Popołudniowe Espresso: Otwarcie gazociągu Polska-Litwa

Otwarcie gazociągu Polska-Litwa

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 5 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Oficjalne otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Litwę

W czwartek odbędzie się otwarcie dwukierunkowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę – GIPL. W uroczystości pod Wilnem mają wziąć udział prezydenci – Andrzej DUDA i Gitanas NAUSEDA, a także prezydent Łotwy Egils LEVIT, europejska komisarz ds. energii Kadri SIMSON, ministrowie ds. energii państw bałtyckich. GIPL to wspólna inwestycja Gaz-Systemu i litewskiego operatora przesyłowego Amber Grid, współfinansowana przez Unię Europejską. Gazociąg pełną przepustowość osiągnie w październiku tego roku. Gaz będzie nim mógł płynąć w dwie strony, w zależności od złożonych zamówień. Obecnie gaz płynie z Litwy do Polski. Już w maju PGNiG chce wykorzystać GIPL do importu gazu sprowadzonego jako LNG do terminala pływającego w Kłajpedzie.

Jest to kolejna inwestycja wpisująca się w politykę zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu. Eksperci podkreślają, że nabrała na znaczeniu w obliczu ostatnich działań Gazpromu, czyli zakręcenie Polsce kurka z rosyjskim gazem. Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że ten gazociąg to ważny element strategii dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju. GIPL połączył Litwę, Łotwę, Estonię i przez interkonektor bałtycki Finlandię z Polską, a poprzez naszą sieć z rynkiem europejskim.

Ciężki ostrzał i ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu

Od środy siły rosyjskie prowadziły ciężki ostrzał i szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera tego miasta Petro ANDRIUSZCZENKO, cytowany przez CNN. „Jeśli istnieje piekło na ziemi, to obecnie jest to Azowstal (…) Ostatnie 11 kilometrów kwadratowych wolności w Mariupolu zostało zmienione w piekło” – powiedział w czwartek rano ANDRIUSZCZENKO. Dowódca broniącego się w Azowstalu Pułku Azow Denys PROKOPENKO potwierdził w środę wieczorem, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren fabryki. „Mija drugi dzień, odkąd przeciwnik przedarł się na teren zakładów. Trwają ciężkie i krwawe walki” – oznajmił, podkreślając, że Azow utrzymuje obronę.

Azowstal uznawany jest za ostatni bastion ukraińskiej obrony Mariupola. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola są tam również setki cywilów, w tym 30 dzieci. 

9 maja odbędą się wybory na Filipinach

W poniedziałek 9 maja na Filipinach odbędą się wybory, które wyłonią prezydenta, wiceprezydenta, 12 senatorów, 300 ustawodawców niższej izby oraz około 18 tys. urzędników na 7600 wyspach, w tym burmistrzów, gubernatorów i ich zastępców. Około 67,5 miliona spośród 110 milionów mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej jest uprawnionych do głosowania, a większość kart do głosowania zostanie oddana w dniu wyborów, które będą otwarte w godzinach 6.00-19.00 (2200-1100 GMT). Kadencja zwycięzców trwa trzy lata, z wyjątkiem prezydenta, wiceprezydenta i senatorów, którzy pełnią swoje funkcje przez sześć lat.

Ferdinand MARCOS Jr, lat 64, syn i imiennik dyktatora obalonego w 1986 r. podczas powstania „People Power”, jest zdecydowanym liderem we wszystkich tegorocznych badaniach opinii publicznej. MARCOS, były gubernator, kongresmen i senator, to kandydat pochodzący z zamożnej rodziny o szerokich powiązaniach. Krytycy twierdzą, że jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich jest ostatecznym celem rodziny Marcosów, polegającym na wybieleniu jej przeszłości i zmianie narracji o autorytaryzmie, grabieży i bogatym życiu. Jego rywalką jest 57-letnia Leni ROBREDO, która pokonała MARCOSA w wyborach wiceprezydenckich w 2016 roku.

Prof. Chantal DELSOL: Putin uczniem Orwella. Autokracja zmierzająca w stronę totalitaryzmu

Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów. [czytaj więcej]

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI: Wiosna zmian w Europie

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 maja 2022