

Barack OBAMA
Dezinformacja jest zagrożeniem dla naszej demokracji
Platformy technologiczne muszą zrozumieć, że ich decyzje mają wpływ na każdy aspekt życia społecznego.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 434 "Wszystko co Najważniejsze". Czas dezinformacji
Zachęcam do lektury najnowszego wydania „Wszystko Co Najważniejsze” aby przekonać się i dowiedzieć, jak walczyć z dezinformacją.

Prof. Julian CRIBB
Dezinformacja. Wiek kłamstwa
Być może najgroźniejszą pandemią, która kiedykolwiek dotknęła ludzkość, jest plaga celowej dezinformacji, masowych złudzeń.

Mikoła BAŁABAN
Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu
Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe, ale potrzebujemy broni, niczego więcej. Wiemy już, że Rosja podczas wojny na Ukrainie przez pięć dni traci więcej żołnierzy, niż straciła przez trzy lata wojny w Czeczenii. Co więcej, liczba wszystkich zabitych rosyjskich żołnierzy przekroczyła już straty Związku Radzieckiego podczas wojny w Afganistanie. Nie byłoby to możliwe bez heroizmu ukraińskich obrońców i wsparcia Zachodu. Nie oznacza to jednak, że dostarczona do tej pory broń wystarczy na wiele miesięcy.

Jonathan HAIDT
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
W XX w. Ameryka rozpoznawała się jako państwo będące w awangardzie walki o bezpieczny i demokratyczny świat. W wieku XXI amerykańskie firmy technologiczne przeformułowały świat i stworzyły produkty, które jak się wydaje, niszczą demokrację, uniemożliwiają rozpoznanie wspólnych wartości. Jeżeli szybko nie wprowadzimy zasadniczych zmian, nasze instytucje, system polityczny i społeczeństwo mogą się zawalić przy okazji kolejnej dużej wojny, pandemii, krachu finansowego lub kryzysu konstytucyjnego.

Prof. Jeff JARVIS
Postawmy na media wysokiej jakości. Na życie wysokiej jakości
Internet i wolności, które on wszystkim gwarantuje, są plugawione, regulowane i odrzucane w tej daremnej grze na refleks przeciwko nielicznej grupie głośnych i głupich.

Prof. Tomasz GRZYB
Jak nie polec w wojnie Rosji z Zachodem w mediach społecznościowych?
Te same konta, które kilka miesięcy temu przekazywały przede wszystkim treści o tematyce antyszczepionkowej, teraz przekazują informacje dyskredytujące Ukraińców.

Mikoła BAŁABAN
Najważniejsze będzie utrzymanie uwagi społeczeństw Zachodu
Rola komunikacji w tej wojnie jest kluczowa. Uzmysłowienie zachodniej opinii publicznej, o co tak naprawdę walczy Ukraina i co robi Rosja, będzie fundamentem dalszych decyzji zachodniego establishmentu.

Douglas SELVAGE
Jak Moskwa szerzy dezinformację z wykorzystaniem sieci społecznościowych
W latach 80. musiały minąć tygodnie, a nawet miesiące, zanim pojawiła się nowa publikacja lub audycja odzwierciedlająca dezinformację KGB. Tymczasem w przypadku rzekomych laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie czy moskiewskiej dezinformacji w związku z COVID-19 rosyjskie tezy zaczęły się rozprzestrzeniać w niektórych środowiskach internetowych niemal natychmiastowo i z ogromną prędkością.

Prof. Jeff JARVIS
To my tworzymy internet jutra
W czasach powszechności publikowania – którą celebruję, gdyż tak wiele społeczności długo niesłyszanych w mediach nareszcie ma swoją prasę – główną umiejętnością, jaką musimy wypracować, będzie nie wytykanie czy nawet demaskowanie złych praktyk, ale właśnie ignorowanie głupoty przy jednoczesnym wspieraniu autorytetów i mądrości.

Jan ŚLIWA
Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory
Dla kształtowania opinii decydujący jest wpływ na krytyczne węzły sieci. Kto do kogo ma dostęp, jak przekaże swoją opinię. Ważne są treść i forma. W oświeceniowym Paryżu kaleczony francuski tylko ośmieszałby piszącego. A pozytywnie nastawiony amerykański prezydent (jak Wilson urobiony przez Paderewskiego) może przeważyć w procesie odzyskania niepodległości.

