Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks

Wydanie 437 Wszystko co Najważniejsze. Cyfrowy detoks

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

.Według różnych badań, czas jaki spędzamy w Internecie to średnio 6 godzin i 44 minuty, dziennie. Na mediach społecznościowych spędzamy blisko trzy godziny dziennie.

Pytanie o to, czy warto spędzać tyle czasu w sieci zadaje profesor Massimo PIGLIUCCI, włoski filozof i biolog, w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Stąd tytuł najnowszego numeru: cyfrowy detoks. Może warto, w tej drugiej połowie wakacji, po prostu wyłączyć się z Sieci? Czy jest to jeszcze możliwe?

Zapraszam do czytania dalej,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca redaktora naczelnego

Prof. Massimo PIGLIUCCI
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka, aby żyć! 

Prof. Massimo PIGLIUCCI: Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka, aby żyć!

Inżynierowie Facebooka dodali przycisk „wrr”, ponieważ zdali sobie sprawę, że ludzi znacznie częściej przyciągają posty, które ich złoszczą. Tymczasem złość dla stoika jest kwintesencją niezdrowej emocji, osłabiającą nasz charakter.


Sherry AMATENSTEIN
Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowania 

Sherry AMATENSTEIN: Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowania

Nie każdy ma świadomość negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych. Badania sugerują, że istnieje związek między czasem spędzanym w mediach społecznościowych a samotnością.


Prof. Monika PRZYBYSZ
Cyberwojna. 
Dzielenie, antagonizowanie, polaryzacja 

Prof. Monika PRZYBYSZ: Cyberwojna. Dzielenie, antagonizowanie, polaryzacja

Nie lajkujmy wpisów prorosyjskich kont, nie udostępniajmy tych wpisów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, nie oznaczajmy ich. To tworzy zasięgi tym kontom, ułatwiamy im rozprzestrzenianie się w sieci. Nie zauważajmy ich, blokujmy, zgłaszajmy administratorom. Budujmy dumę narodową, publikując dobro w sieci, z dużą wrażliwością, a także publikujmy piękne przykłady wsparcia i pomocy udzielanej kilku milionom Ukraińskich uchodźców. Nie dajmy się dzielić.


Prof. Jeff JARVIS
To my tworzymy internet jutra 

Prof. Jeff JARVIS: To my tworzymy internet jutraW czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.


Nr 43 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 43 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

“Braterstwo albo śmierć” – to tytuł artykułu Pascala BRUCKNERA, francuskiego filozofa, który otwiera nr 43 “Wszystko co Najważniejsze”.


Henri GUAINO
Niczym lunatycy zmierzamy ku wojnie 

Henri GUAINO: Niczym lunatycy zmierzamy ku wojnie

Tekst Eryka Mistewicza w „Le Figaro” („82 ans et 400 km séparent Boutcha de Katyń”, który opublikowaliśmy także w wyd. 41 „Wszystko co Najważniejsze”) wywołał we Francji falę polemik. Wśród nich zwraca uwagę tekst Henri’ego GUAINO prezentujący zdecydowanie odmienne stanowisko.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Wystarczy przestać dokarmiać smoka 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Wystarczy przestać dokarmiać smoka

Henri Guaino nie powiedział nam, jak rozumie Rosję: czy jako normalnego partnera stosunków międzynarodowych, czy jako imperium, które chce żyć kosztem życia innych – pisze prof. Wojciech ROSZKOWSKI.


Prof. Ewa THOMPSON
Słabsi muszą przegrać 

Prof. Ewa THOMPSON: Słabsi muszą przegrać

Za pozorami zdrowego rozsądku i troski o stabilność Europy w tekście Henri Guaino kryje się narodowy egoizm potencjalnie nie mniej brutalny w swoim przyzwoleniu na zachcianki Rosji niż to, na co Rosja obecnie pozwala sobie na Ukrainie – pisze Ewa THOMPSON.


Kai-Olaf LANG
Niemcy stawiają na status quo 

Kai-Olaf LANG: Niemcy stawiają na status quo

Niemcy stoją nie tylko przed gruzami swojej polityki wobec Rosji, ale muszą ręcz przeformułować podstawy swojej tożsamości.


