Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego

Polaków i Litwinów łączy coraz więcej.
W stulecie odbudowy państwa litewskiego

Photo of Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Szef Gabinetu Prezydenta RP. W latach 2007-2008 podsekretarz stanu w MSZ a następnie w UKIE. W latach 2011-2015 poseł na Sejm RP. W styczniu 2015 został przedstawicielem parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Komentarz Prof. Krzysztofa SZCZERSKIEGO z Wilna, w trakcie uroczystości 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego:

.Relacje polsko-litewskie są bardzo dobre, lista tematów rozmów jest bardzo długa. Jeden z bloków tematycznych dotyczy sytuacji Polaków na Litwie. To bardzo złożony obraz, jest postęp w niektórych obszarach. Ten postęp udało się osiągnąć dzięki działalności polskich organizacji na Litwie. Są jednak jeszcze kwestie do poruszenia, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę polskich placówek oświatowych i sposób ich funkcjonowania. Są sprawy, które nadal wymagają rozwiązania. Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Konsekwentne przedstawianie polskiego stanowiska w kontekście wzajemnych interesów Polski i Litwy powinno dać dobre rezultaty”.

Istotne jest to, aby pokazać, jak wiele spraw jest dziś wspólnym interesem Polski i Litwy. Kwestie bezpieczeństwa, które nas bezpośrednio wiążą. Działania wschodniej flanki NATO, obecność wojsk natowskich w naszych krajach i perspektywy najbliższego szczytu NATO, który musi potwierdzić i rozwinąć decyzje szczytu warszawskiego, dotyczące obecności wojsk NATO w tej części Europy.

Na Litwie polskie firmy istnieją od lat, dużo tu inwestują. Polski kapitał posiada ponad 1/3 rynku ubezpieczeń na Litwie, polska firma jest bardzo ważnym udziałowcem w rynku przewozów lotniczych, polski kapitał ma duży udział w rynku paliw na Litwie, także w kontekście wydobycia złóż i ich transportu. Dzięki temu Polska bardzo silnie istnieje na Litwie. To nas łączy i ta wspólnota interesów gospodarczych powinna przekładać się na wspólnotę interesów politycznych.

Relacje z Litwą są ważne również w kwestii Trójmorza, zwłaszcza połączeń infrastrukturalnych. Litwie bardzo zależy na moście energetycznym, Polsce na tym, aby Litwa dokończyła swoje inwestycje w zakresie infrastruktury kolejowej i drogowej, tak byśmy mogli mówić o Rail Baltica i Via Baltica. Działania litewskie są kluczowym elementem realizacji tych inicjatyw.

.Wspólnych tematów w relacjach polsko-litewskich jest bardzo wiele. Prezydent Andrzej Duda otwiera kierunki polskiej polityki zagranicznej, a decyzje będą już realizowane przez rząd.

Krzysztof Szczerski
Wilno, 16 lutego 2018 roku

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lutego 2018
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam