Prof. Piotr CZAUDERNA: Szczepionki mRNA – nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Szczepionki mRNA – nagroda Nobla w dziedzinie medycyny

W 2023 roku nagrodę Nobla za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 otrzymali Katalin Kariko z Węger i Drew Weissman z USA.

Popołudniowe Espresso: Elon Musk kupił Twittera
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Elon Musk kupił Twittera

Elon MUSK sfinalizował transakcję zakupu Twittera za 44 mld dolarów. Swoje rządy w spółce technologicznej nowy właściciel rozpoczął od zwolnienia głównych menadżerów, którzy mieli go wprowadzić w błąd co do liczby kont spamowanych na platformie.

Olivier BABEAU: Szczepmy się, aby uzyskać wolność
Prof. Olivier BABEAU

Prof. Olivier BABEAU

Szczepmy się, aby uzyskać wolność

Jesteśmy rozpuszczonymi i rozkapryszonymi dzieciakami nowoczesności, rozleniwionymi komfortem, który w naszym mniemaniu nam się należy. Chcemy konsumować nasze życie. Jesteśmy tchórzami bojącymi się samej idei ryzyka.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?

Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.

Mo IBRAHIM: Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy Afryki
Mo IBRAHIM

Mo IBRAHIM

Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy Afryki

Jeśli nie zadbamy o szczepienia w Afryce, stanie się ona wylęgarnią numer jeden wszelkich możliwych wariantów koronawirusa. Nacjonalizm szczepionkowy największych gospodarek świata ogranicza zdolność państw rozwijających się do pozyskiwania tych drogocennych preparatów.

Mariola SERAFIN: Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w Izraelu
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w Izraelu

Izrael należy do czołówki państw odnoszących największe sukcesy w walce z pandemią, przede wszystkim w szczepieniu przeciw COVID-19. Przeszkolenie wojskowe sprawia, że Izraelczycy potrafią się zmobilizować w sytuacjach kryzysowych.

Bartosz KABAŁA: Szczepionkowe FAQ
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Szczepionkowe FAQ

Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER, Katarzyna KOPER: Szczepić czy nie szczepić?
Anna KRYSIUKIEWICZ FENGERKatarzyna KOPER

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER

Szczepić czy nie szczepić?

Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru „Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.

Bartosz KABAŁA: Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Era postantybiotykowa - co nas czeka?

Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).

Bartosz KABAŁA: "Szczepionki, czyli jak nie ulegać manipulacji"
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

"Szczepionki, czyli jak nie ulegać manipulacji"

Leczenie chorób zakaźnych i zapobieganie im to prawdziwy wyścig zbrojeń. Niektóre wirusy i bakterie charakteryzują się wysoką zmiennością, powstają co rusz nowe szczepy odporne na działanie antybiotyków lub takie, które nie są rozpoznawane przez nasz układ immunologiczny. Powoduje to, że potrzebujemy ciągle nowych rodzajów szczepionek na wirusa grypy.

Jonathan KENNEDY, Domna MICHAILIDOU: "Islamiści i szczepionki"
Domna MICHAILIDOUJonathan KENNEDY

Domna MICHAILIDOU
Jonathan KENNEDY

"Islamiści i szczepionki"

Od 2012 roku 95 proc. wszystkich przypadków polio wykrywa się w pięciu krajach: Afganistanie, Pakistanie, Nigerii, Somalii i Syrii. We wszystkich tych państwach trwają zbrojne powstania islamistyczne. Aby doprowadzić do całkowitej eliminacji polio, musimy zdać sobie sprawę z tej zależności.

Wayne C.KOFF: "Human Vaccines Project. Szczepionki ratują miliony istnień"
Wayne C. KOFF

Wayne C. KOFF

"Human Vaccines Project. Szczepionki ratują miliony istnień"

Szczepionki już zapobiegają śmierci około 2-3 milionów ludzi rocznie, chronią przed cierpieniem, zmniejszają obciążenia nakładane na systemy opieki zdrowotnej i umożliwiają szybszy rozwój ekonomiczny i społeczny. Jak wynika z analiz, włączenie choćby częściowo skutecznych szczepień przeciw AIDS do stosowanych procedur profilaktycznych i leczniczych może radykalnie obniżyć wskaźnik zakażeń wirusem HIV.

Jennifer RAFF: "Drodzy rodzice, jesteście okłamywani. Cała prawda o szczepionkach"
Jennifer RAFF

Jennifer RAFF

"Drodzy rodzice, jesteście okłamywani.
Cała prawda o szczepionkach"

Dlaczego was okłamują? Jedni robią to z chęci zysku, próbując sprzedawać jakieś alternatywne środki i zniechęcać was do naukowo sprawdzonych medykamentów. Jestem pewna, że wielu innych, którzy należą do środowiska przeciwnego szczepieniom ma naprawdę dobre intencje i szczerze wierzy w szkodliwość tych środków. Ale jak zauważył pewien astrofizyk, „w nauce dobre jest to, że jest prawdziwa niezależnie od tego, czy w nią wierzysz czy nie”.