Prof. Michał KLEIBER
Niezbędna, choć trudna walka z dezinformacją w internecie
Głoszenie w internecie antynaukowych opinii wymaga zdecydowanego przeciwdziałania. To jedno z kluczowych wyzwań mających olbrzymie znaczenie dla kształtowania naszej przyszłości.

Piotr ŚWITALSKI
Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.
W 2019 r. Rosja wydała na wszelkie środki masowego przekazu i komunikacji, uwzględniając zarówno formy oficjalne, jak i tzw. armie botów i fabryki trolli, około miliarda euro. Tymczasem Unia Europejska w analogicznym okresie zwiększyła budżet przeznaczony na walkę z dezinformacją do 5 milionów euro.

Prof. Agnieszka LEGUCKA
Jak rosyjska dezinformacja podbija świat? Metody i techniki wpływu na opinię świata
Skuteczność rosyjskiej dezinformacji zależy od odporności społeczeństw na fałszerstwa, manipulacje i prowokacje. Historia staje się elementem dezinformacji nie bez przyczyny, wywołuje bowiem wiele emocji. Biorąc pod uwagę strategiczne cele polityki zagranicznej Rosji, powinniśmy przygotować się na długoterminową kampanię dezinformacyjną.

Mariusz BŁASZCZAK
Dezinformacja. W epoce postmodernistycznego relatywizmu
Nie da się łatwo oszacować jaki jest koszt dezinformacji. Dysponujemy tylko szczątkowymi, wyrywkowymi sygnałami ile kosztuje wpis na portalach internetowych czy gdzie mieszczą się „fabryki trolli”. Prawem obywateli jest dostęp do informacji – rzetelnych i wiarygodnych.

Tomasz ROŻEK
Niepewność informacji. Albo ostrzej
Manipulowano i dezinformowano zawsze, ale dzisiaj jest to dużo prostsze. Czy usuwanie, zmienianie, doklejanie informacji do haseł w encyklopedii jest manipulowaniem? Jeżeli informacja (np. o widelcu) jest błędna, nie miała prawa znaleźć się w encyklopedii. Jeżeli jest prawdziwa, nie miała prawa zniknąć.

Maria PRZEŁOMIEC
Trolle, agenci wpływu i pożyteczni idioci
Rosyjska wojna informacyjna trwa i rozwija się w najlepsze. Zachód wciąż nie potrafi się jej skutecznie przeciwstawić. Triumfy święcą także działania pośrednie polegające na wykorzystywaniu agentów wpływu, „pożytecznych idiotów” oraz na trollingu osób zajmujących się wschodem. Propagandowe wrzutki, tworzenie „patriotycznych” portali, agentura wpływu w sieciach społecznościowych to już codzienność. Zachodowi wypowiedziano wojnę propagandową. Wiemy, jak się bronić?

Edward W. WALKER
Gérard ROLAND
Jurij GORODNICZENKO
"Europę czeka walka o wartości. Walka z piątą kolumną Putina"
Zanosi się na bitwę o wartości. Po jednej stronie staje Unia Europejska, reprezentująca demokrację, wolność, rządy prawa i zinstytucjonalizowaną współpracę międzynarodową; po drugiej Putin, uosobienie autorytaryzmu, nietolerancji oraz wykorzystywania siły i zastraszania.

Prof. Marek A. CICHOCKI
"Witajcie w nowym, lepszym świecie"
Nowy typ wojny pokazuje, że w rękach zdeterminowanej autorytarnej władzy nowe środki, jakie dała nam digitalna rewolucja mogą doskonale funkcjonować jako narzędzie zniszczenia równie groźne co czołgi i samoloty. Nowa digitalna broń nie ma tradycyjnego, fizycznego charakteru, nie ma na celu naszej fizycznej eliminacji. Nie chodzi też tylko o prostą dezinformację. Stawką jest coś więcej. Mówimy o broni, której celem jest podważenie i zniszczenie TOŻSAMOŚCI przeciwnika zanim zostanie fizycznie zaatakowany.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Putin. Wojna. Dezinformacja"
Umiejętnie prowadzona walka informacyjna umożliwiła Putinowi – jak dotychczas – uniknąć rzeczywistych, a nie tylko symbolicznych sankcji gospodarczych.