
Francis FUKUYAMA
Awaria świata
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nowoczesna technologia stworzyła coś w rodzaju potwora. To system komunikacji, który omija niegdyś autorytatywne instytucje, tworzące demokratyczny dyskurs i zapewniające obywatelom wspólną bazę rzetelnej wiedzy, nad którą mogliby się gremialnie zastanawiać.

Prof. Jeff JARVIS
To my tworzymy internet jutra
W czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.

Prof. Marc SCHUILENBURG
Witamy w epoce histerii
Być może nie myślimy o polityce jak o „modelu biznesowym”, ale politycy nieustannie wykorzystują podatność społeczeństwa na reakcje histeryczne, „sprzedając” obywatelom zarówno samą histerię, jak i remedia na nią.

Wiesław KOT
Nie patrz w górę. Infoapokalipsa?
Widz, uczestnicząc w tej grze medialnej, przyzwala, by przez jego świadomość przepływał niekończący się strumień informacji. Pozwala sobie narzucić segregację i układ newsów w przekonaniu, że o własnych siłach i tak nie byłby w stanie wprowadzić tu bodaj elementarnych gradacji.

Prof. Jeff JARVIS
Podziękowania dla internetu. Wyobraźmy sobie ten rok bez niego
Pozwólmy sobie na dyskusję o tym, czym może się stać internet i co możemy z nim zrobić. Chciałbym zobaczyć, co jeszcze potrafimy.

Jan ŚLIWA
Co się jeszcze może zepsuć?
Co się jeszcze może zepsuć? W zasadzie wszystko. Ostatnio powiało strachem, gdy na całym świecie padł Facebook. Był moment, gdy obawiano się, że awaria jest terminalna i przepadną wszystkie zdjęcia z wakacji, filmiki z kotami i wybuchy hejtu. Po paru godzinach program wrócił, awaria pewnie już została zapomniana. Ale koniec był bliski.

Sherry AMATENSTEIN
Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowania
Nie każdy ma świadomość negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych. Badania sugerują, że istnieje związek między czasem spędzanym w mediach społecznościowych a samotnością.

Michał KŁOSOWSKI
Social media biorą wszystko
Odpowiedzialność w mediach społecznościowych nie istnieje, nie jest bowiem potrzebna. Social media służą bardziej jako narzędzie kreacji niż lustro rzeczywistości.

Eryk MISTEWICZ
Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje. Korporacje nowych mediów pokazują inną twarz
W piątym odcinku Podcastów Wszystko co Najważniejsze Eryk MISTEWICZ w artykule pt. ” Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje. Korporacje nowych mediów pokazują inną twarz”.

Prof. Michał KLEIBER
Społeczeństwo przyszłości do przemyślenia dziś
Zastanówmy się w jaki sposób to my, a nie nawet najdoskonalsze technologie, decydować będziemy o zasadach naszego funkcjonowania w społeczeństwie przyszłości?

Marcin PAWLIK
Pokolenie obejrzanych
Jak może wyglądać dziś świadomość dorastającej osoby u progu praw wyborczych? Rozstrojony fortepian idei, wspierany przez tamburyn poglądów. Nie da się słuchać. Ideowa kakofonia.

Prof. Zygmunt BAUMAN
Aby na pewno Facebook i Twitter wspierają demokrację i prawa człowieka?
Hakerzy informatyczni mogą z takim samym entuzjazmem, dobrą wolą i szczerością przyłączyć się do nowego „Transparency International”, jak nowej „Czerwonej Brygady”. Internet wesprze każdy wybór z równym spokojem.

JP RANGASWAMI
Siła relacji. O trudnej sztuce budowania zażyłości i zaufania
W biznesie chodzi o osobistą relację. Zawsze tak było, dopóki nie próbowaliśmy o tym zapomnieć i skoncentrować się na robieniu pieniędzy zamiast butów.