Popołudniowe Espresso: Jednocyfrowa inflacja - GUS opublikował wstępne dane

Jednocyfrowa inflacja - GUS opublikował wstępne dane

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 29. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Jednocyfrowa inflacja we wrześniu 2023. GUS opublikował wstępne dane

Według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że inflacja we wrześniu 2023 roku wyniosła 8,2 procent, licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny obniżyły się o 0,4 procent, a wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 10,1 procent. 

Najnowszy odczyt inflacji jest najniższy od listopada 2021 roku, wtedy byliśmy na etapie wzrostu wskaźnika, który wyniósł 7,8 proc. Z kolei ostatni raz jednocyfrową inflację odnotowano w lutym 2022 roku. Wówczas wzrost cen wynosił 8,5 proc. rok do roku. Pełne dane Główny Urząd Statystyczny opublikuje 13 października.

Kosowo wzywa wspólnotę międzynarodową do nałożenia sankcji na Serbię

Kosowo wezwało wspólnotę międzynarodową do nałożenia sankcji na Serbię po niedzielnej strzelaninie, w której zginął m.in. funkcjonariusz kosowskiej policji.  „Jeśli na Serbię nie zostaną nałożone restrykcje, to sytuacje takie będą się powtarzać, ponieważ arsenał wojskowy, jakim dysponowali serbscy zawodowcy, którzy zaatakowali Banjskę, składał się z broni pochodzącej z Serbii” – stwierdził premier Kosowa Albin KURTI. W stolicy Kosowa Prisztinie opuszczono po strzelaninie flagi do połowy masztów, a w poniedziałek ogłoszono żałobę narodową w hołdzie zamordowanemu funkcjonariuszowi policji.

Tymczasem Belgrad uznał trzech zabitych Serbów za „męczenników”, ogłosił dzień żałoby, a w środę w stolicy Serbii kilkaset osób zebrało się w cerkwi św. Sawy, by uczcić ich pamięć – relacjonuje agencja AFP. Napięcie w regionie rośnie od czasu starć w północnym Kosowie, do których doszło w maju. Rannych zostało wówczas ponad 90 żołnierzy sił pokojowych NATO i około 50 serbskich demonstrantów.

Autonomia dla Korsyki – zapowiedź Emmanuela MACRONA

Prezydent Emmanuel MACRON zaproponował Korsykańczykom podczas przemówienia w czwartek w regionalnym parlamencie w Ajaccio, stolicy tej śródziemnomorskiej wyspy, „autonomię po korsykańsku”. Autonomia dla Korsyki może zostać wpisana do konstytucji Francji.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Francji, autonomia dla Korsyki „nie będzie skierowana przeciwko państwu, ani pozbawiona państwa”. Zdaniem MACRONA autonomia „musi pozwolić Korsyce zachować duszę, pozostając w granicach Republiki”. Prezydent MACRON zwrócił się do urzędników Korsyki o wypracowanie w ciągu 6 miesięcy porozumienia w sprawie autonomii „bez czerwonych linii” i poparł nauczanie języka korsykańskiego tak, aby stał się on „sercem każdego Korsykańczyka”. Prezydent jest jednak przeciwny uznaniu korsykańskiego za język oficjalny obok francuskiego.

Eryk MISTEWICZ
Pudełko ptasiego mleczka

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 września 2023