Popołudniowe Espresso: Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 4. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA została przedłużona do 1 października 2024 roku. Miał on pełnić tę funkcję do końca września 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Kadencja 64-letniego STOLTENBERGA na stanowisku szefa NATO, byłego premiera Norwegii, była już przedłużana trzykrotnie. Tym razem kraje NATO uznały, że w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie lepiej pozostać przy doświadczonym przywódcy, zamiast w toku negocjacji próbować uzgodnić następcę. STOLTENBERG jest powszechnie postrzegany w całym Sojuszu, jako stabilny przywódca. Jak wskazała agencja Reuters, dyplomaci i analitycy wysoko oceniają go za utrzymywanie spójności NATO w kwestii Ukrainy i zachowanie równowagę między tymi, którzy domagają się maksymalnego wsparcia dla Kijowa, a tymi, którzy nawołują do większej ostrożności z obawy przed wywołaniem globalnego konfliktu. „Jestem zaszczycony decyzją sojuszników” – przekazał Jens STOLTENBERG.

Talibowie nakazali zamknięcie salonów kosmetycznych w Afganistanie

We wtorek Talibowie wydali dekret, w którym wskazali, że w ciągu miesiąca wszystkie salony kosmetyczne w Afganistanie muszą zostać zamknięte. Jest to nowy środek mający na celu usunięcie kobiet z życia publicznego. Talibowie wskazali, że decyzja zostanie wyjaśniona dopiero, gdy wszystkie salony kosmetyczne zostaną zamknięte.

Zamykanie salonów kosmetycznych stanowiło część działań talibów, gdy byli oni u władzy w Afganistanie w latach 1996-2001. W pierwszych latach po dowodzonej przez USA inwazji na ten kraj, salony kosmetyczne zaczęły być na powrót otwierane. Dały zatrudnienie wielu Afgankom oraz możliwość prowadzenia przez nie własnych biznesów. Po powrocie do władzy talibów w 2021 r. salony kosmetyczne dalej funkcjonowały, jednak ich okna były zakrywane, a twarze kobiet ze zdjęć, którymi reklamowano te miejsca, były zamazywane.

Od powrotu do władzy w sierpniu 2021 r. talibowie ograniczyli dostęp kobiet do pracy i nauki oraz zakazali im wstępu do wielu miejsc publicznych, takich jak parki, ogrody czy hale sportowe. Kobiety nie mogą także podróżować bez towarzystwa krewnego płci męskiej, a wychodząc z domu muszą zakrywać ciało, włosy i twarz.

Meta otwiera platformę konkurencyjną dla Twittera

Meta Platforms planuje uruchomić aplikację do mikroblogowania – Threads – która ma być konkurencją dla Twittera. Decyzja została ogłoszona po tym, jak kilka dni temu Elon MUSK ogłosił tymczasowy limit liczby postów, które będą mogli przeczytać użytkownicy Twittera.  Threads ma zostać zaprezentowana w czwartek. Aplikacja będzie nijako rozszerzeniem konwersacji na Instagramie. Korzystając z nowej aplikacji, użytkownicy będą mogli zachować tę samą nazwę użytkownika i śledzić te same konta, które obserwują na Instagramie. Od czwartku aplikacja będzie dostępna dla użytkowników systemu iOS, nie jest wiadomym, kiedy aplikacja zostanie uruchomiona dla systemu Android.

Jak wskazała agencja Reuters, Threads zostanie uruchomiony kilka dni po tym, jak Twitter ogłosił listę ograniczeń w swojej aplikacji, w tym konieczność weryfikacji w celu korzystania z TweetDeck (platformy umożliwiającej użytkownikom organizowanie obserwowanych kont w różnych kolumnach w celu łatwego monitorowania treści). Zmiany wywołały sprzeciw użytkowników Twittera.

Prof. Jacek KORONACKI
O edukacji słów kilka. Refleksja bardzo osobista

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Pamięć o Wołyniu” 54. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKAhttps://video.wszystkoconajwazniejsze.pl/w/nbgzE3yxduCMbGpXk4RmCC

Jak Rosja przenikała Amerykę

Popołudniowe Espresso: „Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 lipca 2023