Prof. Jeff JARVIS: Czas pożegnać stary świat informacji?
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

Czas pożegnać stary świat informacji?

Zaczynam dochodzić do wniosku, którego unikałem przez ostatnie lata pracy w internecie i branży informacyjnej: być może nadszedł czas, by porzucić dziennikarstwo starego typu.

Aleksandra GRALCZYK: Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych
Aleksandra GRALCZYK

Aleksandra GRALCZYK

Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych

Lawinowy wzrost ilości treści jest zbyt duży, aby mózg człowieka mógł odebrać informacje w całości, a w dalszej kolejności odpowiednio zinterpretować. Również ich selekcja oraz magazynowanie są w sposób naturalny ograniczone i nieporównywalnie mniejsze od możliwości współczesnej infomasy

Piotr WÓDKOWSKI: Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców?
Piotr WÓDKOWSKI

Piotr WÓDKOWSKI

Diia. Czego możemy nauczyć się od Ukraińców?

Lekcja płynąca z Ukrainy pokazuje nam, że taka centralna aplikacja jak Diia może być narzędziem użytecznym w kryzysowym zarządzaniu państwem i w związanej z tym komunikacji na linii państwo – obywatel.

Karolina RZEŹNIK: Rozmowa z Chatem GPT - o dziennikarstwie
Karolina RZEŹNIK

Karolina RZEŹNIK

Rozmowa z Chatem GPT - o dziennikarstwie

Przygotowując 50 numer naszego pisma postanowiliśmy przeprowadzić rozmowę inną, niż wszystkie dotąd. Rozmowę z całą Wiedzą zgromadzoną na Ziemi, udostępnioną dziś ludzkości, wynikająca z mądrości naszego gatunku na obecnym jej etapie rozwoju.

Popołudniowe Espresso: Kara więzienia za patostreaming?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kara więzienia za patostreaming?

W środę w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy przewidujący do 8 lat więzienia za patostreaming – poinformował minister w KPRM, Michał WÓJCIK.

Prof. Jeff JARVIS: My, ludzie Twittera
Prof. Jeff JARVIS

Prof. Jeff JARVIS

My, ludzie Twittera

Upada prawicowy mit wolności wypowiedzi – pisze prof. Jeff JARVIS

Jędrzej STĘPIEŃ: ChatGPT a przyszłość edukacji
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

ChatGPT a przyszłość edukacji

ChatGPT będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu „wielkim wyrównywaczem”. Nasze wykształcenie i wszelkie przewagi nabyte w pocie czoła w szkołach i na kursach ulegną dewaluacji.

Anna DRUŚ, Michał KŁOSOWSKI: «We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach
Anna DRUŚMichał KŁOSOWSKI

Anna DRUŚ
Michał KŁOSOWSKI

«We are superhumans», czyli niepełnosprawni w mediach

„Skoro już na nas patrzą, niech patrzą na nas jak na gwiazdy”. W Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych rozmawiamy o zmianach, jakie zaszły w społecznym postrzeganiu osób niepełnosprawnych dzięki mediom społecznościowym.

Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks

Pytanie o to, czy warto spędzać tyle czasu w sieci zadaje profesor Massimo PIGLIUCCI, włoski filozof i biolog, w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Stąd tytuł najnowszego numeru: cyfrowy detoks.

Julian CRIBB: Dezinformacja. Wiek kłamstwa
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Dezinformacja.
Wiek kłamstwa

Być może najgroźniejszą pandemią, która kiedykolwiek dotknęła ludzkość, jest plaga celowej dezinformacji, masowych złudzeń.

Mykoła BAŁABAN: Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu
Mikoła BAŁABAN

Mikoła BAŁABAN

Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu

Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe, ale potrzebujemy broni, niczego więcej. Wiemy już, że Rosja podczas wojny na Ukrainie przez pięć dni traci więcej żołnierzy, niż straciła przez trzy lata wojny w Czeczenii. Co więcej, liczba wszystkich zabitych rosyjskich żołnierzy przekroczyła już straty Związku Radzieckiego podczas wojny w Afganistanie. Nie byłoby to możliwe bez heroizmu ukraińskich obrońców i wsparcia Zachodu. Nie oznacza to jednak, że dostarczona do tej pory broń wystarczy na wiele miesięcy.

Justyna POKOJSKA: On-line i on-life to jedna rzeczywistość
Justyna POKOJSKA

Justyna POKOJSKA

On-line i on-life to jedna rzeczywistość

Konsekwencją naszych nieczystych intencji w projektowaniu sieci i odnajdujących swoją manifestację w konstrukcji internetu jest dzisiaj zyskujący popularność postulat rozdzielania świata analogowego i wirtualnego. Zakładamy zatem coraz częściej, że życie dziejące się „w komputerze” to sfera on-line, a to, co dzieje się poza nim, to sfera off-line.

Elizabeth de CASTEX:  Wojna kognitywna
Elisabeth de CASTEX

Elisabeth de CASTEX

Wojna kognitywna

Czy mózg człowieka rzeczywiście stanowi nowy teren działań wojskowych? Jeśli tak, to co kryje się pod pojęciem „wojny kognitywnej”?

Prof. Francis FUKUYAMA: Internet i demokracja. Co możemy zrobić z Google’em i Facebookiem?
Francis FUKUYAMA

Francis FUKUYAMA

Internet i demokracja.
Co możemy zrobić z Google’em i Facebookiem?

Tym, którzy chcieliby scedować odpowiedzialność za obronę demokracji na platformy, proponuję wyobrazić sobie, jak by się czuli, gdyby Twitter nie był kontrolowany przez Jacka Dorseya, ale magnatów medialnych pokroju Ruperta Murdocha czy Juliana Sinclaira Smitha. Uważam, że powinniśmy się skoncentrować na zasadniczym problemie siły platform zamiast na tym, kto w danym momencie je kontroluje.

Prof. Francis FUKUYAMA: Awaria świata
Francis FUKUYAMA

Francis FUKUYAMA

Awaria świata

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nowoczesna technologia stworzyła coś w rodzaju potwora. To system komunikacji, który omija niegdyś autorytatywne instytucje, tworzące demokratyczny dyskurs i zapewniające obywatelom wspólną bazę rzetelnej wiedzy, nad którą mogliby się gremialnie zastanawiać.

Douglas SELVAGE: Jak Moskwa szerzy dezinformację z wykorzystaniem sieci społecznościowych
Douglas SELVAGE

Douglas SELVAGE

Jak Moskwa szerzy dezinformację z wykorzystaniem sieci społecznościowych

W latach 80. musiały minąć tygodnie, a nawet miesiące, zanim pojawiła się nowa publikacja lub audycja odzwierciedlająca dezinformację KGB. Tymczasem w przypadku rzekomych laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie czy moskiewskiej dezinformacji w związku z COVID-19 rosyjskie tezy zaczęły się rozprzestrzeniać w niektórych środowiskach internetowych niemal natychmiastowo i z ogromną prędkością.

Prof. Sangeetha Abdu JYOTHI: Internet nie jest niezniszczalny
Prof. Sangeetha Abdu JYOTHI

Prof. Sangeetha Abdu JYOTHI

Internet nie jest niezniszczalny

Internet jest systemem rozproszonym, który w przeszłości z powodzeniem oparł się wielu klęskom żywiołowym i katastrofom spowodowanym przez człowieka. Jednak obecnie badacze i operatorzy internetu nie biorą pod uwagę zdarzenia mało prawdopodobnego, ale mogącego stanowić poważne zagrożenie. Internet mogą nam wyłączyć superburze słoneczne.

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA: Rok 2022 początkiem kształtowania nowego ładu świata
Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Prof. Elżbieta MĄCZYŃSKA

Rok 2022 początkiem kształtowania nowego ładu świata

Pytania o przyszłość nigdy nie należały do pytań łatwych, a dziś należą do pytań najtrudniejszych. Zarówno badania naukowe, jak i rzeczywistość dowodzą bowiem, że wiek XXI jest i pozostanie wiekiem narastania powszechnej niepewności i globalnego ryzyka, o czym już dziś przekonuje m.in. globalny indeks niepewności (World Uncertainty Index).