Talibowie palą instrumenty muzyczne
Jest poniedziałek, 31. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Inflacja w dół. Najnowsze dane GUS
10,8 procent – tyle wynosi inflacja roczna w Polsce w lipcu 2023 według tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Odczyt 10,8 procent jest najniższy od lutego 2022 roku. Spadek inflacji w kraju możemy obserwować od pięciu miesięcy. Szczyt zanotowano w lutym bieżącego roku, gdy sięgnęła 18,4 procent rok do roku.
Główny Urząd Statystyczny pierwszy raz poinformował również o spadku cen w Polsce o 0,2% miesiąc do miesiąca. W czerwcu i maju inflacja miesiąc do miesiąca wyniosła 0%, a więc poziom cen w Polsce się wtedy nie zmieniał. „Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8% (wskaźnik cen 110,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8)” – czytamy w komunikacie GUS.
Sytuacja w Nigrze. ECOWAS i KE przeciw zamachowi stanu
Tysiące zwolenników puczu w Nigrze przeszło w niedzielę ulicami Niamey, machając rosyjskimi flagami i potępiając francuskie wpływy w tym kraju. Zwolennicy zamachu stanu zaatakowali ambasadę Francji, wykrzykując: „niech żyje Rosja, niech żyje Putin”.
Generał Abdourahamane Tchiani, szef Gwardii Prezydenckiej, pojawił się w piątek w państwowej telewizji, aby ogłosić się nowym przywódcą Nigru. Jego siły od środy przetrzymują prezydenta Mohameda Bazouma w jego rezydencji w stolicy kraju, Niamey. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) żąda „natychmiastowego uwolnienia i przywrócenia” wybranego prezydenta Mohameda Bazouma grożąc użyciem siły i nakładając natychmiastowe sankcje finansowe. Ultimatum, ktore stawia ECOWAS znalazło poparcie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der LEYEN, a także szefa unijnej dyplomacji, Josepa BORRELLA.
Talibowie spalili instrumenty muzyczne
Talibska policja moralności spaliła skonfiskowane wcześniej instrumenty muzyczne i sprzęt nagłaśniający – podała w niedzielę afgańska agencja Bachtar. Według talibów instrumenty muzyczne mogą wprowadzać młodzież w błąd, a nawet niszczyć całe społeczeństwo. Instrumenty spalono w zachodniej prowincji Afganistanu, Heracie.
Jak tłumaczy przedstawiciel talibów w prowincji, ich działanie było uzasadnione zakazem nadawania i odtwarzania muzyki w przestrzeni publicznej. Po odzyskaniu władzy latem 2021 roku talibowie wprowadzili w Afganistanie m.in. zakaz nadawania muzyki, podobnie jak w latach 90. ubiegłego wieku. Po powrocie do władzy talibów, wielu afgańskich muzyków było zmuszonych opuścić kraj z uwagi na zakazy i obostrzenia. Jak podkreślają urzędnicy afgańskiego ministerstwa cnót i występków – zasady Islamu są ważniejsze niż cokolwiek innego.
Podcasty 🎧#Miesięcznik
Miesięcznik 55. numer Wszystko co Najważniejsze: „Czas przezbrojenia Europy„
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA