Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Inflacja i niepewny, chwiejny świat
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Inflacja i niepewny, chwiejny świat

Inflacja to obecnie szczególnie gorący, globalny temat. Wysoki poziom inflacji zaskoczył bowiem wiele krajów. Toteż nie ma dnia, żeby kwestia ta nie była poruszana w mediach.

Piotr ARAK: Złote lata krajów rozwiniętych się kończą
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Złote lata krajów rozwiniętych się kończą

Katastrofizm się dobrze sprzedaje. Przedstawianie procesów ekonomicznych jako walki dobra ze złem, ludzi pracy z wielkim kapitałem – jest pewnie atrakcyjne publicystycznie, ale nie do końca prawdziwe.

Piotr ARAK: Czas niepewności w polskiej gospodarce
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Czas niepewności w polskiej gospodarce

Gdy następują takie zjawiska, jak kryzys energetyczny, wojna, nakładanie sankcji na Rosję, zerwanie łańcuchów dostaw oraz szereg różnych innych problemów, „niepewność” jest słowem, które coraz częściej powtarzają przedsiębiorcy

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Polska moich marzeń
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Polska moich marzeń

Chociaż w krótkim okresie trzeba skupić się na walce z inflacją, to jednocześnie trzeba zacząć już myśleć o pokryzysowej przyszłości.

Popołudniowe espresso: KE prognozuje spadek inflacji w Polsce w 2023 r.
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

KE prognozuje spadek inflacji w Polsce w 2023 r.

Jest czwartek, 10. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze!

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Optymizm mimo wszystko. Polska gospodarka AD 2022
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Optymizm mimo wszystko.
Polska gospodarka AD 2022

Wiele wskazuje na to, że inflacja powoli, głównie w drugiej połowie 2022 roku, będzie się zmniejszać. Nie wróci jednak do celu inflacyjnego NBP i sięgać będzie 7 proc.

Prof. Łukasz HARDT: Siła pieniądza
Prof. Łukasz HARDT

Prof. Łukasz HARDT

Siła pieniądza

Polityka monetarna musi pozostać wierna swojemu podstawowemu celowi, a więc ochronie wartości pieniądza. Nie można ulec również pokusie, aby wykorzystywać politykę monetarną do zasypywania problemów strukturalnych gospodarki nadmierną emisją pieniądza.

Piotr ARAK: Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów

Przy okazji debaty o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia w Polsce, wprowadzania mechanizmów nakierowania przedsiębiorstw na inwestycje – po pandemii jak bumerang powraca ten sam problem co zawsze: niechęć części liderów opinii do wydatków publicznych. Dlatego przedstawiam wybór najbardziej szkodliwych mitów ekonomicznych, które rozpowszechniane w Polsce doprowadzają do wielu patologii społecznych obserwowanych przez lata – pisze Piotr ARAK