Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone

Kontrole na granicy ze Słowacją zostały przedłużone o 20 dni, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz KAMIŃSKI. Tymczasowe kontrole wprowadzono w trybie pilnym 4 października 2023 roku. Obecne rozporządzenie precyzuje, że kontrole potrwają co najmniej do 22 listopada 2023 roku. Dokument reguluje również zasady przekraczania przejścia dla pieszych w Zwardoniu.

Popołudniowe Espresso: Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran oskarża Izrael o ludobójstwo

Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.

Popołudniowe Espresso: Polski konsulat w Smoleńsku zamknięty
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polski konsulat w Smoleńsku zamknięty

Polski resort dyplomacji poinformował, że ambasador RP w Moskwie otrzymał w piątek, 14 lipca, notę dyplomatyczną Federacji Rosyjskiej o cofnięciu wydanej 27 czerwca 2011 r. zgody na funkcjonowanie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku.

Popołudniowe Espresso: Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona o rok

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA została przedłużona do 1 października 2024 roku. Miał on pełnić tę funkcję do końca września 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Popołudniowe Espresso: 11. pakiet sankcji UE nałożony na Rosję
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

11. pakiet sankcji UE nałożony na Rosję

Rada UE – w której skład wchodzą przedstawiciele państw członkowskich – przyjęła w piątek 11. pakiet sankcji ekonomicznych i indywidualnych przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę.

Prof. Jeff JARVIS: My, ludzie Twittera
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

My, ludzie Twittera

Upada prawicowy mit wolności wypowiedzi – pisze prof. Jeff JARVIS

Tomasz PYTKO: Krakowskie media miejskie muszą być niezależne
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Krakowskie media miejskie muszą być niezależne

Krakowskie media miejskie wydają miliony na promocję dworu Jacka Majchrowskiego. Reprezentując Alternatywę Młodych dla Krakowa wraz ze Stowarzyszeniem Ulepszamy Kraków i Akcją Ratunkową dla Krakowa, złożyliśmy projekt uchwały w sprawie likwidacji spółki Kraków 5020.

Anna DRUŚ, Michał KŁOSOWSKI: «We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach
Anna DRUŚMichał KŁOSOWSKI

Anna DRUŚ
Michał KŁOSOWSKI

«We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach

„Skoro już na nas patrzą, niech patrzą na nas jak na gwiazdy”. W Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych rozmawiamy o zmianach, jakie zaszły w społecznym postrzeganiu osób niepełnosprawnych dzięki mediom społecznościowym.

Prof. Jeff JARVIS: Mastodon Twitter. Jaki internet po Elonie Musku?
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

Mastodon Twitter.
Jaki internet po Elonie Musku?

Przewiduję, że cenzorskie i autorytarne rządy wpadną w furię, gdy zdadzą sobie sprawę, że sfederowanej, powszechnej i rozproszonej rozmowy nie da się kontrolować, jak kiedyś prasy drukarskiej.

Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks

Pytanie o to, czy warto spędzać tyle czasu w sieci zadaje profesor Massimo PIGLIUCCI, włoski filozof i biolog, w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Stąd tytuł najnowszego numeru: cyfrowy detoks.

Julian CRIBB: Dezinformacja. Wiek kłamstwa
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Dezinformacja.
Wiek kłamstwa

Być może najgroźniejszą pandemią, która kiedykolwiek dotknęła ludzkość, jest plaga celowej dezinformacji, masowych złudzeń.

Prof. Francis FUKUYAMA: Awaria świata
Francis FUKUYAMA

Francis FUKUYAMA

Awaria świata

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nowoczesna technologia stworzyła coś w rodzaju potwora. To system komunikacji, który omija niegdyś autorytatywne instytucje, tworzące demokratyczny dyskurs i zapewniające obywatelom wspólną bazę rzetelnej wiedzy, nad którą mogliby się gremialnie zastanawiać.

Prof. Jeff JARVIS: To my tworzymy internet jutra
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

To my tworzymy internet jutra

W czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.

Prof. Marc SCHUILENBURG: Witamy w epoce histerii
Prof. Marc SCHUILENBURG

Prof. Marc SCHUILENBURG

Witamy w epoce histerii

Być może nie myślimy o polityce jak o „modelu biznesowym”, ale politycy nieustannie wykorzystują podatność społeczeństwa na reakcje histeryczne, „sprzedając” obywatelom zarówno samą histerię, jak i remedia na nią.

Wiesław KOT: Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?

Widz, uczestnicząc w tej grze medialnej, przyzwala, by przez jego świadomość przepływał niekończący się strumień informacji. Pozwala sobie narzucić segregację i układ newsów w przekonaniu, że o własnych siłach i tak nie byłby w stanie wprowadzić tu bodaj elementarnych gradacji.

Jan ŚLIWA: Co się jeszcze może zepsuć?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Co się jeszcze może zepsuć?

Co się jeszcze może zepsuć? W zasadzie wszystko. Ostatnio powiało strachem, gdy na całym świecie padł Facebook. Był moment, gdy obawiano się, że awaria jest terminalna i przepadną wszystkie zdjęcia z wakacji, filmiki z kotami i wybuchy hejtu. Po paru godzinach program wrócił, awaria pewnie już została zapomniana. Ale koniec był bliski.