Edward LUCAS
Zapraszamy do Wilna. Żarty wliczamy w cenę pobytu
Nowa, godna podziwu kampania turystyczna przełamuje stereotypy i wzbudza kontrowersje.
Edward LUCAS
Szczyt NATO w Wilnie. Czas na kawę czy szampan?
Sojusz ma powody do świętowania. Lecz zadań do wykonania ma wciąż znacznie więcej.
Popołudniowe Espresso
Węgry wprowadzają obowiązkowe promocje w sklepach w ramach walki z inflacją
W czwartek w węgierskich sklepach ruszyła akcja obowiązkowych promocji. Jest to sposób na ograniczenie wzrostu cen żywności. Obniżki objęły produkty w 20 kategoriach i dotyczą najwiekszych sprzedawców detalicznych.
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia
Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
#RozmowyNajważniejsze. Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej – prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Dawna Rzeczypospolita i jej tradycja jest niewątpliwie bardzo przydatna w naszych czasach. Do tego przekonuje prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM.
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej
Dzisiaj Ukraina jest krajem bardziej zróżnicowanym pod względem religijnym, językowym, ale także etnicznym. Dlatego możliwość przyjęcia milionów Ukraińców, a także tysięcy Białorusinów, którzy szukają schronienia w Polsce, jest szansą na odbudowę tego pokojowego współistnienia mimo różnic, które cechowało dawną Rzeczpospolitą. Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś mają wspólną tradycję. Tradycja ta była konsekwentnie niszczona przez rosyjski imperializm. Dziś nie ma lepszej historycznej, ale i symbolicznej okazji, by ją odbudować.
Popołudniowe Espresso
Otwarcie gazociągu Polska-Litwa
W czwartek odbędzie się otwarcie dwukierunkowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę – GIPL. W uroczystości mają wziąć udział prezydenci.
Anthony B. KIM
Trójmorze, Tajwan, Ameryka - i wspólne wartości
Cele Trójmorza są zbieżne z wieloma ważnymi celami Stanów Zjednoczonych. Państwa Europy Środkowej wiele łączy także z Tajwanem. Warto by było tę wielostronną współpracę wzmocnić.
Rajmund KLONOWSKI
Litwa wychodzi z „russkogo mira”
Przyjęte przez litewski parlament i podpisanie przez prezydenta ustawy o odejściu od „fonetycznej” pisowni nazw własnych, narzuconej właśnie przez „russkij mir” – może być zamknięciem rozdziału sowieckiej okupacji
Peter ROUGH
Joe Biden jest postrzegany jako słaby prezydent
Państwa mające tendencje rewizjonistyczne wyraźnie nie przejmują się Joe Bidenem. I to nie jest prosta konsekwencja zmiany równowagi sił na świecie. Biden pozwolił na to, żeby być postrzeganym jako słaby.
Linas LINKEVIČIUS
Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii
Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice Unii Europejskiej to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską. Litwa i Polska zdają ten egzamin przy wsparciu innych krajów Unii.
Prof. Azeem IBRAHIM
Zachód powinien pójść w ślady Litwy i zaangażować się na rzecz Tajwanu
Dla Litwy i szerzej – Europy Wschodniej – ten zabieg dyplomatyczny może przynieść korzyści gospodarcze. Podczas gdy Pekin nie wywiązuje się ze swoich obietnic wobec regionu, Tajwan jest już tam widocznym inwestorem, a coraz bardziej formalne więzi dyplomatyczne mogą pomóc w stworzeniu jeszcze większych możliwości gospodarczych dla obu stron.
Mateusz MORAWIECKI
Polsko-litewska droga do nowoczesności w 230 lat później
Dziedzictwo Konstytucji 3 maja i współczesny stan naszych relacji pokazują, że w przeszłości i teraźniejszości jest znacznie więcej źródeł braterstwa niż przeciwności rodzących wrogość.
