Popołudniowe Espresso: Francja ograniczy obecność militarną w Afryce

Francja ograniczy obecność militarną w Afryce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 28. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Aplikacja mObywatel będzie zrównana z dokumentami tradycyjnymi

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął projekt ustawy dotyczący aplikacji mObywatel.  Regulacja miałaby zakładać m.in. zrównanie znaczenia dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne – tak jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie – będą respektowane w granicach kraju na równi z dokumentami w aplikacji.

Jak wskazał premier Mateusz MORAWIECKI, aplikacja już uprościła procedowanie codziennych spraw w urzędach. „mObywatel to cyfryzacja w służbie codzienności, dlatego aplikacja będzie nadal rozwijana. Już teraz jest intensywnie rozwijana. Coraz więcej usług i dokumentów będzie dostępnych w ramach aplikacji” – powiedział premier Morawiecki. W ocenie szefa rządu nowe rozwiązanie „pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi”.

Francja ograniczy obecność militarną w Afryce

Prezydent Francji Emmanuel MACRON zapowiedział wycofanie części francuskich sił zbrojnych z Afryki. Bazy wojskowe mają zostać przekształcone w ośrodki szkoleniowe. Według paryskich komentatorów decyzja prezydenta Emmanuela MACRONA ma zapobiec negatywnym skutkom propagandy Rosji, która chce zwiększyć swoje wpływy w Afryce. Dodatkowo Rosja oskarża Francję o dążenia neokolonialne. Podczas poniedziałkowego przemówienia w Pałacu Elizejskim Emmanuel MACRON podkreślił, że nie zamierza dać się wciągnąć w odwieczną rywalizację między mocarstwami, o kontrolę nad Afryką. Jeszcze w tym tygodniu prezydent Francji rozpocznie podróż do Afryki, gdzie odwiedzi Gabon, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga i Kongo.

Współpracę z krajami Afryki chcą wzmocnić natomiast Stany Zjednoczone. W piątek francuski dziennik „Le Monde” przekazał, że USA zaproponowały władzom Republiki Środkowoafrykańskiej szkolenie armii oraz zwiększenie pomocy humanitarnej w zamian za usunięcie rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera z kraju. W ten sposób USA chcą zablokować rosnące wpływy Chin i Rosji na kontynencie. Jak wskazał dziennik oferta została przedstawiona w połowie grudnia 2022 r., a przedstawiono ją na marginesie grudniowego szczytu USA-Afryka w Waszyngtonie. USA dały prezydentowi Republiki Środkowoafrykańskiej 12 miesięcy na zerwanie współpracy z najemnikami z Rosji.

Elon MUSK stworzy rywala ChatGPT

Elon MUSK zwrócił się w ostatnich tygodniach do specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji w sprawie utworzenia nowego laboratorium badawczego w celu opracowania alternatywy dla ChatGPT Rywal ChatGPT posiadałby mniej ograniczeń dotyczących tematów kontrowersyjnych, w porównaniu zarówno do ChatGPT, jak i pokrewnego chatbota, który Microsoft niedawno uruchomił.

W ostatnich miesiącach ElonMusk wielokrotnie krytykował OpenAI (twórcę ChatGPT) za zainstalowanie zabezpieczeń, które uniemożliwiają ChatGPT tworzenie tekstów, które mogłyby urazić użytkowników. Musk współtworzył OpenAI w 2015 roku, jednak zerwał współpracę ze startupem. W ubiegłym roku zasugerował, że technologia OpenAI jest przykładem „szkolenia sztucznej inteligencji, aby była obudzona”.

Prof. Michał KLEIBER
Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Stanisław KOZIEJ: W jaki sposób słaba militarnie Ukraina odpiera ataki armii rosyjskiej?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2023