NOWA KSIĄŻKA wydana przez „Wszystko co Najważniejsze”.
„Co z tą Francją, Panie Macron?” prof. Michela WIEVIORKI

NOWA KSIĄŻKA wydana przez "Wszystko co Najważniejsze". "Co z tą Francją, Panie Macron?" prof. Michela WIEVIORKI

Co z tą Francją, Panie Macron? to kolejna pozycja w serii wydawniczej „Wszystko co Najważniejsze”, w której publikujemy najważniejsze pozycje książkowe formujące współczesną debatę publiczną.Autorem przekładu jest Andrzej Stańczyk. Książkę wydało wydawnictwo idei “Wszystko co Najważniejsze” (Instytut Nowych Mediów).


Ks. prof. Józef KLOCH
Sprawdzian z wojny sprawiedliwej. Czas, by skorygować błędną Ostpolitik Watykanu 

Ks. prof. Józef KLOCH: Sprawdzian z wojny sprawiedliwej. Czas, by skorygować błędną Ostpolitik Watykanu

Czy można wymagać od Franciszka, papieża pochodzącego z Argentyny, by znał ze szczegółami problematykę rosyjskiego podejścia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Zapewne nie. Ale tej niewiedzy Kościół może zaradzić, zwracając się do znawców zagadnień dotyczących byłych demoludów.


Elisabeth BRAW
Pekin nie znosi Nancy Pelosi 

Elisabeth BRAW: Pekin nie znosi Nancy Pelosi

Świat nauczył się już, że może wytrzymać chińskie groźby: na początku tego roku Litwa po prostu zignorowała takie groźby i pozwoliła Tajwanowi otworzyć przedstawicielstwo w Wilnie. Przecież żaden kraj nie może rządzić po prostu poprzez zastraszanie innych krajów.


Katarzyna ZYBERTOWICZ, Andrzej ZYBERTOWICZ
Zagadkowa architektura cywilizacji 

Katarzyna ZYBERTOWICZ, Andrzej ZYBERTOWICZ: Zagadkowa architektura cywilizacji

* Chociaż wciąż nie wiemy, jak wiele nie wiemy na temat struktury społecznego świata, to coraz bardziej lekkomyślnie majstrujemy przy jego konstrukcji.

* Zmagania ludzkości z COVID-19 wskazują, że ufundowana na oświeceniowej rewolucji naukowo-technicznej cywilizacja sama się jakoś oślepiła.

* Społeczeństwa demokratyczne zaczną sobie ze światem nieco lepiej radzić dopiero wtedy, gdy porzucą szkodliwy dogmat: „w epoce internetu nie ma już barier komunikacyjnych”.

* Zyskaliśmy techniczne zdolności nieodwracalnej destrukcji swojej cywilizacji, zanim jeszcze dobrze zrozumieliśmy jej budowę.

* Rozważania nad architekturą ludzkiej cywilizacji pozwalają rzucić nowe światło na fale protestów, które przeszły przez Polskę na przełomie października i listopada 2020.

* Jeśli nie rozstaniemy się z pewnymi iluzjami na temat obecnej poznawczej sytuacji ludzkości, to nie sprostamy podstawowym zagrożeniom cywilizacyjnym.

* Nowo przemyślany konserwatyzm może być ścieżką wytyczania kierunków ludzkiego sprawstwa.


STRATEGIE


Elizabeth de CASTEX
Wojna kognitywna 

Elizabeth de CASTEX:  Wojna kognitywna

Czy mózg człowieka rzeczywiście stanowi nowy teren działań wojskowych? Jeśli tak, to co kryje się pod pojęciem „wojny kognitywnej”?


Piotr ARAK: Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie

Piotr ARAK
Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie 

George MONBIOT: Spalanie bez granic

George MONBIOT
Spalanie bez granic 

Alessio TERZI: Uwolnienie Europy od Rosji. Kryzys energetyczny może być także szansą

Alessio TERZI
Uwolnienie Europy od Rosji. 
Kryzys energetyczny może być także szansą 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Najlepsze uczelnie w najnowszym rankingu szanghajskim. 
Miejsce dla uczelni z Polski 

Prof. Michał KLEIBER: Najlepsze uczelnie w najnowszym rankingu szanghajskim. Miejsce dla uczelni z Polski

Ranking szanghajski to od lat jedno z najważniejszych źródeł o najlepszych uczelniach świata. O najnowszej liście szanghajskiej i rankingach najlepszych uczelni pisze prof. Michał KLEIBER


Prof. Carles LALUEZA FOX: Archeologia nierówności

Prof. Carles LALUEZA FOX
Archeologia nierówności 

Prof. Jeff JARVIS: Podziękowania dla internetu. Wyobraźmy sobie ten rok bez niego

Prof. Jeff JARVIS
Podziękowania dla internetu. 
Wyobraźmy sobie ten rok bez niego 



POLSKA WŁAŚNIE


Monika KRAWCZYK
Janusz Korczak. 
Polski patriota, który odkrył, że dziecko to człowiek 

Monika KRAWCZYK: Janusz Korczak. Polski patriota, który odkrył, że dziecko to człowiek

18 lipca 1942 r., czyli zaledwie kilka dni przez rozpoczęciem przez Niemców w Warszawie wielkiej akcji deportacyjnej do obozu śmierci w Treblince, sierociniec Korczaka wystawił sztukę teatralną „Poczta” autorstwa Rabindranatha Tagorego. Jej treścią jest historia śmiertelnie chorego chłopca, który czeka na list od króla – w jakiś sposób oddająca doświadczenie getta. Być może Korczakowi zależało na przygotowaniu dzieci na najgorsze.


Mariusz WASZKIEWICZ
Nowe Miasto Kraków – wszystkie błędy lokalizacji 

Mariusz WASZKIEWICZ: Nowe Miasto Kraków - wszystkie błędy lokalizacji

Stoimy przed szansą zmiany chaotycznie zabudowanego obszaru. Aby tak się stało, trzeba nam jednak odwagi i wizji, a nie tkwienia w urbanistycznym XX-wiecznym zaścianku.



KSIĘGARNIA


Soraya KUKLIŃSKA
Oskar Dirlewanger. 
Umysł zbrodniarza 

Soraya KUKLIŃSKA: Oskar Dirlewanger. Umysł zbrodniarza

Oskar Dirlewanger – jeden z najbardziej znanych i przerażających zbrodniarzy wojennych, a jednocześnie postać zupełnie nieznana. Wszyscy słyszeli o jego udziale w tłumieniu powstania warszawskiego, ale mało kto wie dlaczego to on został wyznaczony na dowódcę oddziału kłusowników, później znanego jako SS-Sonderkommando „Dirlewanger”.


Enzo TRAVERSO: Lewicowa melancholia. Marksizm, historia i pamięć

Enzo TRAVERSO
Lewicowa melancholia. 
Marksizm, historia i pamięć 

Philip TETLOCK: Prognozowanie i przewidywanie przyszłości

Philip TETLOCK
Prognozowanie i przewidywanie przyszłości 

Piotr GURSZTYN: "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona"

Piotr GURSZTYN
„Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” 

Katarzyna WASILEWSKA, Jarosław WASILEWSKI: Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana

Katarzyna WASILEWSKA, Jarosław WASILEWSKI
Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana 


MULTILANGUAGE

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Il suffit d’arrêter de nourrir le dragon 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Il suffit d’arrêter de nourrir le dragon

Prof. Ewa THOMPSON: Les faibles doivent perdre 

Prof. Ewa THOMPSON: Les faibles doivent perdre


PODCASTY


Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN
 

PÉPITES


250 rocznica pierwszego rozbioru rozbioru Polski 

250 rocznica pierwszego rozbioru rozbioru Polski

Jeśli Rosja zwycięży, zdominuje ona Europę, zajmie Polskę, kraje Bałtyckie, Mołdawię… 

Jeśli Rosja zwycięży, zdominuje ona Europę, zajmie Polskę, kraje Bałtyckie, Mołdawię...

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 sierpnia 2022