Marcin ŁAPCZYŃSKI
Polsko-litewski dialog o historii bez emocji
Dzięki inicjatywie, pomocy i zaangażowaniu wielu partnerów w Polsce i na Litwie w ostatnich czterech latach udało się przedstawić litewskiemu społeczeństwu m.in. historię Ludwika Zamenhofa, lekarza praktykującego w Wiejsiejach, czy pochodzących z Telsz na Żmudzi braci Narutowiczów – Stanisława, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku, oraz Gabriela, pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Alina PAVASARYTĖ
Sowieci walczyli z Litwinami i Kościołem ze wszystkich sił, ale daliśmy radę
Mimo represji Kościół na Litwie nigdy nie współpracował ani z sowieckim, ani z nazistowskim rządem.
Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS
Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka
Mit walki o wolność i przeciwko Sowietom jest jeszcze młody. Chociaż pakt Ribbentrop-Mołotow odegrał ważną rolę jako przyczyna okupacji Litwy przez Związek Sowiecki w latach 80. XX wieku, naprawdę walka o wolność stała się mitem założycielskim dzisiejszej Litwy ł dopiero po roku 2005.
Prof. Irena VAIŠVILAITĖ
Litwa zakochała się we Franciszku
Litwa zakochała się we Franciszku. W swoim przesłaniu częściowo podążał za Janem Pawłem II – historia narodowa jako inspiracja dla teraźniejszości i przyszłości, doświadczenie walki o wolność jako źródło solidarności i zaangażowania w wartości chrześcijańskiego humanizmu. Bardziej wymagające było wezwanie do zaakceptowania różnic, do otwarcia się na przybyszy z zewnątrz, do postawienia najsłabszych w centrum życia społeczeństwa.
Michał KŁOSOWSKI
Historia, która scala
Wspominając komunistyczne ofiary, mówiąc o tym, że młodzi Litwini powinni o nich pamiętać przy wyborze drogi życiowej, podkreślając konieczność dbania o więzy rodzinne i tradycję, Ojciec Święty musiał zaskoczyć wielu. Zwłaszcza tych, którzy uważali go za rewolucjonistę. A co, jeśli to nie rewolucja, lecz Ewangelia?
Michał KŁOSOWSKI
Franciszek w krajach bałtyckich. Przesłanie pokoju i wolności
Franciszek, lecąc do Wilna, musi zdawać sobie sprawę, że jego obecność w tych krajach będzie postrzegana jako wsparcie udzielone młodym demokracjom, znajdującym się w obliczu zagrożenia ze Wschodu.
Michał KŁOSOWSKI
Petits pays, grande liberté
Les pays baltes se sont libérés des célébrations martyrologiques, emplies de pathos et de sentiment de danger, quoique le danger soit bel et bien réel.
Michał KŁOSOWSKI
s. Michaela RAK
Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć
Wśród personelu hospicjum mam wyznawczynie islamu, Tatarki i Karaimki. Proszę sobie wyobrazić sytuację – umiera katolik, a wyznająca islam pielęgniarka biegnie i woła: „Siostro, siostro! Trzeba się pomodlić do Panienki Najświętszej, bo katolik umiera”.
Michał KŁOSOWSKI
Litewski przykład. Niepodległość można świętować razem
Rok 2018 mógłby być okazją do nowego otwarcia we wspólnych relacjach. I to właśnie Polska, ze względu na swój status największego państwa regionu, powinna zainicjować takie działania.
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego
Istotne jest to, aby pokazać, jak wiele spraw jest dziś wspólnym interesem Polski i Litwy. Kwestie bezpieczeństwa, które nas bezpośrednio wiążą. Działania wschodniej flanki NATO, obecność wojsk natowskich w naszych krajach i perspektywy najbliższego szczytu NATO, który musi potwierdzić i rozwinąć decyzje szczytu warszawskiego, dotyczące obecności wojsk NATO w tej części Europy.