Bartosz KABAŁA: Depresja. Więcej pytań niż odpowiedzi
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Depresja. Więcej pytań niż odpowiedzi

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na depresję cierpi ok. 280 milionów osób. Każdego roku z powodu depresji skuteczne próby samobójcze podejmuje 700 tys. osób. Choć przypuszcza się, że ok. 5 proc. dorosłej populacji cierpi na depresję, to coraz większym i bardziej zauważalnym problemem staje się depresja wśród młodzieży, a nawet dzieci.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowia
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czas zarazy - lekcja czwarta

Pandemia niepostrzeżenie wsączyła truciznę w nasze życie społeczne. Nasiliła też działanie innych, wcześniej wsączonych „trucizn”. Należy do nich w pierwszym rzędzie deprecjacja ludzkiej śmierci, odebranie jej powagi, ale przede wszystkim pozbawienie jej wspólnotowego i rodzinnego wymiaru.

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Prewencja, transparentność, odpowiedzialność
Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prewencja, transparentność, odpowiedzialność

Czas epidemii wymaga bardzo dużej transparentności i jasności, zarówno w przekazie informacji, wszelkich procedur postępowania, jak i w zachowaniu potencjalnych pacjentów, którzy nie mogą ukrywać przed nikim możliwości bycia zarażonym, narażając na to ryzyko innych.

Prof. Michał KLEIBER: Wobec nowych zagrożeń zachowajmy spokój i rozwagę
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Wobec nowych zagrożeń zachowajmy spokój i rozwagę

Dziś najgorsza w skutkach może być panika, tym bardziej że w opinii ekspertów byłaby ona zupełnie nieuzasadniona. Bywają choroby o większym zasięgu i śmiertelności, do których istnienia zdążyliśmy się już jakoś przyzwyczaić za sprawą posiadanej wiedzy bądź choćby niebudzących grozy nazw, jak to jest np. w przypadku grypy. Nazwa koronawirus, dotychczas nieznana, kojarzy się natomiast od razu z czymś zupełnie niezwykłym i przez to niebezpiecznym. Nie pomaga w uspokojeniu nastrojów społecznych wielu polityków. Z jednej strony ostrzegają oni przed paniką, a z drugiej często niepotrzebnymi komentarzami tę panikę wzmacniają.

Ewa STELMASIAK: Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Ewa STELMASIAK

Ewa STELMASIAK

Czy dobre życie to sprawa medycyny?

Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.

Agnieszka MIELCZAREK: Detoks dla opornych
Agnieszka MIELCZAREK

Agnieszka MIELCZAREK

Detoks dla opornych

Między 400 a 600 różnych substancji chemicznych w ciele mieszkańca kraju wysokorozwiniętego identyfikują naukowcy. Substancje te pochodzą m.in. z żywności, wdychanego powietrza, używek, chemii użytkowej, farmaceutyków. Czy możemy spróbować się ich pozbyć z naszych organizmów? W jaki sposób?

Agnieszka MIELCZAREK: W poszukiwaniu energii życia
Agnieszka MIELCZAREK

Agnieszka MIELCZAREK

W poszukiwaniu energii życia

Dzięki odpowiedniej diecie organizm broni się sam. To co jemy nie tylko wpływa na nasze zdrowie ale także na kondycję naszej skóry i młody wygląd. Starzenie się to proces naturalny i nieuchronny. Możemy go jednak spowolnić i wcale nie jest nam do tego potrzebny chirurgiczny skalpel ani strzykawka z wypełniaczami.

Leszek DENKIEWICZ: Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami
Leszek DENKIEWICZ

Leszek DENKIEWICZ

Medycyna 3.0.
Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami

Każdy pacjent część swoich dochodów w postaci obowiązkowych podatków zdrowotnych powierza państwu, które zobowiązuje się zapewnić mu teraz i w przyszłości dobre jakościowo leczenie. Tym samym nabywa prawo do wymagania, by uwzględniono jego potrzeby i oczekiwania.

Krzysztof NAWROCKI: Medycyna 3.0. Pacjent był i jest tylko "numerkiem". Jak to zmienić?
Krzysztof NAWROCKI

Krzysztof NAWROCKI

Medycyna 3.0.
Pacjent był i jest tylko "numerkiem". Jak to zmienić?

Nie rozumiem, jak można „załatwić” pacjenta w trzy minuty, i nie rozumiałem tego, kiedy pracowałem w przychodni. Znam co najmniej kilkunastu lekarzy, którzy w ciągu dnia swej ordynacji przyjmują 60, a nawet 80 pacjentów. To jest paranoja. A wygląda to tak, że kiedy wchodzi dziecko, to ma astmę, a jak wchodzi dorosły, to ma nerwicę, a druk L-4 wypiszą w recepcji… i następny pacjent.

Michał ŚWIERCZEK: W potrzasku "Piąteczku". Autodiagnoza uzależnienia od alkoholu
Michał ŚWIERCZEK

Michał ŚWIERCZEK

W potrzasku "Piąteczku".
Autodiagnoza uzależnienia od alkoholu

Czemu tak ważne jest, żeby to sam pacjent uznał się za osobę uzależnioną? Łatwiej będzie z czasem odwoływać się do tej autodiagnozy, np. gdyby pacjent miał okresy wątpliwości czy jest osobą uzależnioną od alkoholu czy też nie. Diagnoza to początek trudnej drogi, którą mamy wspólnie do przejścia.

Prof. Andrzej SZCZEKLIK: Medycyna 3.0. Dlaczego trudno „być z chorym”?
Prof. Andrzej SZCZEKLIK

Prof. Andrzej SZCZEKLIK

Medycyna 3.0.
Dlaczego trudno „być z chorym”?

Człowiek nie jest agregatem, w którym poszczególne elementy podlegają osobnym prawom, dziedzinom nauki, opisującym je i usprawniającym. W „agregacie” od psychiki są psycholodzy, od życia społecznego – socjolodzy, od duchowego – duchowni, no i oczywiście od każdego narządu wewnętrznego – inny lekarz specjalista.

Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI: Medycyna 3.0. Prawidłowe leczenie to rozmowa, świadomość pacjenta
Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI

Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI

Medycyna 3.0. Prawidłowe leczenie to rozmowa, świadomość pacjenta

Powiedzenie choremu, że medycyna w jego przypadku jest bezradna, wystawia jak najgorsze świadectwo lekarzowi, który takie słowa wypowiada, i środowisku, które reprezentuje, bo najczęściej wynika z niewiedzy, ignorancji, lenistwa, braku doświadczenia.

Monika KOTLAREK: Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Monika KOTLAREK

Monika KOTLAREK

Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?

Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.

Agnieszka PIASECKA-ROBAK, Aleksandra HULEWSKA: Medycyna 3.0. Dekalog komunikowania lekarz-pacjent.
Agnieszka PIASECKA - ROBAKAleksandra HULEWSKA

Agnieszka PIASECKA - ROBAK
Aleksandra HULEWSKA

Medycyna 3.0.
Dekalog komunikowania lekarz-pacjent.

Maleje nacisk na rolę komunikowania lekarz – pacjent. Zajęcia mające wyposażyć lekarzy w umiejętności „miękkie”, takie jak komunikowanie, asertywność czy radzenie sobie ze stresem stanowią zaledwie 3,01% wszystkich przedmiotów!

Bartosz KABAŁA: Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Era postantybiotykowa - co nas czeka?

Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).

Bjørn LOMBORG: Od tego, czym epatują media ważniejsze problemy dziesiątkujące populację świata
Bjørn LOMBORG

Bjørn LOMBORG

Od tego, czym epatują media
ważniejsze problemy dziesiątkujące populację świata

Wirus zika, ebola, a wcześniej SARS i ptasia grypa. Szybciej od epidemii szerzy się panika, jaką budzą. W rzeczywistości całkowita liczba ofiar wszystkich tych infekcji jest niewspółmierna do liczby przypadków głównych chorób zakaźnych, o których mówi się dużo mniej: biegunki, gruźlicy, AIDS, malarii, tężca czy odry. W wyniku chorób niezakaźnych, takich jak udary i ataki serca, umiera jeszcze więcej ludzi.

Prof. Andrzej M.FAL: "Sto idei dla Polski. Zdrowie publiczne"
Prof. Andrzej M. FAL

Prof. Andrzej M. FAL

"Sto idei dla Polski. Zdrowie publiczne"

Styl życia odpowiada za ponad 50% zdrowotności społeczeństwa, a medycyna naprawcza tylko za 10%. Konieczne jest ustanowienie zdrowia publicznego rzeczywistym priorytetem państwa m.in. poprzez powołanie koordynatora działań wszystkich interesariuszy: ministerstw, samorządów, przedstawicieli ochrony zdrowia, nauki, pracodawców, świadczeniodawców, NGO, pacjentów.