
Jest środa, 24. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Kara więzienia za patostreaming. Projekt ustawy w Sejmie
W środę w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy przewidujący do 8 lat więzienia za patostreaming – poinformował minister w KPRM, Michał WÓJCIK. Minister wskazał, że we wtorek rozmawiał w tej sprawie z wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości, Marcinem WARCHOŁEM. „Jest regulacja, będzie zmiana w Kodeksie karnym materialnym, będzie wysoka kara” – przekazał Wójcik.
Minister wskazał, że karze będą podlegać osoby publikujące w sieci treści ukazujące m.in. przemoc bez względu na to czy treści będą generować korzyści materialne. „Korzyść [czerpana z treści patostreamowych] może być osobista. Mogą to robić dla sławy” – wskazał Wójcik. Minister podkreślił, że odpowiedzialność karną poniosą ci wszyscy, którzy upowszechniają w internecie tego rodzaju filmy, niezależnie od tego czy poniosą odpowiedzialność karną za samo znęcanie się. Karze będą podlegać osoby publikujące treści; osoby oglądające patostreamy nie poniosą odpowiedzialności.
Słowenia uznaje Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo
Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację uznającą Hołodomor (czyli Wielki Głód – klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze) za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Historycy szacują, że głód na Ukrainie pochłonął co najmniej 3,5 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców, jako klęska wywołana świadomą decyzją Kremla, mającą na celu wyniszczenie ich narodu. W deklaracji parlamentarzyści Słowenii potępili „akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa”; potępili odrzucili również „próby fałszowania faktów historycznych” związanych z Hołodomorem.
Sekretarz stanu w MSZ Słowenii, Samuel ZBOGARP, poparł deklarację, przypominając, że Rosja nadal kradnie ukraińskie zboże i ogranicza eksport do krajów, które tego potrzebują. Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI podziękował słoweńskiemu parlamentowi za tę decyzję.
W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski również uznał Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa. Na podobne kroki zdecydowały się też parlamenty m.in. Francji, Islandii, Bułgarii, Czech, Irlandii oraz Rumunii. Polski Sejm uczynił to w 2006 roku.
W tym miejscu należy również dodać, że odbudowa Ukrainy postępuje. W Buczy, podkijowskim miasteczku, które stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych, inwestorzy z Izraela zbudują kompleks sportowy. „To oznaka tego, że Ukraińcy poszukują pozorów normalności” – napisał we wtorek portal dziennika „Jerusalem Post”.
USA i Mikronezja przedłużają umowę o współpracy
Urzędnicy Departamentu Stanu USA poinformowali o przedłużeniu porozumienia o współpracy z Mikronezją. We wtorek w Pohnpei (największym z czterech stanów Mikronezji) podpisano trzy dokumenty, które przedłużyły 20-letnie porozumienie, zapewniające Mikronezji gwarancje bezpieczeństwa i stabilności finansowej. W zamian Waszyngton zyskuje wpływy w regionie, a także prawo do lokalizacji obiektów wojskowych w środkowej części Pacyfiku.
Podpisanie umów pomiędzy USA i Mikronezją nie sprzyja Chinom. Chiny od pewnego czasu starają się zwiększyć swoje wpływy w Mikronezji. W marcu ówczesny prezydent Mikronezji, David PANUELO, oskarżył Chiny o angażowanie się w lokalną politykę poprzez przekupstwo, nękanie i szpiegostwo, w celu zwiększenia swoich wpływów. Rozmowy USA z Mikronezją na temat tak zwanego „paktu” toczą się od lat, obok podobnych umów z sąsiednim Palau i Wyspami Marshalla. Wszystkie trzy wygasają do końca 2023 roku.

Opowieści biblijne Chagalla
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Prof. Krzysztof MALICKI: Po co pamiętać o przeszłości? Jak rozumiemy historię?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
