Piotr WÓDKOWSKI: Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców?
Piotr WÓDKOWSKI

Piotr WÓDKOWSKI

Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców?

Lekcja płynąca z Ukrainy pokazuje nam, że taka centralna aplikacja jak Diia może być narzędziem użytecznym w kryzysowym zarządzaniu państwem i w związanej z tym komunikacji na linii państwo – obywatel.

Prof. Michał KLEIBER: Demokracja w czasach e-polityki
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Demokracja w czasach e-polityki

E-polityka udowodniła już wielokrotnie swoje znaczenie w trakcie najróżniejszych wyborów, czasami w sposób całkowicie zgodny z ideą tzw. demokracji uczestniczącej, czasami jednak w sposób jednoznacznie zmanipulowany.

Michał KŁOSOWSKI: Zróbmy sobie nowy internet
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Zróbmy sobie nowy internet

Trzeba by zrobić nowy internet, u którego fundamentu będzie postawa użytkowników. To główny oręż. Nie netykieta, nie kultura użytkowników, nie dane. Wola ludzi. Choć w czasie rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki i transhumanizmu może to brzmieć jak herezja.

Justyna ORŁOWSKA: W obronie cyfrowej demokracji
Justyna ORŁOWSKA

Justyna ORŁOWSKA

W obronie cyfrowej demokracji

Cyfryzacja to wielka szansa na odrodzenie społeczeństwa obywatelskiego, które jest kręgosłupem każdej demokracji.

Prof. Mike ROSENBERG: Media wobec politycznej nawałnicy
Prof. Mike ROSENBERG

Prof. Mike ROSENBERG

Media wobec politycznej nawałnicy

Ludzie nie będą płacić za słabą treść. Gdy spadła liczba subskrypcji, spadły ceny reklam. To doprowadziło amerykańskie gazety na krawędź upadku. Z czasem model się zmienił. Czy w Polsce jest publiczność, która ceni treści wysokiej jakości, treści wartościowe?

Evgeny MOROZOV: Europa przesypia rozwój technologiczny
Evgeny MOROZOV

Evgeny MOROZOV

Europa przesypia rozwój technologiczny

Bycie pod ochroną Stanów Zjednoczonych doprowadziło Europę do utraty własnych celów strategicznych. Nie zajmowała się swoimi narzędziami cyfrowymi uznając, że skoro stosunki transatlantyckie nie podlegają kwestii, to Amerykanie zawsze tu będą.

Małgorzata JANKOWSKA: Społeczny survival. Zamiast się bać, możesz się przygotować
Małgorzata JANKOWSKA

Małgorzata JANKOWSKA

Społeczny survival.
Zamiast się bać, możesz się przygotować

W przeciwieństwie do Londynu, gdzie mieszkańcy biorą udział w ćwiczebnych ewakuacjach z metra, w Polsce organizuje się ćwiczenia, które służą doskonaleniu współdziałania służb, ale bez udziału istotnego uczestnika wydarzeń: obywatela. Obywatele muszą uczestniczyć w treningach – choćby po to, żeby zdać sobie sprawę z faktu, że banalna awaria może przeistoczyć się w poważną sytuację kryzysową, jeśli jej uczestnicy nie będą się stosować do zaleceń.

Krzysztof SZUBERT: Forum G20 coraz bardziej cyfrowe
Krzysztof SZUBERT

Krzysztof SZUBERT

Forum G20 coraz bardziej cyfrowe

Szeroko rozumiana cyfryzacja będzie w najbliższych latach głównym czynnikiem zmian społecznych i gospodarczych. Będzie to dotyczyło także zmian politycznych.

Krzysztof SZUBERT: Europejska strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego
Krzysztof SZUBERT

Krzysztof SZUBERT

Europejska strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego

Jesteśmy w kluczowym momencie budowania gospodarki cyfrowej. Zniesienie barier cyfrowego rozwoju UE pozwoli firmom europejskim na czerpanie korzyści płynących z istnienia dużego europejskiego rynku, umożliwiając podjęcie równej konkurencji z globalnymi liderami gospodarki cyfrowej. Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego to także duża szansa dla Polski.

Michał BONI: W drodze do 5G. Kongres Cyfrowy w Barcelonie
Michał BONI

Michał BONI

W drodze do 5G.
Kongres Cyfrowy w Barcelonie

O Światowym Kongresie Mobilnym, o rewolucji 5G, o gnającym świecie nowych mediów i technologii i tworzenia zrębów przyszłego Gigabit społeczeństwa – z Barcelony pisze Michał BONI.

Konrad BIAŁOSZEWSKI: mDokumenty. Trzy poziomy niższe zabezpieczenia
Konrad BIAŁOSZEWSKI

Konrad BIAŁOSZEWSKI

mDokumenty.
Trzy poziomy niższe zabezpieczenia

Skoro wydano olbrzymie pieniądze na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, to w jakim celu pchamy się teraz w kolejne rozwiązanie, i to równoległe, niekompletne i mniej bezpieczne niż dotychczas opracowane? Jaki jest cel tego projektu?

Konrad BIAŁOSZEWSKI: Cyfryzacja w Polsce to wciąż słowa, słowa, słowa...
Konrad BIAŁOSZEWSKI

Konrad BIAŁOSZEWSKI

Cyfryzacja w Polsce to wciąż słowa, słowa, słowa...

Gdy pod koniec 2015 roku czytaliśmy założenia leżące u podstaw utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji, mieliśmy nadzieję na zrealizowanie projektów, które były zaniedbywane przez ostatnie osiem lat. Dziś wyłania się obraz przedłużających się prac i wielu słów, które nie przekładają się na efekty.

Konrad BIAŁOSZEWSKI: Państwo powinno bronić danych osobowych obywateli. Tymczasem popełnia błędy
Konrad BIAŁOSZEWSKI

Konrad BIAŁOSZEWSKI

Państwo powinno bronić danych osobowych obywateli.
Tymczasem popełnia błędy

Mamy do czynienia z cichym przyzwoleniem administracji na połknięcie danych osobowych przez banki, o co od dawna zabiegały bezskutecznie. Teraz otrzymały to na tacy, konsumując najwartościowsze zasoby państwa (dane obywateli) i słuchając komplementów pod swoim adresem, choćby przy realizacji programu 500+ przy wsparciu banków.

Bradnee CHAMBERS: "Cyfrowa transformacja Europy"
Bradnee CHAMBERS

Bradnee CHAMBERS

"Cyfrowa transformacja Europy"

Jeśli chodzi o miejsca pracy, „internet wszystkiego” będzie kluczowym motorem zatrudnienia. Same postępy w obliczeniach w chmurze powinny stworzyć do 2020 r. dodatkowe 2,5 mln miejsc pracy w Europie.

Michał BONI: "Nowa Europa. Wyzwania cyfrowe"
Michał BONI

Michał BONI

"Nowa Europa. Wyzwania cyfrowe"

Depapieryzacja jest istotnym celem, bez którego administracja ze swoimi usługami, też i sądowa, nigdy nie wyjdzie ze starego modelu biurokracji w stronę nowoczesnych, sieciowych, interaktywnych usług, także dających obywatelom większe poczucie uczestnictwa w procesach decyzyjnych. A to jest warunkiem odświeżenia demokracji w Europie – i budowy via internet nowego modelu demokracji uczestniczącej.