, umożliwiając rozmieszczenie tysięcy pracowników służb ratowniczych. Przyczyna pożaru jest nadal badana.

Papież Franciszek w Kanadzie

W niedzielę 24.07. rozpoczęła się pokutna pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady. Głównym celem sześciodniowej podróży jest spotkanie z rdzennymi mieszkańcami tego kraju, aby, jak głosi hasło podróży, „kroczyć razem” drogą pojednania i uzdrowienia. Franciszek będzie drugim w historii papieżem odwiedzającym Kanadę. Trzy razy był tam św. Jan Paweł II; ostatnio dokładnie 20 lat temu. Przewodniczący kanadyjskiego episkopatu podkreślił, że sercem pielgrzymki  jest pojednanie i uzdrowienie. Bp Raymond POISSON wskazał, że ważne jest, iż zainicjowany proces pojednania jest cały czas kontynuowany.  Sercem wizyty Franciszka będą spotkania z rdzenną ludnością tego kraju, zranioną w przeszłości przez kolonialną politykę kanadyjskiego rządu, w której aktywny udział brał Kościół. Papież porusza się podczas pielgrzymki na wózku. – Ojciec Święty pragnie również spotkać się z miejscową wspólnotą katolików, żyjących w zsekularyzowanym społeczeństwie – wyjaśnił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Pietro PAROLIN, watykański Sekretarz Stanu. W trakcie pielgrzymki Ojciec Święty odwiedzi miasta Edmonton, Maskwacis, Quebec i Iqaluit, spotka się z rdzennymi mieszkańcami Kanady, w tym z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych.

Julian CRIBB: Epoka kobiet

To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest więc kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o „feminizm”. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia, powstałego z naszych własnych zachowań – pisze Julian CRIBB [czytaj więcej].

#ZdjęcieDnia

Franciszek witany przez przedstawiciela “pierwszych narodów” po przybyciu do Edmonton w kanadyjskiej prowincji Alberta 24 lipca 2022 r., na rozpoczęcie sześciodniowej wizyty w Kanadzie. Fot. @VaticanMedia.

🎧 #RozmowyNajważniejsze
Tomasz ŁUKASZUK: Indie, Ukraina i globalna równowaga

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lipca 2022