Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Jest czwartek, 26. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Oświadczenie prezydenta Andrzeja DUDY po konsultacjach z komitetami wyborczymi
We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie X kadencji. Prezydent wygłosił oświadczenie, w którym podsumował konsultacje. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkań „za bardzo merytoryczną atmosferę rozmów, z bardzo poważnym podejściem do tej niezwykle ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się przyszłego Parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu”.
Prezydent zapowiedział również, że pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się 13 listopada, czyli dzień po zakończeniu kadencji obecnego Parlamentu. Również dzisiaj nowi posłowie na Sejm odbierali zaświadczenia o wyborze. Wśród nich ponad 100 sejmowych debiutantów.
Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy
Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.
– „Ataki reżimu syjonistycznego osiągnęły taką intensywność, że wydaje się, iż celem jest masakra narodu palestyńskiego w Strefie Gazy” – napisał irański minister spraw zagranicznych Hossein AMIR-ABDOLLAHIAN w liście do Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Volkera TURKA. Hamas poinformował w środę, że w izraelskich atakach zginęło do tej pory ponad 6500 osób, głównie cywilów. Wcześniej przywódca Iranu ajatollah Ali CHAMANEI oskarżył Stany Zjednoczone, iż „w jakiś sposób kierują” operacjami Izraela przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.
Meta oskarżona o celowe uzależnienie dzieci od mediów społecznościowych
Władze 33 stanów USA oskarżyło amerykański międzynarodowy konglomerat technologiczny – Meta – o celowe uzależnianie dzieci od mediów społecznościowych. Wiążą to w pozwie m.in. z depresją, stanami lękowymi, bezsennością, zakłóceniami w edukacji, a także życiu codziennym.
Meta z siedzibą w Kalifornii jest właścicielem i operatorem m.in. Facebooka, Instagrama, Threads i WhatsAppa. Platformom zarzuca się, że uzależniają od siebie dzieci, przyczyniając się do kryzysu zdrowia psychicznego –. „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby kusić, angażować, a ostatecznie usidlić młodzież i nastolatki” – stwierdzono w pozwie złożonym w sądzie federalnym w Kalifornii. Pozew jest wynikiem ogólnokrajowego śledztwa, rozpoczętego w 2021 roku przez prokuratora generalnego Kalifornii Roberta BONTĘ. Zarzuty obejmują m.in. zbieranie w internecie danych dzieci poniżej 13 roku życia bez poinformowania i bez uzyskania zgody rodziców, co łamie prawo federalne. Firmie grożą kary cywilne w wysokości od 1 tys. do 50 tys. dolarów za każde naruszenie różnych reguł.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Philippe FABRY: Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA