Popołudniowe Espresso: Kraje Bałtyckie ostrzegają Białoruś i Rosję
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kraje Bałtyckie ostrzegają Białoruś i Rosję

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii – Mariusz KAMIŃSKI, Agne BILOTAITE, Maris KUCZINSKIS i Lauri LAANEMETS – po spotkaniu w Warszawie, 28. sierpnia wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że ich odpowiedź na destabilizujące działania Białorusi lub Rosji będzie jednogłośna i zdecydowana. 

Popołudniowe Espresso: Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Działalność partii politycznych w Afganistanie nielegalna

Talibowie przekazali, że w Afganistanie wprowadzono zakaz działalności partii politycznych. Jak przekazał pakistański dziennik Dawn, tymczasowy minister sprawiedliwości, Sha-ikh Maulavi Abdul Hak-eem SHARAE powiedział, że w Afganistanie „działalność partii politycznych została całkowicie wstrzymana”.

Popołudniowe Espresso: Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA została przedłużona do 1 października 2024 roku. Miał on pełnić tę funkcję do końca września 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Popołudniowe Espresso: Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara 2023

Amerykańska Akademia Filmowa przedstawiła skrócone listy kandydatów do Oscara w 10 kategoriach (15 kandydatów kandydatów w każdej z nich). Jedną z nominacji do kategorii Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego otrzymała produkcja „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Popołudniowe Espresso: Publiczna egzekucja w Afganistanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Publiczna egzekucja w Afganistanie

W środę Talibowie publicznie stracili człowieka. Była to pierwsza publiczna egzekucja od czasu powrotu Talibów do władzy. Wyrok śmierci wykonano na  Afgańczyku skazanego za morderstwo.

Mateusz M. KRAWCZYK: Al-Shabaab. Czy terroryzm powraca?
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Al-Shabaab. Czy terroryzm powraca?

Od czasu zabicia przywódcy Al-Kaidy Aymana al-Zawahiriego wiele mówi się o przyszłości terroryzmu. Czy Al-Shabaab zajmie miejsce Al-Kaidy?

Podcast #WspólnyŚwiat. Nigara Mirdad OMAR: Rok rządów talibów
Mateusz M. KRAWCZYKNigara Mirdad OMAR

Mateusz M. KRAWCZYK
Nigara Mirdad OMAR

Rok rządów talibów

O roku rządów talibów w Afganistanie i przemianach, które miały miejsce w tym czasie opowiada w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM Nigara Mirdad OMAR, radca ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie.

Popołudniowe Espresso: Kraje UE zwracają się ku węglowi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kraje UE zwracają się ku węglowi

KE i organizacje pozarządowe wyraziły obawy, że kilka krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, powróci do używania węgla do produkcji energii.

Mateusz M. KRAWCZYK: Zapomniana wojna w Jemenie - rozmowa z Beatą BŁASZCZYK, wolontariuszką stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju"
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Zapomniana wojna w Jemenie - rozmowa z Beatą BŁASZCZYK, wolontariuszką stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju"

Szacuję się, że ponad 2000 dzieci zginęło w walce podczas wojny w Jemenie. Obecnie rusza sezon werbowania dzieci do tzw. „obozów letnich”. Najczęściej oznacza to miesiąc intensywnego prania mózgu. Bardzo często jest to na tyle skuteczne, że młodzi chłopcy nie chcą już tylko stać na posterunku i pobierać haracz. Nie, oni się rwą do walki – mówi Beata BŁASZCZYK, wolontariusza stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” w podcaście #WspólnyŚwiat.

Popołudniowe Espresso: G7 zobowiązuje się do wstrzymania importu ropy z Rosji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

G7 zobowiązuje się do wstrzymania importu ropy z Rosji

Dziś poniedziałek, 9 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Jason BURKE: 20 lat wojny z terroryzmem
Jason BURKE

Jason BURKE

20 lat wojny z terroryzmem

Nie można uogólniać w sposób, który prowadzi do zniekształceń. Jeśli uznamy, że muzułmanie uważają wszystkich mieszkańców Zachodu za niewierzących, to dokonamy poważnego zniekształcenia rzeczywistości. Ten sposób myślenia starał się zaszczepić w świecie Osama bin Laden. To jego język.

Prof. William A. GALSTON: Jak reakcja Ameryki na 11 września przyczyniła się do naszego narodowego upadku
Prof. William A. GALSTON

Prof. William A. GALSTON

Jak reakcja Ameryki na 11 września przyczyniła się do naszego narodowego upadku

Ameryka przewodziła światu – nie sama, ale na czele przyjaźni i sojuszy wykutych w ogniu II wojny światowej. W większości nasi przyjaciele i sojusznicy wierzyli, że mogą na nas liczyć w kwestii stabilności i zdrowego osądu. Teraz już nie. Błędna inwazja na Irak spowodowała głębokie podziały między Stanami Zjednoczonymi a Europą, oddanie Syrii pod wpływy Rosji sprawiło, że świat zwątpił w słuszność naszych celów, a nasze opuszczenie Afganistanu rozwścieczyło i zasmuciło nawet naszych najbliższych zwolenników.

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?

Reżim Busha był zdeterminowany, by obalić reżim talibów niezależnie od tego, czy ci wypędzili bin Ladena z kraju, czy też wydali go w ręce państwa trzeciego, aby został osądzony. Uważał talibów nie tylko za wspólników Osamy bin Ladena, ale także za rodzaj ruchu terrorystycznego.

Karolina W. OLSZOWSKA: Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Turcja pozostaje w Afganistanie. Ma tam interesy

Kiedy w artykule opublikowanym na łamach w „The Jerusalem Post” czytamy, że Turcja obok Kataru, Iranu, Rosji, Chin i Pakistanu jest jednym z największych wygranych sytuacji w Afganistanie, możemy być pewni, że oto na naszych oczach dzieje się historia