Wydanie 434 "Wszystko co Najważniejsze". Czas dezinformacji

Wydanie 434 "Wszystko co Najważniejsze". Czas dezinformacji

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Jesteśmy świadkami niezwyklej rewolucji. Rozwój nowoczesnych technologii i środowiska cyfrowego umożliwił pozyskiwanie informacji, dostęp do wielu źródeł wiedzy oraz dzielenie się informacjami i wiedzą na niespotykany dotychczas sposób, na niespotykana skalę. Wszystko teoretycznie powinno być tak, jak należy, ale wiemy jednak wszyscy, że tak nie jest.

Dlaczego? Otóż Sieć umożliwia także działania dezinformacyjne na niespotykaną dotychczas skalę. Zamierzona i konsekwentna formuła przekazu i fabrykowanie informacji poprzez tworzenie różnego rodzaju fałszywych wiadomości, dokumentów czy treści wprowadzających w błąd stało się powszechne i ma przynieść konkretne efekty jak podejmowanie przez odbiorcę błędnych decyzji.

Czy jesteśmy w stanie z dezinformacją walczyć? Jason BURKE, wybitny brytyjski dziennikarz, twierdzi że tak. Podobnie uważa ks. prof. Józef KLOCH mówiąc, że nie jesteśmy na dezinformację i wyłącznie cyfrowe konsumowanie informacji, skazani. A Państwo? Zachęcam do lektury najnowszego wydania „Wszystko Co Najważniejsze” aby się przekonać i dowiedzieć, jak z dezinformacją walczyć.

Michał Kłosowski,
Zastępca Redaktora Naczelnego

Jason BURKE
Dziennikarstwo stoi na straży prawdy 

Jason BURKE: Dziennikarstwo stoi na straży prawdy

Wielu ludzi na świecie nie czyta najlepszego dziennikarstwa. Czytają dziennikarstwo, które jest zwykłą propagandą – twierdzi Jason BURKE.


Julian CRIBB
Dezinformacja. 
Wiek kłamstwa 

Julian CRIBB: Dezinformacja. Wiek kłamstwa

Być może najgroźniejszą pandemią, która kiedykolwiek dotknęła ludzkość, jest plaga celowej dezinformacji, masowych złudzeń.


Eryk MISTEWICZ
Jak publicyści zniszczyli debatę publiczną 

Eryk MISTEWICZ: Jak publicyści zniszczyli debatę publiczną

Ze zwaśnienia żyje, on się zwaśnieniem żywi. On to zwaśnienie, ten niepokój, to wzajemne wkurzanie się jednych na drugich podtrzymuje. Dzięki zwaśnieniu publicysta może być na fali. Im zwaśnienie większe, tym jego fala wyższa.


Steven PINKER
Zagrożona racjonalność 

Steven PINKER: Zagrożona racjonalność

Właściwie jednomyślnie uważamy, że ludzkość stała się najzwyczajniej w świecie irracjonalna. Tak w naukach społecznych, jak i mediach istota ludzka jest przedstawiana jako jaskiniowiec nieodnajdujący się w obecnych czasach, gotowy do zareagowania na widok lwa zestawem uprzedzeń, przyjętych z góry założeń, nieprawdziwych poglądów i złudzeń.


Prof. Michał KLEIBER
Metaverse. 
Nasza przyszłość wymarzona? 

Prof. Michał KLEIBER: Metaverse. Nasza przyszłość wymarzona?

Mówimy tu o w pełni alternatywnej rzeczywistości łączącej różne wirtualne światy, w której awatary, czyli nasze reprezentacje w cyfrowym świecie chodzą na spacery, trzymając za rękę swojego partnera, spotykają przyjaciół, podróżują po całym świecie czy rozmawiają z odległymi o tysiące kilometrów znajomymi – lista możliwych wykonywanych przez nas czynności jest tu oczywiście nieskończona i przewyższa nasze dzisiejsze działania w realnym świecie.


Ks. prof. dr hab. Józef KLOCH
Kościół a metawersum 

Ks. prof. dr hab. Józef KLOCH: Kościół a metawersum

Nie obawiam się, że Kościół stanie się tworem anachronicznym. Wręcz przeciwnie, widzę wśród wiernych rosnącą potrzebę osobistego, twarzą w twarz.


