Popołudniowe Espresso: Szczyt NATO, G7 i Unii Europejskiej w sprawie wojny w Ukrainie

Szczyt NATO, G7 i Unii Europejskiej w sprawie wojny w Ukrainie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 24 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szczyt NATO, G7 i Unii Europejskiej w sprawie wojny w Ukrainie

Przywódcy państw Zachodu zebrali się w Brukseli na dniu nadzwyczajnych szczytów NATO, G7 i UE. „Musimy upewnić się, że decyzja o inwazji na suwerenne niepodległe państwo jest rozumiana jako strategiczna porażka, która niesie za sobą rujnujące koszty dla Putina i Rosji” – powiedział w parlamencie UE premier Kanady Justin TRUDEAU. Prezydent USA Joe BIDEN podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od początku wojny, ma poinformować o wprowadzeniu nowych sankcji. Pierwsza dostawa z USA nowego, wartego 800 milionów dolarów pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, ma zostać wysłana w ciągu następnego dnia. Sekretarz generalny NATO Jens STOLTENBERG zapowiedział, że sojusz wzmocni swoje siły w Europie Wschodniej poprzez rozmieszczenie czterech nowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI w przemówieniu do przywódców państw NATO powtórzył apel o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad terytorium Ukrainy. Ukraiński prezydent wezwał także ludzi na całym świecie do wyjścia na ulice w obronie Ukrainy. „Wychodźcie ze swoich biur, domów, szkół i uniwersytetów, przychodźcie w imię pokoju, przychodźcie z ukraińskimi symbolami, aby wesprzeć Ukrainę, wesprzeć wolność, wesprzeć życie” – powiedział w przemówieniu wideo.

W ciągu miesiąca od rosyjskiej inwazji, tysiące ludzi zostało zabitych, miliony zostało zmuszonych do ucieczki, a miasta są bombardowane. UNICEF poinformował w czwartek, że ponad połowa ukraińskich dzieci musiała uciekać ze swoich domów. W Mariupolu setki tysięcy ludzi ukrywa się bez bieżącej wody, żywności, lekarstw i prądu. Ukraińscy urzędnicy oskarżyli w czwartek Rosję o przymusową deportację 15 tys. osób z miasta do Rosji. Moskwa temu zaprzecza. W ciągu miesiąca walk Ukraina odparła główne natarcie wojsk rosyjskich. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że przechodzą teraz do ofensywy w znacznej części kraju. W czwartek poinformowali, że ich siły zniszczyły „Orsk”, rosyjski okręt desantowy w pobliżu okupowanego przez Rosjan portu Berdiańsk na Morzu Azowskim.

Premier MORAWIECKI: ogłaszamy tarczę antyputinowską

– Na trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy Tarczy Antyputinowskiej, która ma chronić polskie rodziny przed skutkami wojny na Ukrainie – powiedział premier Mateusz MORAWIECKI podczas konferencji prasowej w czwartek, 24 marca. – Te czasy wymagają odważnych decyzji, my zaczęliśmy je podejmować już na początku roku – Tarcza Antyinflacyjna, obniżenie VAT na energię elektryczną, na paliwa, obniżenie podatków na gaz czy na energię cieplną – powiedział szef rządu.

Najważniejsze zmiany zapowiedziane przez rząd premiera Mateusza MORAWIECKIEGO to m.in.:  obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. Wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku linowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej. Bez zmian pozostaję kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł. – Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12%. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich. Zarówno emerytów czy osoby pracujące na umowie o pracę – zapowiedział premier MORAWIECKI. Oprócz tego do kwoty 8700 zł rozliczenia dla rozliczających się na stawce liniowej podatkowej, będzie można zaliczyć stawkę zdrowotną w koszty. Spełniamy tu postulat przedsiębiorców. Zakładamy możliwość pełnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem – dodał szef rządu. 

Minister zdrowia: zniesienie obowiązku noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny

– Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek (…) Zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – poinformował w czwartek 24 marca minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI. Poza podmiotami leczniczymi (np. szpitalami) od 28 marca nie będzie już obowiązku noszenia maseczek. Minister zdrowia podkreślił jednak, że maseczki powinny być wykorzystywane we wszystkich sytuacjach i miejscach, które sami identyfikujemy, jako związane ze zwiększonym ryzykiem (transmisji wirusa – przyp. red.). Chodzi np. o duże skupiska ludzi – wyjaśnia minister Niedzielski.

(…) Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną – dodał szef resortu zdrowia. Pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienie lekarskie i „będą, mając świadomość zagrożenia, musieli izolować się w domu”. – Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid. Również od 1 kwietnia bezpłatny test na na wykrycie wirusa Sars-Cov-2 będzie możliwy jedynie na zlecenie lekarskie.


Marcin GIEŁZAK: Francja prezydenta Macrona wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

Generał Sanzey, dowódca strzelców alpejskich ruszających na Wschód powiedział swoim ludziom: „Nie jedziecie tam, by rozdawać koce uchodźcom, lecz by częstować ołowiem wrogów Francji. Na tym polega wasza robota. Na razie żaden wróg się nie zgłosił, na razie okazujemy solidarność sojusznikom. Zobaczymy, co będzie dalej”. Podobnie bojową retorykę przyjęli przedstawiciele najwyższych władz cywilnych. 

[czytaj więcej

#NajważniejszeDnia

🎧 Michał KŁOSOWSKI: Polaryzacja napędza konflikt na Ukrainie

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2022