Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kto rządzi informacją?
Kanały, śluzy, zapory

Dla kształtowania opinii decydujący jest wpływ na krytyczne węzły sieci. Kto do kogo ma dostęp, jak przekaże swoją opinię. Ważne są treść i forma. W oświeceniowym Paryżu kaleczony francuski tylko ośmieszałby piszącego. A pozytywnie nastawiony amerykański prezydent (jak Wilson urobiony przez Paderewskiego) może przeważyć w procesie odzyskania niepodległości.

Piotr ŚWITALSKI: Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji. Piotr ŚWITALSKI: Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.
Piotr ŚWITALSKI

Piotr ŚWITALSKI

Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.

W 2019 r. Rosja wydała na wszelkie środki masowego przekazu i komunikacji, uwzględniając zarówno formy oficjalne, jak i tzw. armie botów i fabryki trolli, około miliarda euro. Tymczasem Unia Europejska w analogicznym okresie zwiększyła budżet przeznaczony na walkę z dezinformacją do 5 milionów euro.

Agnieszka LEGUCKA: Jak rosyjska dezinformacja podbija świat? Metody i techniki wpływu na opinię świata Agnieszka LEGUCKA: Jak rosyjska dezinformacja podbija świat? Metody i techniki wpływu na opinię świata
Prof. Agnieszka LEGUCKA

Prof. Agnieszka LEGUCKA

Jak rosyjska dezinformacja podbija świat?
Metody i techniki wpływu na opinię świata

Skuteczność rosyjskiej dezinformacji zależy od odporności społeczeństw na fałszerstwa, manipulacje i prowokacje. Historia staje się elementem dezinformacji nie bez przyczyny, wywołuje bowiem wiele emocji. Biorąc pod uwagę strategiczne cele polityki zagranicznej Rosji, powinniśmy przygotować się na długoterminową kampanię dezinformacyjną.

Maria PRZEŁOMIEC: Trolle, agenci wpływu i pożyteczni idioci Maria PRZEŁOMIEC: Trolle, agenci wpływu i pożyteczni idioci
Maria PRZEŁOMIEC

Maria PRZEŁOMIEC

Trolle, agenci wpływu i pożyteczni idioci

Rosyjska wojna informacyjna trwa i rozwija się w najlepsze. Zachód wciąż nie potrafi się jej skutecznie przeciwstawić. Triumfy święcą także działania pośrednie polegające na wykorzystywaniu agentów wpływu, „pożytecznych idiotów” oraz na trollingu osób zajmujących się wschodem. Propagandowe wrzutki, tworzenie “patriotycznych” portali, agentura wpływu w sieciach społecznościowych to już codzienność. Zachodowi wypowiedziano wojnę propagandową. Wiemy, jak się bronić?

Mariusz BŁASZCZAK: Dezinformacja. W epoce postmodernistycznego relatywizmu Mariusz BŁASZCZAK: Dezinformacja. W epoce postmodernistycznego relatywizmu
Mariusz BŁASZCZAK

Mariusz BŁASZCZAK

Dezinformacja.
W epoce postmodernistycznego relatywizmu

Nie da się łatwo oszacować jaki jest koszt dezinformacji. Dysponujemy tylko szczątkowymi, wyrywkowymi sygnałami ile kosztuje wpis na portalach internetowych czy gdzie mieszczą się „fabryki trolli”. Prawem obywateli jest dostęp do informacji – rzetelnych i wiarygodnych.

Tomasz ROŻEK: Niepewność informacji. Albo ostrzej: jak Wikipedia manipuluje świadomością? Tomasz ROŻEK: Niepewność informacji. Albo ostrzej: jak Wikipedia manipuluje świadomością?
Tomasz ROŻEK

Tomasz ROŻEK

Niepewność informacji.
Albo ostrzej

Manipulowano i dezinformowano zawsze, ale dzisiaj jest to dużo prostsze. Czy usuwanie, zmienianie, doklejanie informacji do haseł w encyklopedii jest manipulowaniem? Jeżeli informacja (np. o widelcu) jest błędna, nie miała prawa znaleźć się w encyklopedii. Jeżeli jest prawdziwa, nie miała prawa zniknąć.

Jurij GORODNICZENKO, Gérard ROLAND, Edward W. WALKER: "Europę czeka walka o wartości. Walka z piątą kolumną Putina" Jurij GORODNICZENKO, Gérard ROLAND, Edward W. WALKER: "Europę czeka walka o wartości. Walka z piątą kolumną Putina"
Edward W. WALKERGérard ROLANDJurij GORODNICZENKO

Edward W. WALKER
Gérard ROLAND
Jurij GORODNICZENKO

"Europę czeka walka o wartości. Walka z piątą kolumną Putina"

Zanosi się na bitwę o wartości. Po jednej stronie staje Unia Europejska, reprezentująca demokrację, wolność, rządy prawa i zinstytucjonalizowaną współpracę międzynarodową; po drugiej Putin, uosobienie autorytaryzmu, nietolerancji oraz wykorzystywania siły i zastraszania.

Marek A. CICHOCKI: "Witajcie w nowym, lepszym świecie" Marek A. CICHOCKI: "Witajcie w nowym, lepszym świecie"
Prof. Marek A. CICHOCKI

Prof. Marek A. CICHOCKI

"Witajcie w nowym, lepszym świecie"

Nowy typ wojny pokazuje, że w rękach zdeterminowanej autorytarnej władzy nowe środki, jakie dała nam digitalna rewolucja mogą doskonale funkcjonować jako narzędzie zniszczenia równie groźne co czołgi i samoloty. Nowa digitalna broń nie ma tradycyjnego, fizycznego charakteru, nie ma na celu naszej fizycznej eliminacji. Nie chodzi też tylko o prostą dezinformację. Stawką jest coś więcej. Mówimy o broni, której celem jest podważenie i zniszczenie TOŻSAMOŚCI przeciwnika zanim zostanie fizycznie zaatakowany.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Putin. Wojna. Dezinformacja" Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Putin. Wojna. Dezinformacja"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Putin. Wojna. Dezinformacja"

Umiejętnie prowadzona walka informacyjna umożliwiła Putinowi – jak dotychczas – uniknąć rzeczywistych, a nie tylko symbolicznych sankcji gospodarczych.

Eryk MISTEWICZ: "Wszyscy stajemy się agentami wpływu ?" Eryk MISTEWICZ: "Wszyscy stajemy się agentami wpływu ?"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Wszyscy stajemy się agentami wpływu ?"

Zbyt często zapominamy, jak wielką siłą w świecie nowych mediów stanowi nasz CZAS, nasza UWAGA, nasza REKOMENDACJA. Nie rozmieniajmy jej na drobne. Nie bądźmy agentami wpływu, pudłami rezonansowymi obcej, niechętnej ukraińskim przemianom, siły.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam