Popołudniowe Espresso: Talibowie palą instrumenty muzyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Talibowie palą instrumenty muzyczne

Talibska policja moralności spaliła skonfiskowane wcześniej instrumenty muzyczne i sprzęt nagłaśniający – podała w niedzielę afgańska agencja Bachtar. Według talibów instrumenty muzyczne mogą wprowadzać młodzież w błąd, a nawet niszczyć całe społeczeństwo. Instrumenty spalono w zachodniej prowincji Afganistanu, Heracie.

Popołudniowe Espresso: Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023

Amerykańska Akademia Filmowa przedstawiła skrócone listy kandydatów do Oscara w 10 kategoriach (15 kandydatów kandydatów w każdej z nich). Jedną z nominacji do kategorii Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego otrzymała produkcja „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Popołudniowe Espresso: Publiczna egzekucja w Afganistanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Publiczna egzekucja w Afganistanie

W środę Talibowie publicznie stracili człowieka. Była to pierwsza publiczna egzekucja od czasu powrotu Talibów do władzy. Wyrok śmierci wykonano na  Afgańczyku skazanego za morderstwo.

Podcast #WspólnyŚwiat. Nigara Mirdad OMAR: Rok rządów talibów
Mateusz M. KRAWCZYKNigara Mirdad OMAR

Mateusz M. KRAWCZYK
Nigara Mirdad OMAR

Rok rządów talibów

O roku rządów talibów w Afganistanie i przemianach, które miały miejsce w tym czasie opowiada w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM Nigara Mirdad OMAR, radca ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie.

Prof. William A. GALSTON: Jak reakcja Ameryki na 11 września przyczyniła się do naszego narodowego upadku
Prof. William A. GALSTON

Prof. William A. GALSTON

Jak reakcja Ameryki na 11 września przyczyniła się do naszego narodowego upadku

Ameryka przewodziła światu – nie sama, ale na czele przyjaźni i sojuszy wykutych w ogniu II wojny światowej. W większości nasi przyjaciele i sojusznicy wierzyli, że mogą na nas liczyć w kwestii stabilności i zdrowego osądu. Teraz już nie. Błędna inwazja na Irak spowodowała głębokie podziały między Stanami Zjednoczonymi a Europą, oddanie Syrii pod wpływy Rosji sprawiło, że świat zwątpił w słuszność naszych celów, a nasze opuszczenie Afganistanu rozwścieczyło i zasmuciło nawet naszych najbliższych zwolenników.

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?

Reżim Busha był zdeterminowany, by obalić reżim talibów niezależnie od tego, czy ci wypędzili bin Ladena z kraju, czy też wydali go w ręce państwa trzeciego, aby został osądzony. Uważał talibów nie tylko za wspólników Osamy bin Ladena, ale także za rodzaj ruchu terrorystycznego.

Karolina W. OLSZOWSKA: Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy

Kiedy w artykule opublikowanym na łamach w „The Jerusalem Post” czytamy, że Turcja obok Kataru, Iranu, Rosji, Chin i Pakistanu jest jednym z największych wygranych sytuacji w Afganistanie, możemy być pewni, że oto na naszych oczach dzieje się historia

Michał KŁOSOWSKI: Ostatni spacer po muzeum w Kabulu
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Ostatni spacer po muzeum w Kabulu

Talibowie wyłonili się z czeluści historii. Zamknięci tam po śmierci Osamy bin Ladena wrócili, zajmując Afganistan, kraj, którego naród budowany był na nowo, na modłę zachodnią

Velina TCHAKAROVA: Chiny na cmentarzysku imperiów
Velina TCHAKAROVA

Velina TCHAKAROVA

Chiny na cmentarzysku imperiów

Afganistan to jedno z miejsc najbardziej zaciekłych walk na świecie. Po wycofaniu wojsk USA i NATO talibowie natychmiast zaczęli zajmować terytorium kraju. Na tym tle pojawia się pytanie, czy Chiny mogą być kolejną wielką potęgą, która znajdzie się na „cmentarzu imperiów”?

James CARAFANO: Nieprzemyślana ucieczka z Afganistanu
James CARAFANO

James CARAFANO

Nieprzemyślana ucieczka z Afganistanu

Afganistanu nie można było odbudować tak jak Niemiec czy Japonii, dopóki talibowie mogli cały czas przedostawać się do kraju przez granicę z Pakistanem i grozić powrotem do władzy

Andrew A. MICHTA: Dlaczego Ameryka była skazana na porażkę w Afganistanie
Andrew A. MICHTA

Andrew A. MICHTA

Dlaczego Ameryka była skazana na porażkę w Afganistanie

Będziemy płacić za błędne decyzje z ostatnich dwudziestu lat, kiedy największe supermocarstwo zareagowało na zbrodniczy akt terroru polityką o zapierającym dech w piersiach zasięgu – dążąc do narzucenia światu wyłącznie własnego punktu widzenia. I poniosło klęskę. Nasi sojusznicy i partnerzy wezmą to pod uwagę w nadchodzących latach przy podejmowaniu swoich decyzji i wyborów politycznych.

Carl BILDT: Koncert (egoistycznych) mocarstw
Carl BILDT

Carl BILDT

Koncert (egoistycznych) mocarstw

Afganistan dzisiaj to scena smutnego widowiska, na której każdy kraj stara się chronić własne interesy, ale mało kto odczuwa jakąkolwiek troskę o to bliskowschodnie państwo i jego ludność.