
Jest czwartek, 12. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii. Docelowo sprzęt trafi do Polski i Litwy, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. „Są to czołgi M1 (Abrams) wozy bojowe Bradley, a także samobieżne armatohaubice M109 Paladin kalibru 155 mm” – poinformował major Paul EHRISMANN z holenderskiej armii. Sprzęt ma pozostać na wschodniej flance NATO przez co najmniej dziewięć miesięcy. „Holandia jest często wykorzystywana przez NATO jako kraj tranzytowy” – podkreślił major Ehrismann. Część portu w Vlissingen zostało zmilitaryzowane na czas rozładunku.
Major Ehrismann dodał, że amerykański sprzęt pancerny jest dostarczany w ramach operacji Atlantic Resolve, co oznacza, że jest kolejną transzą wsparcia militarnego wschodniej flanki NATO, w odpowiedzi m.in. na agresję Rosji na Ukrainę.
430 mln szczepionek na Covid-19 zalega w europejskich magazynach
W magazynach w całej Europie leży ok. 430 mln dawek szczepionek na koronawirusa, które prawdopodobnie nie zostaną wykorzystane – wynika z analizy Dziennika Gazety Prawnej. Szczepionki nie zostaną wykorzystane, ponieważ większość z nich jest skierowana na przeciwdziałanie poprzednim wariantom wirusa. Dziennik – powołując się na dane Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób – podaje, że „więcej szczepionek, niż otrzymały w ramach wspólnych zakupów na poziomie UE, zużyły tylko trzy państwa: Belgia, Dania i Lichtenstein”.
„Polsce, której może zostać ponad 90 mln dawek (część jest już w magazynach, część jest zamówiona), udało się ustalić z Moderną – czyli z jednym z dostawców szczepionek – możliwość odstąpienia od umowy. Firma uwzględniła argumenty związane z zaangażowaniem, również finansowym, w pomoc uchodźcom ukraińskim. Nadal jednak trwają dyskusje z głównym dostawcą szczepionek, czyli Pfizer/BioNTech” – informuje Dziennik.
USA i Japonia reagują na działania Chin w rejonie Tajwanu
„Chiny nasiliły prowokacyjne działania wokół Tajwanu, ale poważnie wątpię, by oznaczało to rychłą inwazję. […] Widzieliśmy ostatnio bardzo prowokacyjne zachowanie ze strony chińskich sił i próby ustanowienia nowej moralności” – podkreślał szef Pentagonu Lloyd AUSTIN podczas konferencji zorganizowanej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony USA oraz Japonii.
We wspólnym oświadczeniu wydanym w środę w Waszyngtonie, ministrowie stwierdzili, że Chiny stanowią „bezprecedensowe i największe wyzwanie” dla międzynarodowego porządku. Ministrowie obu państw zgodzili się wzmocnić współpracę dotyczącą bezpieczeństwa m.in. w kosmosie i cyberprzestrzeni. Stany Zjednoczone postanowiły również wzmocnić swoją obecność wojskową na Okinawie i przekształcić do 2025 roku artyleryjski 12. pułk Korpusu Piechoty Morskiej w jednostkę szybkiego reagowania. Pułk ma zostać wyposażony w sprzęt wzmacniający zaawansowane zdolności wywiadowcze, przeciwokrętowe i rozpoznawcze.

Spektakularna rewindykacja mocarstwowej roli
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Co w 2023 r. może wydarzyć się na Ukrainie i w Rosji? |prof. Włodzimierz MARCINIAK

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
