Prof. Jacek HOŁÓWKA: Komputerowa kompulsja i wolna wola
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Komputerowa kompulsja i wolna wola

Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.

Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze

Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie. Od kolejnych sektorów gospodarki aż po codzienne zachowania. Wszystko to sprawia, że pojawiają się kolejne pytania o zagrożenia z nią związane. Czy faktycznie jest się czego bać?

Prof. Andrzej KISIELEWICZ: Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia
Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia

ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence jako „autonomiczny program myślący na podobieństwo człowieka”.

Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Karolina RZEŹNIK: Rozmowa z Chatem GPT - o dziennikarstwie
Karolina RZEŹNIK

Karolina RZEŹNIK

Rozmowa z Chatem GPT - o dziennikarstwie

Przygotowując 50 numer naszego pisma postanowiliśmy przeprowadzić rozmowę inną, niż wszystkie dotąd. Rozmowę z całą Wiedzą zgromadzoną na Ziemi, udostępnioną dziś ludzkości, wynikająca z mądrości naszego gatunku na obecnym jej etapie rozwoju.

David LISNARD: ChatGPT. Problem jest w innym miejscu
David LISNARD

David LISNARD

ChatGPT. Problem jest w innym miejscu

Katastrofą nie jest nadejście sztucznej inteligencji, którą będziemy musieli „udomowić”, ale wyparcie rzeczywistości i obniżenie poziomu oświaty, stagnacja lub nawet spadek średniego IQ oraz obniżenie poziomu języka – twierdzi David LISNARD.

Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT

Pisze wypracowania za uczniów, odpowiada na maile pracowników wielkich korporacji, przygotowuje prezentacje na konferencje naukowe… Brawurowa kariera ChatGPT, narzędzia które zdobywa wielką popularność w Sieci, każe zadać pytanie o przyszłość edukacji i nauki w dobie rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Czy stoimy na progu rewolucji?

Jędrzej STĘPIEŃ: ChatGPT a przyszłość edukacji
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

ChatGPT a przyszłość edukacji

ChatGPT będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu „wielkim wyrównywaczem”. Nasze wykształcenie i wszelkie przewagi nabyte w pocie czoła w szkołach i na kursach ulegną dewaluacji.