Popołudniowe Espresso: Polska redukuje personel ambasady Rosji w Warszawie

Polska redukuje personel ambasady Rosji w Warszawie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 23 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska redukuje personel ambasady Rosji w Warszawie

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW – z uwagi na politykę Rosji wobec Polski oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie – wnioskuje o ich wydalenie z terytorium Polski. Materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz JASINA podczas konferencji prasowej w środę poinformował, że Polska w porozumieniu z sojusznikami podjęła decyzję o redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej. Łącznie terytorium opuści 45 osób. Wcześniej do MSZ został wezwany ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Do sprawy odniósł się również minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz KAMIŃSKI: „Z pełną konsekwencją i determinacją rozbijamy agenturę rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju” – napisał w mediach społecznościowych. 

Komisja Europejska przedstawia plan dotyczący bezpieczeństwa dostaw surowców i przeciwdziałania wysokim cenom energii

Wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem – to propozycje Komisji Europejskiej, które mają zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii.  Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do 1 listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 90 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej. Co więcej w kilku krajach rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. Jest to przykład m.in. Niemiec. W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązanie wobec dostawców z krajów spoza Unii. Ponadto Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, aczkolwiek będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić. Założenie Komisji jest takie, że powstanie grupa zadaniowa, która będzie koordynowała zakupy. Komisja tłumaczy, że chodzi o lepszą pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami i niższe ceny.

Komisja Europejska proponuje również złagodzenie rygorystycznych w Unii zasad przyznawania pomocy publicznej. Chodzi o wsparcie tych firm, które ucierpiały w wyniku wysokich cen energii. Rzecznik polskiego MSZ Łukasz JASINA oświadczył w środę, że „Polska chce, abyśmy szli za ciosem, a nie sprawdzali, jak te sankcje wobec Rosji będą się przyjmowały”. Dopytywany, jak w najbliższym czasie Polska mogłaby zastąpić ropę z Rosji, Jasina powiedział, że prezes PKN Orlen Daniel OBAJTEK „bardzo mocno podkreślał, że jest to możliwe”„Możemy kupować ropę z innych kierunków, kupować ropę dzięki naftoportowi w Gdańsku. To jest właśnie w pewnym czasie do realizacji. Polska deklaruje, że chce się z kupowania ropy z Rosji wycofać”– powiedział.

Zamknięto żeńskie szkoły w Afganistanie zaledwie kilka godzin po ich otwarciu

Talibowie nakazali zamknięcie szkół średnich dla dziewcząt w Afganistanie zaledwie kilka godzin po ich ponownym otwarciu. Doniesienia te potwirdził agencji AFP rzecznik talibów Inamullah SAMANGANI, który nie potrafił od razu wyjaśnić powodów zamknięcia szkół dla dziewcząt w Afganistanie. Rzecznik ministerstwa edukacji, Aziz Ahmad RAYAN, powiedział: „Nie wolno nam tego komentować”. Wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych Deborah LYONS nazwała doniesienia o zamknięciu szkoły „niepokojącymi”„Jeśli to prawda, jaki może być tego powód?”, napisała na Twitterze.

Kiedy talibowie przejęli władzę w sierpniu ubiegłego roku, szkoły zostały zamknięte. Oficjalnie za powód wskazano pandemię wirusa Covid-19. Dwa miesiące później pozwolono wznowić zajęcia, lecz jedynie chłopcom i młodszym dziewczętom. Istniały obawy, że talibowie wstrzymają całą formalną edukację dla dziewcząt. Miało to miejsce podczas ich rządów w latach 1996-2001. Społeczność międzynarodowa uczyniła z prawa do powszechnej edukacji punkt sporny w negocjacjach dotyczących pomocy i uznania nowego reżimu. W środę okazało się, że nakaz wznowienia nauki w szkołach średnich dla dziewcząt został tylko częściowo wykonany, a z niektórych części kraju – w tym z duchowego serca talibów, Kandaharu – napływały doniesienia, że zajęcia rozpoczną się w przyszłym miesiącu. W stolicy i innych miejscach, w tym w Heracie i Pandższir, otwarto jedynie kilka szkół. 

Prof. Włodzimierz MARCINIAK: Europa w najlepszym wydaniu pojechała do Kijowa, a reszta wciąż myśli o rozmowach z Moskwą

Wicepremier Jarosław Kaczyński zgłosił propozycję wprowadzenia na teren Ukrainy międzynarodowych sił pokojowych. To próba znalezienia wąskiego przejścia pomiędzy szantażem atomowym, jak dotychczas skutecznym, a masakrą ludności cywilnej. Miejmy nadzieję, że będzie to możliwe.

[czytaj więcej]

#NajważniejszeDnia

🎧 prof. Paweł KACZMARCZYK:
Jak połączyć dwa narody na jednym terytorium?

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 marca 2022