Marcin ŁAPCZYŃSKI: Polsko-litewski dialog o historii bez emocji Marcin ŁAPCZYŃSKI: Polsko-litewski dialog o historii bez emocji
Marcin ŁAPCZYŃSKI

Marcin ŁAPCZYŃSKI

Polsko-litewski dialog o historii bez emocji

Dzięki inicjatywie, pomocy i zaangażowaniu wielu partnerów w Polsce i na Litwie w ostatnich czterech latach udało się przedstawić litewskiemu społeczeństwu m.in. historię Ludwika Zamenhofa, lekarza praktykującego w Wiejsiejach, czy pochodzących z Telsz na Żmudzi braci Narutowiczów – Stanisława, sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku, oraz Gabriela, pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej.

Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS: Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS: Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka
Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS

Prof. Alvydas NIKŽENTAITIS

Litewskie mity narodowe odczytane przez Franciszka

Mit walki o wolność i przeciwko  Sowietom jest jeszcze młody. Chociaż pakt Ribbentrop-Mołotow odegrał ważną rolę jako przyczyna okupacji Litwy przez Związek Sowiecki w latach 80. XX wieku, naprawdę walka o wolność stała się mitem założycielskim dzisiejszej Litwy ł dopiero po roku 2005.

Michał KŁOSOWSKI: Petits pays, grande liberté Michał KŁOSOWSKI: Petits pays, grande liberté
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Petits pays, grande liberté

Les pays baltes se sont libérés des célébrations martyrologiques, emplies de pathos et de sentiment de danger, quoique le danger soit bel et bien réel.

Michał KŁOSOWSKI: Historia, która scala Michał KŁOSOWSKI: Historia, która scala
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Historia, która scala

Wspominając komunistyczne ofiary, mówiąc o tym, że młodzi Litwini powinni o nich pamiętać przy wyborze drogi życiowej, podkreślając konieczność dbania o więzy rodzinne i tradycję, Ojciec Święty musiał zaskoczyć wielu. Zwłaszcza tych, którzy uważali go za rewolucjonistę. A co, jeśli to nie rewolucja, lecz Ewangelia?

Prof. Irena VAIŠVILAITĖ: Litwa zakochała się we Franciszku Prof. Irena VAIŠVILAITĖ: Litwa zakochała się we Franciszku
Prof. Irena VAIŠVILAITĖ

Prof. Irena VAIŠVILAITĖ

Litwa zakochała się we Franciszku

Litwa zakochała się we Franciszku. W swoim przesłaniu częściowo podążał za Janem Pawłem II – historia narodowa jako inspiracja dla teraźniejszości i przyszłości, doświadczenie walki o wolność jako źródło solidarności i zaangażowania w wartości chrześcijańskiego humanizmu. Bardziej wymagające było wezwanie do zaakceptowania różnic, do otwarcia się na przybyszy z zewnątrz, do postawienia najsłabszych w centrum życia społeczeństwa.

s.Michaela RAK, Michał KŁOSOWSKI: Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć s.Michaela RAK, Michał KŁOSOWSKI: Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć
Michał KŁOSOWSKIs. Michaela RAK

Michał KŁOSOWSKI
s. Michaela RAK

Do myślenia i mówienia o cierpieniu i śmierci trzeba dojrzeć

Wśród personelu hospicjum mam wyznawczynie islamu, Tatarki i Karaimki. Proszę sobie wyobrazić sytuację – umiera katolik, a wyznająca islam pielęgniarka biegnie i woła: „Siostro, siostro! Trzeba się pomodlić do Panienki Najświętszej, bo katolik umiera”.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Polaków i Litwinów łączy coraz więcej.
W stulecie odbudowy państwa litewskiego

Istotne jest to, aby pokazać, jak wiele spraw jest dziś wspólnym interesem Polski i Litwy. Kwestie bezpieczeństwa, które nas bezpośrednio wiążą. Działania wschodniej flanki NATO, obecność wojsk natowskich w naszych krajach i perspektywy najbliższego szczytu NATO, który musi potwierdzić i rozwinąć decyzje szczytu warszawskiego, dotyczące obecności wojsk NATO w tej części Europy.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam