Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Polaków i Litwinów łączy coraz więcej. W stulecie odbudowy państwa litewskiego

Polaków i Litwinów łączy coraz więcej.
W stulecie odbudowy państwa litewskiego

Photo of Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Dyplomata, politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2021 r. stały przedstawiciel RP przy ONZ. W latach 2007-2008 podsekretarz stanu w MSZ a następnie w UKIE, 2011-2015 poseł na Sejm RP, 2017-2021 Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Komentarz Prof. Krzysztofa SZCZERSKIEGO z Wilna, w trakcie uroczystości 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego:

.Relacje polsko-litewskie są bardzo dobre, lista tematów rozmów jest bardzo długa. Jeden z bloków tematycznych dotyczy sytuacji Polaków na Litwie. To bardzo złożony obraz, jest postęp w niektórych obszarach. Ten postęp udało się osiągnąć dzięki działalności polskich organizacji na Litwie. Są jednak jeszcze kwestie do poruszenia, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę polskich placówek oświatowych i sposób ich funkcjonowania. Są sprawy, które nadal wymagają rozwiązania. Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Konsekwentne przedstawianie polskiego stanowiska w kontekście wzajemnych interesów Polski i Litwy powinno dać dobre rezultaty”.

Istotne jest to, aby pokazać, jak wiele spraw jest dziś wspólnym interesem Polski i Litwy. Kwestie bezpieczeństwa, które nas bezpośrednio wiążą. Działania wschodniej flanki NATO, obecność wojsk natowskich w naszych krajach i perspektywy najbliższego szczytu NATO, który musi potwierdzić i rozwinąć decyzje szczytu warszawskiego, dotyczące obecności wojsk NATO w tej części Europy.

Na Litwie polskie firmy istnieją od lat, dużo tu inwestują. Polski kapitał posiada ponad 1/3 rynku ubezpieczeń na Litwie, polska firma jest bardzo ważnym udziałowcem w rynku przewozów lotniczych, polski kapitał ma duży udział w rynku paliw na Litwie, także w kontekście wydobycia złóż i ich transportu. Dzięki temu Polska bardzo silnie istnieje na Litwie. To nas łączy i ta wspólnota interesów gospodarczych powinna przekładać się na wspólnotę interesów politycznych.

Relacje z Litwą są ważne również w kwestii Trójmorza, zwłaszcza połączeń infrastrukturalnych. Litwie bardzo zależy na moście energetycznym, Polsce na tym, aby Litwa dokończyła swoje inwestycje w zakresie infrastruktury kolejowej i drogowej, tak byśmy mogli mówić o Rail Baltica i Via Baltica. Działania litewskie są kluczowym elementem realizacji tych inicjatyw.

.Wspólnych tematów w relacjach polsko-litewskich jest bardzo wiele. Prezydent Andrzej Duda otwiera kierunki polskiej polityki zagranicznej, a decyzje będą już realizowane przez rząd.

Krzysztof Szczerski
Wilno, 16 lutego 2018 roku

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 lutego 2018
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP