

Eli FRANKEL
Josh SIMONS
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?
Najpierw należy zidentyfikować obszary ludzkiego działania oraz wybory dokonywane przez ludzi.

Popołudniowe Espresso
Francja ograniczy obecność militarną w Afryce
Prezydent Francji Emmanuel MACRON zapowiedział wycofanie części francuskich sił zbrojnych z Afryki. Bazy wojskowe mają zostać przekształcone w ośrodki szkoleniowe.

David LISNARD
ChatGPT. Problem jest w innym miejscu
Katastrofą nie jest nadejście sztucznej inteligencji, którą będziemy musieli „udomowić”, ale wyparcie rzeczywistości i obniżenie poziomu oświaty, stagnacja lub nawet spadek średniego IQ oraz obniżenie poziomu języka – twierdzi David LISNARD.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT
Pisze wypracowania za uczniów, odpowiada na maile pracowników wielkich korporacji, przygotowuje prezentacje na konferencje naukowe… Brawurowa kariera ChatGPT, narzędzia które zdobywa wielką popularność w Sieci, każe zadać pytanie o przyszłość edukacji i nauki w dobie rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Czy stoimy na progu rewolucji?

Prof. Leszek PACHOLSKI
Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki
Nie ma nic złego w sztucznej inteligencji. Problemem są ludzie – nieumiejący lub niechcący z niej rzetelnie korzystać.

Jędrzej STĘPIEŃ
ChatGPT a przyszłość edukacji
ChatGPT będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu „wielkim wyrównywaczem”. Nasze wykształcenie i wszelkie przewagi nabyte w pocie czoła w szkołach i na kursach ulegną dewaluacji.

Prof. Jacek KORONACKI
Historia ChatGPT, danologia, sztuczna inteligencja oraz ryzyko pochwały nierozumnego rozumu
Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by dostrzec, jak potężny potencjał władzy znalazł się w rękach panujących nad internetem. Potencjał dziś jawnie wykorzystywany przez rząd Chin, niejawnie przez inne rządy.