Justyna POKOJSKA
On-line i on-life to jedna rzeczywistość 

Justyna POKOJSKA: On-line i on-life to jedna rzeczywistość

Konsekwencją naszych nieczystych intencji w projektowaniu sieci i odnajdujących swoją manifestację w konstrukcji internetu jest dzisiaj zyskujący popularność postulat rozdzielania świata analogowego i wirtualnego. Zakładamy zatem coraz częściej, że życie dziejące się „w komputerze” to sfera on-line, a to, co dzieje się poza nim, to sfera off-line.


Michał KŁOSOWSKI
Social media biorą wszystko 

Michał KŁOSOWSKI: Social media biorą wszystko

Odpowiedzialność w mediach społecznościowych nie istnieje, nie jest bowiem potrzebna. Social media służą bardziej jako narzędzie kreacji niż lustro rzeczywistości.


Nr 42 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 42 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Zapowiedź tego, co znajdziemy w najnowszym 42 nr miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”. Zapraszamy do lektury!


Mykoła BAŁABAN
Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu 

Mykoła BAŁABAN: Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu

Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe, ale potrzebujemy broni, niczego więcej. Wiemy już, że Rosja podczas wojny na Ukrainie przez pięć dni traci więcej żołnierzy, niż straciła przez trzy lata wojny w Czeczenii. Co więcej, liczba wszystkich zabitych rosyjskich żołnierzy przekroczyła już straty Związku Radzieckiego podczas wojny w Afganistanie. Nie byłoby to możliwe bez heroizmu ukraińskich obrońców i wsparcia Zachodu. Nie oznacza to jednak, że dostarczona do tej pory broń wystarczy na wiele miesięcy. 


Carl BILDT
Wojna o świat 

Carl BILDT: Wojna o świat

Prezydentowi Rosji chodzi o nowy porządek światowy, w którym amerykańska potęga i jej wpływy mają być odsunięte. I ta bitwa – bitwa o świat – według prezydenta Putina dopiero się zaczyna


Jagannath P. PANDA
Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe 

Jagannath P. PANDA: Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe

W podzielonym świecie najbardziej definiującym dziedzictwem Abe – zarówno dla Japonii, jak i dla regionalnej i globalnej społeczności – było to, że zbudował on zjednoczoną demokratyczną koalicję Indo-Pacyfiku.


Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron? 

Prof. Michel WIEVIORKA: Co z tą Francją, Panie Macron?

I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.


Nicolas SARKOZY
Barbarzyńcy wypowiedzieli nam wojnę 

Nicolas SARKOZY: Barbarzyńcy wypowiedzieli nam wojnę

Nie ma niczego innego, czego Francja bardziej by nienawidziła, jak postrzeganie siebie samej jako antysemickiej.


Emmanuel MACRON
Moja Francja 

Emmanuel MACRON: Moja Francja

Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną – pisze Emmanuel MACRON w manifeście opublikowanym tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Swoiste credo tej prezydentury, przedłużonej decyzją wyborców o kolejne pięć lat.


Frédéric BILLET
Wolność, równość, braterstwo w obliczu wojny w Ukrainie 

Frédéric BILLET: Wolność, równość, braterstwo w obliczu wojny w Ukrainie

Dzisiaj kłaniam się przede wszystkim Polkom i Polakom w podziękowaniu za okazane wsparcie. Nie zapominam także o moich rodakach w Polsce, którzy we wzorowy sposób pomagali zarówno Polakom, jak i uchodźcom z Ukrainy.


STRATEGIE


Alessio TERZI
Uwolnienie Europy od Rosji. 
Kryzys energetyczny może być także szansą 

Alessio TERZI: Uwolnienie Europy od Rosji. Kryzys energetyczny może być także szansą

Kryzys energetyczny jest szansą. Przyszłość, niezależnie czy dotknięta wojną, czy trwająca w pokoju, z pewnością będzie zielona.


Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: W czasie globalnej stagflacji potrzebujemy rozproszonego przywództwa

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
W czasie globalnej stagflacji potrzebujemy rozproszonego przywództwa 

Andrzej KASSENBERG: Gospodarka umiaru powinna być naszym celem

Andrzej KASSENBERG
Gospodarka umiaru powinna być naszym celem 

Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS: Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym

Slavoj ŽIŽEK, Janis WARUFAKIS
Kapitalizm sam się obalił i został zastąpiony czymś o wiele gorszym 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Jeff JARVIS
Podziękowania dla internetu. 
Wyobraźmy sobie ten rok bez niego 

Prof. Jeff JARVIS: Podziękowania dla internetu. Wyobraźmy sobie ten rok bez niego

Pozwólmy sobie na dyskusję o tym, czym może się stać internet i co możemy z nim zrobić. Chciałbym zobaczyć, co jeszcze potrafimy.


Prof. Antoine BALZEAU: Archeologia ludzkiego mózgu. Stereotypy ewolucji a rzeczywistość

Prof. Antoine BALZEAU
Archeologia ludzkiego mózgu. Stereotypy ewolucji a rzeczywistość 

Prof. Annick LOUIS: Heinrich Schliemann. Narodziny archeologii we Francji

Prof. Annick LOUIS
Heinrich Schliemann. 
Narodziny archeologii we Francji 



POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Dom młodości Chopina 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Dom młodości Chopina

Dom młodości wybitnego pianisty mieścił się w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Przetrwał wszystkie kataklizmy dziejowe i w perspektywie najbliższych lat stanie się miejscem szczególnej o nim pamięci.


Monika KOTLAREK
Przestańcie. 
O stygmatyzacji politycznych przeciwników 

Monika KOTLAREK: Przestańcie. O stygmatyzacji politycznych przeciwników

Ileż to razy słyszałam, że jakiś polityk jest „psychiczny” albo „powinien skończyć w psychiatryku”, tylko dlatego, że jego poglądy nie są zgodne z opinią danej grupy ludzi. I dzieje się tak po obu stronach barykady, więc nikt nie ma czystych rąk w tej kwestii. Stygmatyzacja, to jedno z najgorszych zachowań, jakie sobie ludzkość stworzyła. 



KSIĘGARNIA


Jean ZIEGLER
Jak powstał kapitalizm? 

Jean ZIEGLER: Jak powstał kapitalizm?

To przede wszystkim Afrykanie – mężczyźni, kobiety i dzieci – od początku XVI w. w niewypowiedzianie okrutnych warunkach płacili za pierwotną akumulację europejskiego kapitału krwią i własnym życiem.


Grzegorz MICHALIK: Stalinizacja polskiej psychiatrii

Grzegorz MICHALIK
Stalinizacja polskiej psychiatrii 

Petr FIALA: Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy

Petr FIALA
Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy 

Monika KOMANIECKA-ŁYP: Obserwacja w służbie SB

Monika KOMANIECKA-ŁYP
Obserwacja w służbie SB 

Jan ŚLIWA: Unicestwienie Michela Houellebecqa

Jan ŚLIWA
Unicestwienie Michela Houellebecqa 



MULTILANGUAGE

Frédéric BILLET : Liberté, égalité, fraternité face à la guerre en Ukraine 

Frédéric BILLET : Liberté, égalité, fraternité face à la guerre en Ukraine

Karol NAWROCKI: Stralci di storia polacca 

Karol NAWROCKI: Stralci di storia polacca

PODCASTY


NATO wraca do źródła | prof. Michał KLEIBER dla Wszystko co Najważniejsze
 

PÉPITES


Wakacje w Polsce mogą wspomóc Ukrainę – pisze Caroline Eden z brytyjskiego „Guardian” 

Wakacje w Polsce mogą wspomóc Ukrainę – pisze Caroline Eden z brytyjskiego „Guardian”

W momencie, gdy Rosja zaatakuje wschodnią flankę NATO, postawiłbym na polską armię – gen. James MATTIS o polskich siłach zbrojnych 

W momencie, gdy Rosja zaatakuje wschodnią flankę NATO, postawiłbym na polską armię - gen. James MATTIS o polskich siłach zbrojnych
 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lipca 2022