Bill GATES: "Szczepionki dla wszystkich"

"Szczepionki dla wszystkich"

Photo of Bill GATES

Bill GATES

Jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców początków ery nowych mediów. Współzałożyciel i główny udziałowiec Microsoftu. Jako jeden z najbogatszych ludzi świata - nr.1 w corocznym rankingu magazynu Forbes w latach 1995–2007 i w roku 2014 ponownie, z majątkiem 76 mld dolarów - zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych. Realizuje je poprzez założoną w 2000 r. fundację Billa i Melindy Gatesów.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Szczepionki mogą zdziałać cuda. Chronią przed atakiem choroby. To znacznie lepsze niż podejmowanie leczenia, gdy schorzenie się rozwinie. Co więcej, są stosunkowo tanie i łatwo je dostarczyć. A mimo to miliony dzieci ich nie dostają. Jest to dla mnie za każdym razem szokujące.

Piętnaście lat temu, gdy uruchamialiśmy Fundację Gatesów, zakładaliśmy, że podjęto już oczywiste działania i będziemy musieli dostosować się do drogich i niesprawdzonych rozwiązań. Tymczasem dostarczanie podstawowych szczepionek nadal jest jednym z najważniejszych zadań naszej organizacji.

Dziś z większym optymizmem niż do tej pory postrzegam postęp, jakiego możemy dokonać dzięki mocy szczepionek. Możemy umożliwić start w zdrowe życie wszystkim dzieciom – niezależenie od tego, pod jaką szerokością geograficzną mieszkają. Dysponujemy nowymi środkami od hojnych darczyńców z całego świata. Pracujemy nad tworzeniem nowych i lepszych szczepionek, by chronić dzieci przed śmiertelnymi chorobami. Znajdujemy też innowacyjne sposoby, by je im dostarczyć – szczególnie w trudno dostępnych rejonach. Jednym z najbardziej obiecujących postępów (choć często niedostrzeganym) w globalnym dążeniu do zapewnienia wszystkim dzieciom dostępu do szczepień jest rosnąca rola dostawców szczepionek na rynkach wschodzących.

Kraje takie jak Brazylia, Chiny czy Indie zmagają się z wieloma problemami dotyczącymi rozwoju i zdrowia. Dokonały jednak ogromnego postępu na drodze do ich rozwiązania. Teraz wykorzystują swe doświadczenia i możliwości techniczne, by pomagać innym państwom osiągać podobne sukcesy.

Z pewnością nigdy nie słyszeli Państwo o wielu firmach farmaceutycznych – Serum Institute of India, Bharat Biotech, Biological E, China National Biotec Group, and Bio-Manguinhos, to name just a few – które należą do grona naszych najcenniejszych partnerów walczących z nami o poprawę globalnego zdrowia. Gnane tym samym duchem innowacyjności, który umożliwił transformację rynków wschodzących w potężne centra wytwórczości, gdzie produkuje się wszelkie towary, od samochodów po komputery, stały się liderami w zaopatrywaniu świata w tanie szczepionki wysokiej jakości.

Rosnąca konkurencja na rynku i opracowane przez te firmy nowe podejście do procesu produkcji umożliwiły ochronę dzieci przed ośmioma groźnymi chorobami – takimi jak tężec, krztusiec, polio, gruźlica – za niecałe 30 dolarów. Serum Institute produkuje najwięcej szczepionek spośród wszystkich spółek z branży i odgrywa kluczową rolę w cięciu kosztów ich wytwarzania i zwiększaniu produkcji.

Dzięki wysiłkom tych dostawców oraz ich ścisłej współpracy z GAVI Alliance, globalnymi koncernami produkującymi szczepionki i międzynarodowymi darczyńcami szczepi się dziś ponad 100 milionów dzieci rocznie – więcej niż kiedykolwiek dotąd. Wraz z wchodzeniem na rynek coraz większej liczby dostawców i ożywianiem konkurencji w opracowywaniu nowych technik produkcji, ceny szczepionek będą najprawdopodobniej nadal spadać.

Weźmy postęp, jaki dokonał się na rynku ratującej życie szczepionki skojarzonej, która chroni dzieci przed tyfusem, tężcem, krztuścem, wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz bakterią wywołującą zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych Haemophilus influenza typu b (Hib). Gdy GAVI Alliance po raz pierwszy wprowadził ją na rynek w 2001 roku, jej dostawą zajmowała się tylko jedna firma, a koszt jednej dawki szczepionki wynosił 3,5 dolara. W miarę wzrostu zapotrzebowania na ten produkt GAVI zachęciła do współpracy więcej dostawców, co jeszcze bardziej obniżyło cenę. Obecnie jej rozprowadzaniem zajmuje się pięć firm, a indyjski koncern Biological E ogłosił na początku roku, że będzie oferował szczepionkę w cenie zaledwie 1,19 dolara za dawkę. 

Możemy też obserwować, jak największe kraje z rynków wschodzących inwestują w branżę biomedyczną, by dostarczać nowe szczepionki do państw rozwijających się. Przedstawiciele departamentu biotechnologii w rządzie Indii wraz z firmą Bharat Biotech przedstawili na początku roku plany dotyczące wprowadzenia na rynek nowej szczepionki przeciw rotawirusowi, który jest przyczyną śmierci tysiąca dzieci. Ma kosztować zaledwie 1 dolara – czyli znacznie mniej niż obecne szczepionki. Podobnie chińska firma biotechnologiczna, która w październiku ubiegłego roku uzyskała zgodę WHO na wprowadzenie na rynek ulepszonej szczepionki przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. W tym samym miesiącu czołowy brazylijski ośrodek badawczo-rozwojowy Bio-Manguinhos oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosili plany produkcji szczepionki skojarzonej przeciw odrze i różyczce.

Gdy piętnaście lat temu po raz pierwszy zaangażowałem się w problem światowego zdrowia, tego typu oświadczenia należały do rzadkości. Rynek szczepionek był wówczas zdominowany przez garstkę międzynarodowych koncernów farmaceutycznych z bogatych państw, a konkurencja w branży praktycznie nie istniała. Dziś firmy z krajów wschodzących są producentami połowy szczepionek, które agendy ONZ dostarczają do krajów rozwijających się. W 1997 roku odsetek ten wynosił niespełna 10 procent. 

Pomoc producentów szczepionek z rynków wschodzących często uzupełnia działania firm w krajach rozwiniętych. Część najbardziej innowacyjnych pomysłów w tej dziedzinie jest efektem współpracy. Fundacja Billa i Melindy Gatesów udzieliła na przykład wsparcia poważnej spółce utworzonej przez Serum Institute of India i SynCo Bio Partners, holenderskiego producenta szczepionek, przy produkcji taniej szczepionki przeciw zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, która może uchronić przed tą chorobą ponad 450 milionów ludzi w Afryce. Spółka joint venture z udziałem GlaxoSmithKline będzie wytwarzać szczepionkę skojarzoną przeciw sześciu chorobom – w tym polio. Inna, w skład której wchodzi Novartis, pracuje nad wprowadzeniem na rynek dwóch szczepionek, które ochronią miliony ludzi w krajach rozwijających się przed zachorowaniem na tyfus i dur rzekomy.

Mimo ogromnych postępów trzeba jeszcze uczynić wiele, by dotrzeć z pomocą do 22 milionów dzieci, głównie w krajach najuboższych, które nie mają dostępu do ratujących życie szczepionek. Bez ochrony przeciw śmiertelnym chorobom, takim jak odra, zapalenie płuc czy zakażenie rotawirusem, wiele z tych dzieci pozbawia się szans na dorastanie w zdrowiu, regularną naukę i możliwość prowadzenia aktywnego życia. Tracą na tym również ich ojczyste kraje. Choroby pozbawiają biedne państwa energii i talentu ich mieszkańców, narażają je na wyższe koszty leczenia i dławią wzrost gospodarczy. 

Żyjemy w świecie, w którym możemy naprawić te niesprawiedliwości. Wiemy, jak produkować skuteczne szczepionki, jak je skuteczniej udostępniać i dostarczać potrzebującym je dzieciom. Kluczowym elementem tego procesu są dostawcy szczepionek z rynków wschodzących. Dzięki ich pomocy jesteśmy coraz bliżej dnia, kiedy wszystkie dzieci będą miały zapewniony start w dorosłe zdrowe życie.

Bill Gates

Tekst pochodzi z portalu Project Syndicate Polska, www.project-syndicate.pl publikującego opinie i analizy, których autorami są najbardziej wpływowi międzynarodowi intelektualiści, ekonomiści, mężowie stanu, naukowcy i liderzy biznesu.

logo sindicate

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 sierpnia 2014